בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
ח"כ עליזה לביא: "הנשים בישראל ממש לא התקדמו. מעמדן ננגס לאחור" 

ח"כ עליזה לביא: "הנשים בישראל ממש לא התקדמו. מעמדן ננגס לאחור"

 
פוליטי-מדיני |
 

"המצב במערכת הכלכלית משקר, תראו את דוח מבקר המדינה • חוק המעניק פרס למעסיקי נשים עבר לפני חמש שנים, אבל אף אחד לא יישם אותו • לחיילות יש הרבה יותר מסלולים, אבל בגלל אורך השירות, לצבא אין טעם להכשיר אותן • ומינהלת השירות הלאומי מפשלת בהגנה על חיילות דתיות מהטרדות מיניות" • חברת הכנסת עליזה לביא, יושבת ראש הוועדה למעמד האישה ושוויון מגדרי, מציינת את יום האישה, בלי יותר מדי סיבות לחגוג

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גם בכנסת ציינו השבוע את יום האישה הבינלאומי, ומי שמסתמנת כאחת הנשים הבולטות בכנסת השנה היא חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא. כיושבת ראש הוועדה למעמד האישה - סליחה, "ושוויון מגדרי" - היא שדרגה את הועדה וקידמה את מעמד האישה בסדר העדיפויות הלאומי.

 

ח"כ לביא היתה מרצה לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, עם דוקטורט על מגדר ונשים ברדיו. קודם לכן היתה עיתונאית ומגישת תכניות מסורת בטלוויזיה. ספרה "תפילת נשים" הפך לרב מכר, וכל ילדה בת 12 שחוגגת בת מצווה מקבלת לכבוד האירוע את הספר הפופולרי מלפחות שלושה אורחים שונים. חוץ מענייני נשים ומגדר, לביא מבטאת לא פחות מכל חבריה ב"יש עתיד" את הפוליטיקה החדשה. יום האישה היווה הזדמנות טובה לראיון הפוליטי השבועי של נענע10.

 

 
חברת הכנסת עליזה לביא. דוקטורט על מגדר ונשים ברדיו
 חברת הכנסת עליזה לביא. דוקטורט על מגדר ונשים ברדיו   צילום: יח"צ 
 
 

אחרי שנה בתפקיד, עד כמה השתנה מעמד האשה בישראל?

 

"הרחבנו את שם הוועדה ל'וועדה למעמד האישה ושוויון מגדרי', כדי לשקף יותר במדויק את עבודתנו, גם לקדם נשים וגם לפעול למען שוויון. לא מדובר בחסד שמישהו עושה איתנו, אלא ביסודות של חברה תקינה. השבוע פרסם מבקר המדינה נתונים קשים על מעמד הנשים, למשל, בחברות ממשלתיות. לא דברים שלא ידענו, אבל השבוע הם קיבלו תוקף, תמונת מראה שמספרת את העליבות של הריבוד החברתי בחברה הישראלית.

 

"אם למישהו היתה פה איזושהי תחושה שהמצב התקדם, למשל בשל ריבוי הנשים המצליחות במערכת הכלכלית, השבוע הבנו שזה ממש לא הסיפור של החברה בישראל. באזורים גדולים הפערים רק הולכים ומתרחבים. מצב הנשים ננגס לאחור, וזו הסיבה העיקרית שעם כניסתי לוועדה פניתי לשר האוצר, יו"ר המפלגה שלי, להקים ועדה במשרד האוצר לבחינת תקציב המדינה בהיבט מגדרי. הוועדה, בראשות יעל מבורך מאגף התקציבים ובשיתוף קשת נשים מהאקדמיה והארגונים, יושבת ובוחנת את תקציב המדינה מהבחינה הזו - מה זה בעצם להיות אישה, ואיך לסגור את המעגל.

 

"הגברים החרדים יוצאים לעבודה, ומה עם הנשים?"

