בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פרשת הולילנד 
עשרת המורשעים: סיכום הכרעת הדין של השופט דוד רוזן בתיק הולילנד 

עשרת המורשעים: סיכום הכרעת הדין של השופט דוד רוזן בתיק הולילנד

 
פרשת הולילנד |
 

מיליוני שקלים שהחליפו ידיים, חשבוניות כוזבות, העברת כספים דרך ארגוני צדקה והלבנות הון: 677 עמודי הכרעת הדין של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב משרטטים את נתיבי העברת כספי השוחד בפרשיית השחיתות הגדולה בתולדות מדינת ישראל. מסמך

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לא פחות מ-677 עמודים כוללת הכרעת הדין של השופט דוד רוזן בפרשת הולילנד, המוגדרת כפרשת השחיתות הגדולה בתולדות מדינת ישראל. 13 נאשמים, עשרה אנשים ושלוש חברות, הורשעו בה, ורק שלושה זוכו. את הכותרות תפס כמובן ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שעשוי להיות ראש הממשלה הישראלי הראשון שיילך לכלא, אם ערעוריו יידחו. הנה עיקרי הכרעת הדין.

 

צפו בדקות הדרמטיות מהבוקר: ההכרזה על אולמרט כמורשע

 

 
 
 

נאשם 1: הקבלן הלל צ'רני

 

צ'רני, בעלי הקרקע במתחם הולילנד, הורשע ב-9 עבירות של העברות כספים לעד המדינה שמואל דכנר, למטרת תשלומי שוחד לנבחרי ופקידי ציבור בסך כולל של 3,798,280 שקלים, בשנים 2000, 2001 ו-2005. התשלום הגדול ביותר היה של 1.215 מיליון שקלים, ב-13 באפריל 2000.

 

הוא הורשע גם ב-3 עבירות של העברת כספים באמצעות מוסדות יד שרה לאורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר, בשווי 1.25 מיליון שקלים, וב-7 עבירות של העברת כספים באמצעות מוסדות בית מלכה לאברהם פיינר, חבר מועצת העיר, בסך כולל של 680 אלף שקלים.

 

הוא הורשע בכך שנתן הוראה לרשום כספי שוחד בסך 8.9 מיליון שקלים כ"הלוואות" לעד המדינה דכנר, בדוח הכספי של "הולילנד שירות ונופש" לשנת 1999; במתן הוראה לרשום את 3.8 מיליון השקלים שהועברו לדכנר בספריה של חברת "הולילנד תיירות" כ"הלוואות" או כ"מקדמות שכר טרחה", ולכלול חשבוניות כוזבות שמסר עד המדינה כנגד סכומים אליה בספריה. הוא הורשע גם בעבירה של הלבנת הון, בגין הפקדת כספי השוחד בחברותיו של דכנר, במסווה של שכר טרחה או הלוואות.

 

>> הנשיא פרס: "יום עצוב למדינת ישראל"

>> גלאון: "הפוליטיקאי הכי מושחת שהיה פה"

 

נאשם 2: הקבלן אביגדור קלנר

 

קלנר הורשע בשתי עבירות של העברת כספים לעד מדינה למטרת תשלומי שוחד לנבחרי ופקידי ציבור, בסך 825,240 שקלים, ביולי 2003 ובינואר 2004 - וזוכה מחמת הספק מהעברות נוספות בסך של כ-1.99 מיליון שקלים. ב"פרשת הזרע", הוא הורשע בהעברות כספים נוספות לדכנר בסך 1,226,855 שקלים, וזוכה מחמת הספק מהעברות נוספות בסך כ-530 אלף שקלים.

 

בשתי הפרשות, הקבלן הורשע בעבירה של הלבנת הון, בגין הפקדת כספי השוחד בחברותיו של דכנר במסווה של שכר טרחה או מקדמות. הוא זוכה ממתן הוראה לכלול חשבוניות כוזבות בספריה של "הולילנד פארק", ולא הוכח מי מעובדיה של החברה נתנו את ההוראה.

