בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
המבקר: אטיאס התערב לטובת החרדים בניגוד לנהלים 

המבקר: אטיאס התערב לטובת החרדים בניגוד לנהלים

 
בארץ |
 

יוסף שפירא בדק את התנהלותו של שר השיכון לשעבר ומצא כי הוא סייע בהפיכת שכונה למיועדת לציבור הדתי-חרדי וגם בהפיכת קרקע שנועדה לבניית מפעל לאולם אירועים מסחרי. המבקר בדק גם את נושא הדיור הציבורי ומצא שלמרות ש-2,500 משפחות ממתינות לדירות, מספר דומה של יחידות מושכר לגופים ציבוריים. עוד עולה מהדוח כי דירת דיור ציבורי הפכה ליחידת נופש עבור עובדי עמידר וכי בתי כנסת חייבים שכר דירה בהיקף של 10 מיליון שקלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מבקר המדינה, יוסף שפירא, חשף בדוח שפרסם היום (שלישי) כי שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס (ש"ס), נהג להתערב פעמים רבות באופן אישי בהחלטות רשות מקרקעי ישראל, על מנת לקדם נושאים הקרובים לו. זאת למרות שכבר בשנת 1992 קבעה מבקרת המדינה דאז, מרים בן פורת, כי כהונתו של השר, גם בתפקיד יו"ר המועצה, לא מקנה לו סמכות לתת לרשות הוראות הנוגעות לדרך טיפולה בקרקעות שבניהולה.

 

בבדיקה שערך משרד מבקר המדינה בשנת 2012 נמצא כי אטיאס נהג לקיים פגישות עבודה עם מנהל הרשות, ולדון עמו בנושאים פרטניים. כמו כן מצא שפירא כי בחלק מהמקרים עלה חשש כי התערבותו של השר לשעבר השפיעה על שיקול דעתה המקצועי של הרשות.

 

עוד בדוח מבקר המדינה 2013

* תכנון פגום, חריגות במיליארדים ולוח זמנים מעורפל: על הרכבת הקלה בת"א

* העברת הכספים של מיסז'ניקוב לפ.ל.ס שנחשפה ב'המקור': "הליך רצוף כשלים"
* שוד המים הגדול: המדינה התרשלה, חברות המים המינרלים לא משלמות תמלוגים
* המבקר קבע: חברות הענק מקבלות פטורים ממסים ולא תורמות לתעשייה
* הגופים להגנת הצרכן לא מתפקדים כנדרש - הנזק נאמד במאות מיליוני שקלים

 
אריאל אטיאס. חשש שהתערבותו השפיעה על הרשות
 אריאל אטיאס. חשש שהתערבותו השפיעה על הרשות   צילום: קובי קנטור 
 
 

המבקר מביא בדוח מספר דוגמאות לכך. הראשונה היא שיווק הקרקע בשכונה הדרומית-מערבית בבית שאן. הקרקעות תוכננו להימכר לכל המרבה במחיר, אולם התערבות השר הביאה לכך ששיווק המגרשים נעשה בדרך של הרשמה והגרלה. לדעת שפירא, השר היה צריך להביא החלטה מסוג זה לדיון במועצה.

 

דוגמה נוספת להתערבותו של אטיאס נמצאת במתחם נחלים בפתח תקווה. לאחר שהרשות שיווקה כשליש מיחידות הדיור החלה עיריית פתח תקווה, בסיועו של השר, לקדם תכנית חדשה שנועדה להתאמת המתחם לאוכלוסייה דתית-חרדית, למרות התנגדות מנהל הרשות והדרגים המקצועיים. יש לציין כי החלטה דומה התקבלה גם על ידי קודמו של אטיאס בתפקיד, זאב בוים (קדימה), שהיה מעורב, על פי המבקר, בהפיכת פרויקט "אחיסמך" בלוד מכזה שנועד למשוך לעיר אוכלוסייה מבוססת וחזקה, לכזה שנבנה עבור אוכלוסייה דתית-חרדית.

 

 

"סייע להמשך פעילות בית כנסת שפעל 40 שנה ללא רשות"

השר לשעבר בוים. התערב גם הוא להפיכת שכונה לדתית-חרדית
 השר לשעבר בוים. התערב גם הוא להפיכת שכונה לדתית-חרדית 
 צילום: סער יעקב / לע"מ 
 

בביקורת נמצא עוד כי השר פעל להסדרת פעילותם הלא חוקית של שני בתי כנסת - אחד בתל אביב ואחד בירושלים. בית הכנסת בירושלים פעל שנים רבות ללא הסדר חוזי וללא תשלום, אך לאחר התערבות לשכת השר קיבלה הנהלת הרשות החלטה הסותרת החלטה של המועצה לאפשר לו להמשיך לפעול.