 

"מהדיווחים שאני מקבלת, אני רואה איך תהליך החשיבה המגדרית מחלחל ומחכה בסקרנות רבה לתוצאות ולמסקנות שיוצגו בכנסת בתחילת המושב הבא", היא אומרת. "יש הרבה היבטים, למשל - בהוצאת הגברים החרדים לעבודה, מה עם נשותיהם? מעונות אצל החרדים? כיום חסרים 700 מעונות במדינת ישראל, איך אפשר להתחיל את התהליך? זה אחד הנושאים שקבורים במשרד הכלכלה - יש החלטה להקמת המעונות, הכספים עברו והמוסדות עוד לא קמים בגלל ביורוקרטיה.

 

"הם הרי יודעים לעשות את העבודה. כשוועדת טרכטנברג קבעה סיוע להורים ולילדים, הדברים בוצעו תוך זמן קצר. באזורי תעשיה לא מאשרים לבנות, או שזה נורא מורכב וכו'. צריך לחשוב על השינוי: אם ייפתחו מעונות באזורי תעשיה, זה יהיה נפלא עבור הנשים".

 

 
שפירא. "סיפק תמונת מראה של העליבות בחברה הישראלית"
 שפירא. "סיפק תמונת מראה של העליבות בחברה הישראלית"   צילום: חדשות 10 
 
 

כיום 92% מהמקצועות בצבא פתוחים לנשים, רק שבגלל שהשירות קצר, לא משתלם לצבא להכשיר את אותן נשים; כן, נפתחו מסלולים, אבל הליך ההכשרה לא מאפשר את כניסת הבנות אליהם

 

גם קודמתה של לביא, עמירה דותן, ניסתה לשדרג את מעמד האישה. אבל חוקים רבים שיזמה לא יושמו. "גיליתי שדותן חוקקה חוק נהדר שיביא לכך שתהיה תחרות בין מעסיקים מיהו המעסיק הטוב יותר לנשים, עם תגמול כספי של רבע מיליון שקל למעסיקי עובדות. החוק עבר לפני 5 שנים, אבל לא יושם. למה? כי אין תקנות. כל שנה האוצר העביר כסף, הרי יש חוק, וכל שנה הכסף חזר למדינה. היו ארבעה שרי כלכלה בשנים האחרונות ואף אחד לא יישם את התקנות. דאגתי שהכספים אכן יועברו.

 

"בפעם הראשונה הזמנתי את נשות הכותל לבוא ולשבת יחד בוועדה, ולהתחיל לדבר עם הגורמים השונים. חשוב ליצור שיח שיחבר את צרכי אוכלוסיית הנשים לגורמי השלטון".

 

בשבוע הבא יעבור חוק הגיוס החדש, והשוויון בנטל לנשים עדיין בעייתי. "לצערי הרב, הסוגיה כבר בדיונים הרבה זמן", היא מודה. "כשסיימתי קורס קצינות מעט מסלולים היו פתוחים בפני - שלישות, ת"ש וכו'. היום לבנות יש מבחר. דרשנו מהצבא לפתוח מסלולים ומקצועות, וכיום 92% מהמקצועות בצבא פתוחים לנשים. רק שבגלל שהשירות קצר, לא משתלם לצבא להכשיר את אותן נשים; כן, נפתחו מסלולים, אבל הליך ההכשרה לא מאפשר את כניסת הבנות אליהם. במקצועות שהצבא מעוניין בהם, מחתימים חיילות לשירות סדיר נוסף.


"ראש אכ"א אמרה בוועדה - בעקבות קיצור השירות לגברים - שהיא לא יכולה להתבסס על התנדבות ולהאריך את משך השירות של הבנות לשנתיים וחצי. אני מאמינה שהארכת השירות תיטיב עם הנשים בזכות האפשרות להכניס בנות למסלולים רבים בצבא, שהיום נמנעים מהם מסיבות פרקטיות. חלק מארגוני הנשים מתנגדים, אבל יש גם הרבה בעד.


"ראוי לראות איך הצבא יעשה התאמות. לא בשביל להשלים חוסרים אלא כדי לקדם נשים. הצבא בישראל הוא המגלשות החברתיות הכי גדולות. אתה רואה את בוגרי הצבא בצמרת המדינה בכל התחומים - פוליטיקה, היי-טק, איפה לא. אני רוצה שכאשר אשה רוצה לרכוש כלים ולעשות שינוי, הדרך תהיה לה פנויה".