 

 
הלל צ'רני בבית המשפט, הבוקר
 הלל צ'רני בבית המשפט, הבוקר   צילום: חדשות 10 
 
מאיר רבין
 מאיר רבין   צילום: חדשות 10 
 
 

נאשם 5: מאיר רבין

 

רבין, שתיפקד כ"מאכער", הורשע בעבירה של קבלת כספי שוחד בסך 95 אלף שקלים ומסר אותם לאליעזר שמחיוף; הוא הורשע בשלוש עבירות של קבלת כספי שוחד בסך כ-1.3 מיליון שקלים מדני דנקנר, לצורך העברתם כדמי לא ייחרץ ליעקב אפרתי, בעבירה של הלבנת הון, על קבלת כספי שוחד בסך 1.3 מיליון שקלים מדנקנר והעברתם לחברת ש.א.ד, תוך וידוא הוצאת חושבוניות כוזבות שנמסרו לתעשיות המלח בהתאם. הוא זוכה מחמת הספק מכל שאר העבירות שיוחסו לו.

 

נאשם 6: ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי

 

השופט רוזן קבע כי "יסודות העבירות שיוחסו לנאשם 6 הוכחו עד תום". הוא הורשע בכך שנטל מצ'רני תשלום בסך 1.25 מיליון שקלים, בכך שנטל מעד המדינה 785 אלף שקלים לבניית בית כנסת, ועוד 77,057 שקלים עבור ארון קודש, 84,300 שקלים עבור ריהוט בית כנסת, 88 אלף שקלים עבור אירוע בית השגריר, 255 אלף שקלים עבור רכישת כסאות גלגלים, ו-40 אלף שקלים עבור ישיבה שניהל בנו יצחק - בסך הכל, כ-1.33 מיליון שקלים מעד המדינה. הוא זוכה מחמת הספק מעבירה של קבלת 120 אלף שקלים עבור פעילים ביום הבחירות.

 

נאשם 7: מהנדס העיר ירושלים, אורי שטרית

 

שטרית הורשע בקבלת 130 אלף שקלים, באמצעות אחיו יורם, מעד המדינה, ששילם לו גם 30,780 אלף שקל באמצעות תשלום לחברת שגיא, 401,125 שקלים באמצעות תשלום חובו לבנק הפועלים, ועוד 902,833 שקלים עבור עבודות היתכנות, כביכול. הוא הורשע גם בעבירת הלבנת הון, על כך שהפקיד את כספי השוחד בחשבון בנק של משרד האדריכלים שבבעלותו. כמו כן, הורשע שטרית בעבירה של הוצאת חשבוניות כוזבות כנגד כספי השוחד, והכללתן בספרי משרד האדריכלים.

 

בעבירה נוספת שיוחסה לו בכתב האישום, של נטילת שוחד מעד המדינה בכך שסייע לקיים פגישה עם דנקנר באמצעות רבין כדי להסדיר את החוב, לא הוכחו יסודות העבירה במידת הוודאות הדרושה במשפט פלילי.

 

 
אורי לופוליאנסקי לפני הכרעת הדין, הבוקר
 אורי לופוליאנסקי לפני הכרעת הדין, הבוקר   צילום: חדשות 10 
 

נאשם 8: אהוד אולמרט, בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים ושר התמ"ת

 

אולמרט הורשע בשתי עבירות: קבלת שוחד מעד המדינה דכנר בסך 500 אלף שקלים באמצעות אחיו, יוסי אולמרט, וקבלת 60 אלף שקלים שוחד מדכנר באמצעות שולה זקן ואורי מסר. הוא זכאי מחמת הספק מעבירה של קבלת שוחד בסך 70 אלף שקלים על סקר, ובבקשתו מעד המדינה לסייע לשטרית במצוקתו. ראש הממשלה לשעבר צפוי לערער על ההחלטה, ועורך דינו טען הבוקר כי "עדיין לא נאמרה המילה האחרונה".

 

נאשמת 9: שולה זקן, מזכירתו לשעבר של אולמרט

 

זקן הורשעה בקבלת 100 אלף שקלים מעד המדינה, בקבלת 50 אלף נוספים מדכנר, בכך שנטלה ממנו טובות הנאה כמו תמונות שמן, עגילים ונעליים, בכך שביקשה מדכנר לממן סקר עבור אולמרט בעלות של כ-70 אלף שקלים, ובהלבנת הון כשהפקידה 100 אלף שקלים, כספי שוחד, בחשבונות בנק של בני משפחה. היא זוכתה מחמת הספק מעבירה של קבלת 10,000 דולר מעד המדינה.

