בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון הבריאות העולמי מזהיר משימוש יתר באנטיביוטיקה 

ארגון הבריאות העולמי מזהיר משימוש יתר באנטיביוטיקה

 
 
חדשות נענע 

הארגון מתריע שאם לא ייפסק השימוש המופרז באנטיביוטיקה, עלולים להתפתח חיידקים עמידים לתרופות שיחזירו את העולם לימים בהם זיהום פשוט היה קטלני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (שני) כי השימוש המופרז באנטיביוטיקה, תרופה חזקה הפוגעת בחיידקים וגורמת למותם, עלול לגרום להתפתחותם של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.

חיידקים עמידים כאלו הם "חלום הבלהות" של הרפואה המודרנית. המשמעות היא שזיהום פשוט, המחוסל כיום על ידי תרופות האנטיביוטיקה השונות, עלול להיות עמיד לתרופות ולפיכך קטלני לחולים.

"אנו עלולים לחזור לימים האפלים, לפני גילוי האנטיביוטיקה, שבהם זיהום פשוט הרג את החולים שנפגעו ממנו", מזהיר האחראי למחלות זיהומיות בארגון הבריאות העולמי, ד"ר דיויד היימן. "עלינו להשתמש בתרופה זו בצורה מושכלת ואחראית".

ד"ר היימן מסביר כי החיידקים מצליחים לפתח עמידות לאנטיביוטיקה בשל מספרם העצום וקצב ההתרבות המהיר שלהם. במקרים מסוימים, מספר קטן של חיידקים מצליח לשרוד טיפול אנטיביוטי אצל חולה ולפתח עמידות לתרופה. בתוך זמן קצר, החיידק מתרבה ומעביר דרך הגנים שלו את העמידות לתרופה.

החשש הגדול הוא מפני חיידק עמיד שכזה, שיתרבה במהירות, ללא שום יכולת לתקוף אותו באמצעות תרופות. משום כך מתריע הארגון מפני המצב הרווח בו חולים דורשים אנטיביוטיקה מהרופא המטפל בהם גם לטיפול בצינון פשוט, שהאנטיביוטיקה אינה יעילה נגדו.

בארגון מציינים כי במדינות כמו אסטוניה, לטביה וחלקים מרוסיה וסין, כבר התפתחו זנים עמידים של חיידק השחפת שאינם מגיבים לשתיים מהתרופות החזקות ביותר נגד שחפת. בתאילנד למשל, השימוש המיותר באנטיביוטיקה הביא למצב בו שלוש התרופות הנפוצות ביותר נגד מחלת המלריה אינן יעילות יותר במלחמה נגד המחלה.

מחלה פשוטה נוספת שהפכה קשה לטיפול היא מחלת הזיבה. בעבר טופלה מחלת המין באמצעות התרופה הזולה פניצילין. כיום, יותר מ-60 אחוזים ממקרי הזיבה נגרמים ע"י חיידק עמיד לפניצילין, ויש צורך לטפל בהם באמצעות תרופה יקרה הנקראת "קווינולון", העולה 6 דולר ליחידה.

הארגון גם ניתח את העלות הצפויה למלחמה בחמשת המגפות הנפוצות ביותר, דלקת ריאות, שלשול, איידס, מלריה ושחפת. להערכת הארגון ידרשו כ-15 מיליארד דולר ב-15 השנים הבאות כדי להוריד ב-50 אחוזים את שיעור התמותה ממחלות אלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by