 

 
ראש אכ"א, אורנה ברביבאי. "לא יכולה להתבסס על התנדבות"
 ראש אכ"א, אורנה ברביבאי. "לא יכולה להתבסס על התנדבות"   צילום: חדשות 10 
 
 

הרבנים הראשיים מתנגדים לשירות נשים בצבא.

"ראש החמ"ד (מנהל החינוך הדתי, ש"ד) אברהם ליפשיץ אמר דברים דומים. 25% מהדתיות מתגייסות לצה"ל, הצבא רוצה אותן ומעריך אותן ופתח מסלולים מיוחדים עבורם. בחורה דתיה מקבלת את כל המעטפת הנדרשת לשירות 'כשר'. המחדל החמור הוא שהמידע לגבי האופציות נחסם מהן ומהוריהן בכוונת מכוון. בתי ספר דתיים ואולפנות לא נותנים לצבא להיכנס ולעשות הסברה לתנאי השירות הדתיים ולתוכניות הייעודיות. זו פשוט חבלה בתהליך. זה לא הוגן.

 

"בלוויה של אריאל שרון היו המון חיילות. אחת מהן, דתיה, פנתה אלי וספרה לי על שיבוץ לא טוב. היא פשוט לא ידעה שיש אופציות אחרות. אני נגד הסתרת מידע, ויש עמותות שדואגות להנגיש את המידע לבנות הללו".

 

סיבה אחרת לאחוז הגיוס הנמוך הוא הטענות על הטרדות מיניות.

 

"הגיעו אלי הרבה תלונות כאלה מהשירות הלאומי. המינהלת, שאמורה כרגולטור לפקח על הנושא, פשוט פישלה בפיקוח. אי אפשר לקרוא לבנות לשירות לאומי כשאין מעטפת הגנה. יש גם מקרים של הפלות בשירות הלאומי ואז לבנות אין לאן לפנות. כשל ביורוקרטי מתמשך".

 

 
לביא בהפגנה למען שוויון בנטל. "92 אחוז מהמקצועות בצבא פתוחים לנשים"
 לביא בהפגנה למען שוויון בנטל. "92 אחוז מהמקצועות בצבא פתוחים לנשים"   צילום: יח"צ 
 
 

ההצעה שלנו לברית הזוגיות לא פוגעת במקום היהודי: זה חוזה, זו ברית. אני לא משתמשת במילה 'נישואין' שהיא דתית, אלא אומרת שאנשים שרוצים לא להתחתן בבית דין דתי כורתים חוזה

 

לביא, שומרת מצוות, היתה ממגישות הצעת חוק ברית הזוגיות. ולא, לדעתה זה לא סותר. "הגשתי את ההצעה בשם 'יש עתיד' עם ח"כ רות קלדרון. עסקנו בכך רבות, דווקא מתוך ההבנה שברית הזוגיות תוביל למערכת אזרחית נפרדת למי שלא יכול להתחתן. לא יכול להיות שיחיו בישראל אנשים שלא יכולים להתחתן לפי הדת היהודית, בין היתר כי חטאנו ולא פתרנו את סוגיית הגיור. כל שנה נולדים במדינת ישראל 4,000 תינוקות לא יהודים. בחברה של שיח זכויות, לא יתכן שאוכלוסייה כל כך גדולה תסבול מחוסר זכויות שכזה.

 

"אנשים רבים שפשוט לא רוצים להתחתן במערכת הדתית, בין היתר בגלל הבעיות הידועות ברבנות הראשית. אנחנו חייבים מערכת אזרחית מקבילה. אנו מדינה יהודית אמנם, אבל גם דמוקרטית. ההצעה שלנו לא פוגעת במקום היהודי: זה חוזה, זו ברית. אני לא משתמשת במילה 'נישואין' שהיא דתית, אלא אומרת שאנשים שרוצים לא להתחתן בבית דין דתי כורתים חוזה, וכך אני מפרידה ומונעת את הבעיה הדתית.