 

השופט רוזן כתש את עדותה של זקן, ותיאר בפרוטרוט כיצד ניסתה להעמיד פני מזכירה קטנה, בעת שלמעשה היא היתה זו ששלטה בלשכה של אולמרט, יד ימינו ו"פותחת הדלתות".

 

 
אולמרט וזקן באולם המשפט. המזכירה העבירה את השוחד לפוליטיקאי
 אולמרט וזקן באולם המשפט. המזכירה העבירה את השוחד לפוליטיקאי   צילום: רויטרס 
 
 

מאכער יוצר בנתיב מהיר ונוח שאינו פתוח לפני אזרחים מן השורה", כתב השופט. "בעלי ממון שבכוחם לשכור מאכער נהנים מערוץ מיוחד לטיפול בענייניהם הפרטיים, מצב השוחק את אמון האזרח בשירות הציבורי ובמוסדות השלטון

 

נאשם 10: אליעזר שמחיוף, לשעבר סגן ראש עיריית ירושלים

 

שמחיוף הורשע כי קיבל מדכנר 165 אלף שקלים בתשעה צ'קים בשתי הזדמנויות שונות, והורשע בעבירת הלבנת הון בגין פריטת כספי השוחד למזומן בגמ"חים, והעברתם למקורביו.

 

נאשם 11: אברהם פיינר, לשעבר חבר מועצת עיריית ירושלים

 

פיינר הורשע בקבלת 680 אלף שקלים של שוחד מ"דכנר את צ'רני", בין השנים 2000 ל-2006.

 

נאשם 12: דני דנקנר

 

איש העסקים דנקנר שכר את שירותיו של מאיר רבין כ"מאכער" (או "מאכר" כהגדרת השופט) שיקדם עסקה בין תעשיות המלח לבין מנהל מקרקעי ישראל. הוא הורשע בנתינת 1.3 מיליון שקלים לרבין כדי שיעבירם לאפרתי, או יניע אותו למשוא פנים במסגרת תפקידו הציבורי. הוא הורשע גם בקבלת חשבוניות כוזבות מרבין והכללתן בספריה של חברת תעשיות המלח, ובהלבנת הון על הפקדת כספי השוחד בחברותיו של עד המדינה במסווה של שכר טרחה או מקדמות.

 

על הדרך, סיפק רוזן הגדרה למונח "מאכר". לדבריו, "מאכר הנו מי שביכולתו להסדיר ולהחליק עניינים ותהליכים ביורוקרטיים במשרדים של גופים ציבוריים, ואצל קובעי מדיניות ומקבלי החלטות. מדובר בנתיב מהיר ונוח שאינו פתוח לפני אזרחים תמימים מן השורה, שצועדים בדרך המלך. בעלי ממון שבכוחם לשכור שירותיו של מאכער נהנים מערוץ מיוחד לטיפול בענייניהם הפרטיים. מצב דברים השוחק את אמון האזרח בשירות הציבורי ובמוסדות השלטון, מצב דברים שיש בו כדי לגרום להשחתת נורמות הההתנהגות של עובדי ציבור. מדובר בתופעה פסולה, מושחתת ומשחיתה".

 

 
דני דנקנר מגיע לדיון הבוקר
 דני דנקנר מגיע לדיון הבוקר   צילום: חדשות 10 
 

נאשמות 14, 15 ו-16: החברות

 

את חברות "הולילנד תיירות" ו"הולילנד שירות לנופש (ישראל) בע"מ", שהיו בבעלותו של צ'רני, הרשיע רוזן בעבירות בהן הורשע צ'רני - העברת כספים לעד המדינה, ללופליאנסקי ולצ'רני. את חברת "הולילנד פארק בע"מ", שקלנר עמד בראש הפירמידה העסקית שלה, הרשיע רוזן בעבירות בהן הורשע קלנר.

 

הנאשמים שזוכו

 

נאשם 3, אמנון ספרן, זוכה מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו של נתינת שוחד. באשר לנאשם 4, שמעון גלאון, כתב רוזן כי "קצרה הדרך לקבוע כי הוא נאשם מחמת הספק". השניים פעלו מטעמם של הקבלנים, על פי כתב האישום. לגבי אפרתי, נאשם 13, השופט דחה את גרסתו לפיה הפקדת 45 אלף שקלים בסניף של בנק יהב בוצעה על ידו, אבל לא שלל אפשרות תיאורטית כי גורם אחר הפקיד את הסכום - ולכן זיכה את הנאשם.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by