בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
מחקר: שיפור בעמדות ערביי ישראל כלפי המדינה 

מחקר: שיפור בעמדות ערביי ישראל כלפי המדינה

 
בארץ |
 

על פי המדד השנתי שמפרסם פרופ' סמי סמוחה, חתן פרס ישראל מאוניברסיטת חיפה, אחוז גבוה יותר של ערבים ישראלים מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובשמירה על רוב יהודי בשטחיה. בין הסיבות לשינוי: המו"מ המדיני, והקמפיין לסיפוח המשולש לרשות. במקביל, יותר יהודים בעד שלילת זכות ההצבעה לכנסת מהערבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בניגוד למה שנדמה כמתרחש בשטח, מחקר של אוניברסיטת חיפה שממצאיו הבולטים מתפרסמים היום (שני) מראה שיפור ביחסו של המגזר הערבי כלפי מדינת ישראל. המחקר מעלה כי בין שנת 2012 ל-2013 חלה עלייה באחוז הערבים תושבי ישראל המכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובזכותה של ישראל לשמור על רוב יהודי. כמו כן, גדל אחוז הערבים המגדירים את עצמם כ"ערבים ישראלים", ללא זהות פלסטינית.

 

את המחקר על יחסי היהודים והערבים עורך פרופ' סמי סמוחה, חתן פרס ישראל, מדי שנה מאז 2003 - בשנתיים האחרונות בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה. בסקר, שנערך בקרב 700 יהודים ו-700 ערבים, דרוזים ובדואים, התברר כי 52.8 אחוזים מהערבים שנסקרו מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית - עלייה של 11 אחוז לעומת הנתון מהשנה הקודמת (47.4%).

 

 
הפגנה בסכנין לציון אירועי אוקטובר
 הפגנה בסכנין לציון אירועי אוקטובר   צילום: פאנט 
 
 

קפיצה משמעותית הרבה יותר היתה באחוז הערבים המכירים בזכותה של ישראל לשמור על רוב יהודי - 43.1 אחוזים בשנת 2013, לעומת 29.6 אחוזים בלבד שנה קודם. 53.2 אחוזים (לעומת 48.2 שנה קודם) היו תומכים במשאל עם בחוקה שתגדיר את ישראל כיהודית ודמוקרטית עם זכויות אזרח מלאות לערבים, ו-63.5 אחוז (לעומת 58.5 שנה קודם) מהערבים תושבי ישראל חושבים שישראל היא מקום טוב לחיות בו.

 

42.5 אחוז מהנשאלים הגדירו את עצמם כישראלים ללא מרכיב פלסטיני, לעומת 32.5 אחוז שנה קודם. גם אחוז הערבים שמצדיקים פתיחה באינתיפאדה אלמלא יחול שינוי ניכר במצב המגזר שלהם ירד, מ-58.2 אחוזים בשנת 2012 ל-51.7 אחוזים ב-2013.

 

גם עמדות היהודים נחקרו, ובעמדותיהם נרשמת יציבות עם נטייה קלה להקצנה. 73.7 אחוזים מהנשאלים הכירו בזכותם של הערבים לחיות במדינה כמיעוט בעל זכויות אזרח מלאות, לעומת 75 אחוזים שנה קודם. עם זאת, 30.5 אחוזים מהיהודים התנגדו למתן זכות בחירה לכנסת לערבים, לעומת 27.9 אחוזים מהנשאלים בשנת 2012. הנתונים המלאים יוצגו בכנס באוניברסיטת חיפה, מחר.

 

פרופ' סמוחה: "המשך השקט והיציבות ביחסים אינו מובטח"

פרופ' סמוחה
 פרופ' סמוחה 
 צילום: אוניברסיטת חיפה 
 

פרופ' סמוחה טען כי דווקא הקמפיין לסיפוח ישובי המשולש למדינה הפלסטינית הבליט בתודעת הציבור הערבי את סכנת הניתוק מישראל - וחיזק את קשריו אליו. עם זאת, הוא סירב לקבוע עמדות נחרצות בעניין המגמות בציבור הערבי.


"רק השנים הקרובות יסבירו אם ההחרפה נעצרה, או שזו אפיזודה חולפת", אמר. לדבריו, גורמים נוספים שהשפיעו לטובה על יחס הערבים הם המשא ומתן המדיני ושחרור האסירים, האכזבה של הערבים מתוצאותיו של האביב הערבי. "המשך השקט והיציבות ביחסי היהודים והערבים", מסכם סמוחה, "אינו מובטח".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by