 

"יש לנו במבנה ההצעה אחריות על הדורות הבאים. אני לא רוצה מצב בו לאדם תהיה בעיה בעתיד להתחתן עם כלל ישראל. ברגע שנשחרר את העניין, אני מאמינה שיותר אנשים יבחרו ברבנות הראשית ללא כפיה. גם הרבנות תשתנה, כשיבינו שאי אפשר לייסר אנשים, לזלזל ולפגוע בהם, אלא שיש צורך במאור פנים ובהבנת הסיפור והנרטיב היהודי והמיוחד של קיבוץ גלויות. זה צריך להיות פרויקט לאומי. כאשר אודים מוצלים מאש באו מהשואה, ללא מסמכים, היו פתרונות כדי לנסות ולסייע להם בבירור יהדותם".

 

"אני רוצה להנמיך את החומות בחברה הישראלית"

"החברה הישראלית מתעוררת מהאדישות", מפגינה לביא אופטימיות. "החוק היחיד שעבר בכנסת הנוכחית על דת ומדינה היה של ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים, ויש לה השלכות הרות גורל". אחת ההשלכות הללו היא שמבחינת דיינים חרדים, לביא הפכה לדגל אדום. אותה זה לא מרתיע, כמובן. "כשיש ועדה לבחירת דיינים עם ארבע נשים, אני רואה את ההיסטוריה נרקמת מול עיניי. ביומי הראשון בכנסת החוק הזה היה לי בתיק. יש לו משמעויות מרחיקות לכת.

 

"אני רוצה לעשות שינוי מבפנים. להנמיך את החומות בחברה הישראלית. 'יש עתיד' העבירה את ההצעה הזו, שבעבר נחשבה לנושא שולי ומוזנח. בחוק הדיינים, חלק מחברי סיעת הבית היהודי יצאו בכלל החוצה. יש עתיד הצביעה פה אחד. היחד שלנו, ונוכחותן של 8 נשים במפלגה, נותנים לנו כוח ועוצמה. אני סבורה כי שינויים אמיתיים בדת ומדינה יכולים לצמוח דווקא מ'יש עתיד'. רק במפלגה הזו אני יכולה להוביל את הנושאים לשמם הצטרפתי לפוליטיקה, ולהחזיר את היהדות לישראלים יחד, חילונים ודתיים. אין עוד מפלגה שמגלמת את היחד הישראלי הזה. ראינו כבר את הפארסה של הבית היהודי בבחירת הרבנים הראשיים לישראל".

 

 
החגיגות במטה "יש עתיד" בבחירות. "אין עוד מפלגה שמגלמת את היחד הישראלי כמונו"
 החגיגות במטה "יש עתיד" בבחירות. "אין עוד מפלגה שמגלמת את היחד הישראלי כמונו"   צילום: שרון בוקוב 
 
 

תפילה אחת? שחיילי חיל הים יחזרו בשלום. הם יגיעו בסוף השבוע חזרה ארצה לאחר הפעילות בספינת הנשק. הפעם, לאור ניסיון העבר והפקת הלקחים, שיקולי התקשורת מוקמו בקדמת הבמה

 

בנושאים המדיניים קולה של לביא נשמע פחות. "אני בעד שתי מדינות לשני עמים", היא מבהירה. "לכך עלינו לחתור, תוך עמידה איתנה על שמירת ביטחון המדינה. לנסות למצוא הסדר כולל כמובילים, לא כמובלים".

 

בילדותך התכתבת עם אסיר ציון נתן שרנסקי. השבוע ג'ונתן פולארד אושפז שוב.

 

"אין ספק שראוי לשחרר את פולארד ואף קראתי לנשיא אובמה לשחררו, נרתמתי ליוזמה והתבטאתי לא מעט בנושא".

 

בעבר פורסם שאת רוצה להיות שרת הדתות. להיכן מגיעות השאיפות שלך?

 

"עוד חזון למועד. באתי לשנות, ואני מתעמקת בתפקידי הנוכחי".

 

ככותבת "תפילת נשים", אם היית צריכה לשאת תפילה אחת ברגע זה, מהי?

 

"חיילי חיל הים יגיעו בסוף השבוע חזרה ארצה לאחר הפעילות בספינת הנשק. הפעם, לאור ניסיון העבר והפקת הלקחים, שיקולי התקשורת נלקחו ומוקמו בקדמת הבמה. אני מתפללת שכולם יחזרו בשלום. ועוד תפילת חיזוק להורים שבבית".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by