 

בבית הכנסת בתל אביב המצב חמור אף יותר כיוון שהוא פעל משנות ה-70 ללא רשות, ובמאי 2001 אף ניתן פסק דין לפינויו. למרות זאת, פעל אטיאס כדי שהרשות תסכים לשינוי ייעוד הקרקע, ובית הכנסת יוכל להמשיך לפעול. לדעת משרד המבקר, היה על השר להעלות את הנושא במליאת המועצה כדי שזו תקבע מדיניות אחידה לבקשות דומות.

 

אולם לא רק עבור המגזר הדתי-חרדי פעל אטיאס. לפי המבקר, הרשות הקצתה לחברה מסוימת, ללא מכרז, קרקע להקמת מפעל תעשייה בטבריה, אך זו בנתה על הקרקע אולם אירועים, והרשות הגישה בקשה לצו מניעה שיאסור על הפעלתו. בעלי החברה פנו לאטיאס, והוא פנה למנהל הרשות. בסופו של דבר משכה הרשות את התביעה, ופתחה במשא ומתן עמם בניסיון להגיע לפשרה. לדעת משרד מבקר המדינה, פעילות ישירה באירוע נקודתי מעלה חשש של איפה ואיפה.

 

"נוכח הליקויים שהועלו בדוח זה, מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יבהיר בהנחיותיו את הגבולות בין קביעת מדיניות על ידי שר השיכון והאחריות המוטלת עליו מתוקף תפקידו, לבין התערבות בביצוע העבודה השוטפת ובמיוחד את גבולות ההתערבות של שר השיכון, המשמש גם יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, בעבודה השוטפת של הרשות", סיכם שפירא.

 

 

 
ב-60% מהדירות בקיבוץ העירוני "בראשית" גרים אנשים שלא קשורים אליו
 ב-60% מהדירות בקיבוץ העירוני "בראשית" גרים אנשים שלא קשורים אליו   צילום: ערוץ 10 
 
 

בדוח חושף שפירא גם שורה של ליקויים חמורים בשמירה של משרד הבינוי והשיכון על דירות הדיור הציבורי, שנועדו למעוטי יכולת כלכלית. על פי נתוני משרד השיכון, כ-2,500 משפחות זכאיות ממתינות לקבלת דיור ציבורי, לעיתים יותר מעשר שנים. נכון לשנת 2011 ישנן כ-63,500 דירות, אולם כ-2,300 מהן מושכרות לגופים ציבוריים.

 

מאות דירות דיור ציבורי לא שילמו שכר דירה

"כ-240 מהדירות הושכרו בניגוד לכללים ומשמשות למשרדים או למגורים של עובדי רשויות מקומיות או אנשים פרטיים, על חשבונם של זכאי דיור ציבורי", קבע שפירא. בנוסף, למעלה מ-400 דירות מושכרות בשכר דירה הנמוך מתעריף שכר דירה חופשי ועבור מאות דירות לא שולם כלל שכר דירה במשך זמן רב.

 

המבקר מצא עוד כי 723 מהדירות המושכרות ליעדים ציבוריים אינן משמשות למגורים. כך למשל דירה בערד, שמשמשת דירת נופש לעובדי עמידר, המחזיקה ב-83% מהדירות שלא מיועדות למגורים. רק לאחר כ-40 שנה שהדירה משמשת דירת נופש היא הוחזרה השנה למאגר הדיור הציבורי.

 

 
המחאה נגד מחירי הדיור. "משרד השיכון מסבסד גופי שלטון וגורמים פרטיים"
 המחאה נגד מחירי הדיור. "משרד השיכון מסבסד גופי שלטון וגורמים פרטיים"   צילום: מאיה רימר 
 

סוגיה נוספת בה נוגע המבקר היא השכרת 233 דירות כבתי כנסת. עד לשנה שעברה ניתן היה להשכיר דירות של הדיור הציבורי להפעלת בתי כנסת, אך הנהלים שונו מאז. בביקורת עלה כי רוב בתי הכנסת מאחרים בתשלומי שכר הדירה או שאין הם משלמים כלל, והחובות המצטברים שלהם עמדו על יותר מ-10 מיליון שקלים.

 

"משרד השיכון פוגע בחלשים הזקוקים לסעדו"

גם "הקיבוצים העירוניים" לא יוצאים נקיים בדוח, בעיקר "בראשית" שבירושלים. הקיבוץ בבירה מחזיק ב-48 דירות בשכונת קריית מנחם, אך ב-32 מהדירות התגוררו במועד סיום הביקורת גורמים פרטיים.

