בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"בירוקרטיה": האם טעות של מערכת ממוחשבת עלתה למדינה כחצי מיליארד שקל? 

"בירוקרטיה": האם טעות של מערכת ממוחשבת עלתה למדינה כחצי מיליארד שקל?

 
בארץ |
 

דוד צרפתי, מנהל תחום המידע בשירות התעסוקה לשעבר, התריע שנים רבות כי טעות במערכת של "איי.בי.אם" עולה מאות מיליוני שקלים למדינה. לאורך השנים הגורמים האחראים פסלו את טענותיו, וחברת המחשבים אף איימה לנתק את קשריה עם שירות התעסוקה אם הוא לא יפסיק את בדיקותיו. כיום, גורמים שונים כבר טוענים כי הוא צודק. צרפתי: "ניצחתי את המערכת"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

דוד צרפתי, עד לאחרונה מנהל תחום המידע בשירות התעסוקה, טוען כבר 17 שנים כי משהו בתוכנת המחשב שבנתה ומפעילה "איי.בי.אם" עבור המדינה פגום מן היסוד. הוא מנסה להתריע, לצעוק שהתוכנה משובשת - ומשתיקים אותו.

 

תפקידו העיקרי של שירות התעסוקה הוא למצוא עבודה למובטלים, אבל יש לו תפקיד נוסף ולא פחות חשוב - להורות לביטוח הלאומי מי מהפונים ללשכה זכאי לדמי אבטלה ומי לא. הטעות לכאורה שאותה זיהה צרפתי גרמה למחשבי שירות התעסוקה לאשר מדי חודש דמי אבטלה לאלפי ישראלים שכלל לא היו זקוקים לתשלום, ושחלקם הגדול בכלל היה מועסק בזמן הזה. על פי צרפתי, הטעות הזו עלתה למדינה כחצי מיליארד שקלים.

 

 
 
 

"החשב הכללי של מדינת ישראל לשעבר, פרופסור ירון זליכה, כתב למבקר המדינה ולגורמים אחרים כי נעשתה בדיקה מקפת על כל הטענות שהעליתי ולא נמצא בהם שחר", טוען צרפתי. מכיוון שהוא המשיך לטעון שהתכנה בעייתית, המערכת החליטה לחנך אותו.

 

"נישלו אותי מכל התפקידים, לקחו לי את המזכירה ושמו אותי בצד שנה שלמה. הם עשו את זה כי היה חשוב לי להתעקש על הנקודה הזאת", הוא מוסיף. דוח מבקר המדינה ל-2012 מצביע גם הוא על ליקויים במערכת המחשב.

 

"הדיווחים במערכת הממוחשבת של שירות התעסוקה נעשים ללא אסמכתאות לאימות נתונים וללא בקרה מספקת על הנתונים שמוזנים למערכת. התבצע רישום לקוי של הנתונים, והדבר מלמד על פגמים במערך הבקרה של השירות", נכתב בדוח.

 

על פי סמנכ"ל השירות לעבר, יעקב זיגדון, חברת "איי.בי.אם" איימה כי אם צרפתי ימשיך בבדיקה - הם ינתקו את הקשר עם שירות התעסוקה. לבסוף, גורמים שונים החלו להבין כי העובד לשעבר צודק, וכיום הם תומכים בטענותיו.

 

על פי ההערכות, הטעות הזו עלתה למדינה במאות אלפי מיליוני שקלים. בינתיים, צרפתי כבר עזב את משרדו לאחר המאבקים האינסופיים, אבל הוא טוען כי הוא לא מתחרט על כלום. "אני מרגיש טוב כי עמדתי על העקרונות שלי. ניצחתי את המערכת", הוא אומר.

 

תגובת שירות התעסוקה: "טענותיו של מר צרפתי חסרות בסיס ומתייחסות למערכת שאינה פעילה מאז 2013. הן הופרכו במהלך 17 השנים האחרונות על ידי עשר גופים פנימיים וחיצוניים".

 

תגובת "איי.בי.אם": טענות אלה נבדקו מספר פעמים על ידי החברה, שירות התעסוקה וגופים חיצוניים, ולא נמצא כל צורך בנקיטת פעולה כלשהי. לפני שנתיים אישר מנכ"ל שירות התעסוקה כי אין לשירות טענות או דרישות כלפי "איי.בי.אם".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by