בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
תעלומת הרב והספר: ספר התורה הנעלם מקרב שחרור ירושלים 

תעלומת הרב והספר: ספר התורה הנעלם מקרב שחרור ירושלים

 
בארץ |
 

הרב הצבאי הראשי, שלמה גורן, החזיק בספר תורה שנתרם לצה"ל על ידי משפחת חלל ממלחמת העצמאות. עם השנים הספר נעלם והמשפחה חושדת כי הוא נמצא בידי משפחתו של גורן שהלך בינתיים לעולמו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(11:47 דקות)

 
 

כשחיילי צה"ל החלו את המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים עם הקרב על גבעת התחמושת, ובסיומה, עם הפריצה לעיר העתיקה והתמונות בכותל המערבי, אחת הדמויות המפורסמות מאותן תמונות, היה הרב הראשי לצה"ל, הרב שלמה גורן.

 

באותן תמונות היסטוריות לצד הכותל נראה הרב כשהוא אוחז בספר תורה, תוך שהוא קורא בקול תפילות. אבל היום מתברר שאותן תמונות מרגשות היוו את יריית הפתיחה למחלוקת קשה בעקבות אותו ספר תורה בין משפחת חלל לבין אותו אוחז בספר, הרב גורן.

 

החייל ברוך שפירא, כבר קבור 66 שנים בחלקה הצבאית בבית העלמין נחלת יצחק, ואותו ספר תורה הוזמן על ידי בני משפחתו לאחר מותו במלחמת העצמאות. אחיינו של ברוך שפירא, אבי שפירא מספר שהספר נולד כבר בשנת 49' ונתרם לצה"ל לאחר מותו של דודו במלחמת השחרור.

 

 
הרב גורן והספר שנתרם על שמו של ברוך שפירא
 הרב גורן והספר שנתרם על שמו של ברוך שפירא   צילום: המגזין עם אשרת קוטלר בנגל 
 

"אחרי שהוא נפטר, ההורים עשו עם הכסף הדל שהיה להם את מה שיכלו במטרה להנציח את הבן", מספר האחיין, אך מציין כי הספר נתרם לידי צה"ל שהבטיח כי הוא יונח במשכן קבע לזכרו של הבן שנפל.

 

אלא שמאז הספר הפך חביב על הרב גורן שלא הוציא אותו מלשכתו במשך 18 שנים, שלאחריהן זכה ספר התורה לתהילת עולם כשהובא אל הכותל לקול תקיעת השופר של הרב הראשי לצה"ל. אלא שמאז עקבותיו של הספר נעלמו. "נכנסו לספריה פעם ועוד פעם ואז שאלו את הרב גורן היכן הספר ואז הוא אמר שזה שלו לעולמים", מספר אחיינו של שפירא.

 

לטענת האחיין המשפחה פנתה לרב גורן וביקשה ממנו להחזיר את הספר אולם הרב אמר כי קיבל מכתב ובו הוא מתבקש על ידי המשפחה לשמור את הספר אצלו. המשפחה לא ראתה מכתב שכזה והרב גורן הלך לעולמו לפני 20 שנים. עכשיו חשדה של המשפחה מתמקד בבנו של גורן, רמי, שלטענתה מחזיק עדיין בספר התורה.

 
 

דובר צה"ל: החל טיפול מעמיק ורגיש בעניין

בנו של הרב הראשי לצה"ל לשעבר, הרב שלמה גורן, רמי גורן, מסר בתגובה כי "הגורמים הרלוונטיים מטפלים בנושא, וכי אין לו שום עניין להגיב בתקשורת".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "עם קבלת פנייתו הראשונה של אבי שפירא אל לשכת הרמטכ"ל, החל טיפול מעמיק ורגיש בעניין, מתוך רצון אמיתי להביא את הנושא לפיתרון המוקיר את זכרו של החלל ברוך שפירא ז"ל ואת מורשתו של ספר התורה.

בימים אלו, לאחר תקופה ארוכה של שיח בנושא שלווה על ידי אלוף במיל' עמי שפרן כמגשר, גובש הסכם המעמיד פתרון ראוי ומכובד לפרשה והוא מצוי לפתחם של שני הצדדים. אנו תקווה כי מהלך זה, אשר יוביל להחזרה מיידית של הספר אל צה"ל, ימנע צורך בצעד חד צדדי או מעבר להכרעה בערכאות שונות שאינן הולמות את הנושא".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by