 

"ליקויים אלה מלמדים על פיקוח שאין בו די על השימושים הנעשים בנכסי המדינה שבאחריותו של משרד השיכון, אשר פוגע באוכלוסייה החלשה הנזקקת לסעדו ובאמון הציבור במוסדות השלטון. המשרד מסבסד גופי שלטון וגורמים פרטיים בניגוד לכללים שהוא בעצמו קבע", קבע מבקר המדינה.

 

הוא קרא למשרד השיכון לעדכן לאלתר את תעריפי שכר הדירה שהוא גובה מהגופים הציבוריים ולבחון אם נכון להמשיך ולהשכיר נכסים בשכר דירה הנמוך בשיעור ניכר מערכו הריאלי בשוק. "שכר דירה שאינו משקף את ערכו הריאלי הוא הטבה כלכלית משמעותית שנובעת ממחדל. ראוי שהקצאת דירות לגורמים פרטיים, שאינם מוגדרים זכאי דיור ציבורי, תוכרע בדרג הממשלתי, שיבחן את כל השיקולים וההשלכות הכרוכים בה", סיכם שפירא.

 

 
שפירא. "פיקוח שאין בו די על השימושים הנעשים בנכסי המדינה"
 שפירא. "פיקוח שאין בו די על השימושים הנעשים בנכסי המדינה"   צילום: חדשות 10 
 

תגובת משרד השיכון: "קבלת עמדת מבקר המדינה תסרס את הבקרה והפיקוח של יו"ר מועצת מקרקעי ישראל"

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "המבקר צודק בביקורתו. עם זאת, הביקורת ברובה עוסקת בהקצאת דירות לפי הנוהל ישן אשר שונה בינואר 2012. השכרת דירות גם למי שאינו זכאי לדיור הציבורי מתנהלת זה קרוב ל-60 שנה".

 

"שר הבינוי והשיכון הורה לרשויות באזורי הביקוש לדאוג לפינוי המוסדות מן הדירות. במקומות שאינם אזורי ביקוש הרשויות התבקשו לרכוש את הדירות או לשלם שכר דירה ריאלי. רשות שלא תפעל על פי ההנחיות תוכרז כפולשת ויופעלו נגדה הליכים משפטיים".

 

"ביחס לסדרי העבודה של שר הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל - קבלת עמדת מבקר המדינה בנושא זה תסרס את הבקרה והפיקוח של יו"ר מועצת מקרקעי ישראל. אנו בעמדה הדומה לעמדתם של יושבי ראש מועצת מקרקעי ישראל קודמים, לפיה הקביעה בחוק שמתפקידה של מועצת מקרקעי ישראל לפקח על פעולות המנהל, מחייבת את יו"ר מועצת מקרקעי ישראל לפקח על התנהלות רשות מקרקעי ישראל, בנושאים בהם ראשי רשויות או גופים שונים כחברת חשמל, רשות שדות התעופה, משרדי ממשלה למשל פונים או מתלוננים בגינם. לא נכון להגביל את הפיקוח שיתייחס אך ורק לנושאים של תלונות בנושאי מדיניות. אין זה כוונת המחוקק".

 

אטיאס: "עבודתי נעשתה בשקיפות מלאה"

שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס, מסר בתגובה: "התקופה בה שימשתי כשר הבינוי והשיכון הייתה מאוד אינטנסיבית. בתקופה זו היה צורך לשחרר חסמים ולעמוד מול בירוקרטיה אינסופית ולכן נדרשתי לרדת לפרטים ולעסוק גם בנושאים ספציפיים, כפי שפירטתי בתשובותיי למבקר המדינה. עבודתי נעשתה בשקיפות מלאה ומטרותיה היו: הגברת שיווק הקרקעות בהיקפים גדולים, ולסייע לאזרחים שפונים בצר להם ללשכת השר. זוהי הסיבה שבתקופת הדו"ח האמור נרשם שיא בהתחלות בנייה שהגיע ל-45 אלף יח"ד, המספר הגדול ביותר מאז גלי העלייה".

 

"לדעת המבקר, למרות ששר הממונה על מנהל מקרקעי ישראל נושא באחריות כוללת, ונדרש על פי חוק לקבוע באמצעות המועצה את מדיניות המנהל ולפקח עליו, השר לא אמור לעסוק בנושאים פרטניים, אלא רק בנושאי מדיניות כוללניים, ולכן המלצתו העיקרית של המבקר היא שהיועץ המשפטי לממשלה יקבע כללים ואת גבולות הסמכות של השר הממונה על המנהל בעבודתו מול המנהל. מבחינה זו אני מקבל את המלצות הביקורת ואני תומך בעשיית סדר בדברים אחת ולתמיד".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by