בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
כישלון מוקד המשטרה: הכתובת הייתה על הקיר 

כישלון מוקד המשטרה: הכתובת הייתה על הקיר

 
בארץ |
 

הדיווח של הנערים על חטיפתם שנענה בהתעלמות מצד מוקד המשטרה עד שהיה מאוחר מדי הוא ממש לא האירוע הראשון שמסתיים כך. זה קרה בתאונה של משפחת אטיאס, ברצח של טלי עטר וגן כשצעירה דיווחה שאונסים אותה. "חשוב שיימצא שם שוטר ותיק שמסוגל להקשיב, לנתח ולתת את הפתרונות האמתיים", אומר מבקר המשרד לביטחון הפנים לשעבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

זה קרה לפני עשרה ימים כמעט. במשך שתי דקות תמימות קראו שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון לעזרה מאנשי מוקד 100 של המשטרה, אמרו "חוטפים אותנו" ואף אחד שם לא חשב להאמין להם. השיחה נדחקה הצידה. המחדל המשטרתי נחשף בשבוע שעבר בחדשות 10, אולם בזמן שחלף מאז נהיה ברור יותר ויותר שהכתובת הייתה על הקיר. רק לפני שנה בדיוק הגיש מבקר המשרד לביטחון פנים דאז דוח חמור על מוקד 100, שבו הצביע על הכשלים שנחשפו שוב בטיפול בחטיפת הנערים. הבעיות מתברר - לא טופלו.

 

 
 
 

כשהמפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, נכנס לתפקידו לפני שלוש שנים, הוא הציב שני יעדים מרכזיים לכוהנתו - מלחמה באלימות השוטרים ושיפור השירות לציבור, בין היתר באמצעות שיפור מוקד 100. אלא שהשבוע ההבטחה הזו קרסה לחלוטין. אבל זו ממש לא הפעם הראשונה בה אזרח פנה במצוקה למוקד המשטרה ולא קיבל את העזרה שלה היה זקוק. זה קרה כשצעירה התקשה להתלונן על אונס בשעה שבוצע בה ונענתה על ידי המוקדנית: "את לא נשמעת שמישהו אונס אותך".

 

זה קרה לפני ארבע שנים כששכנתה של טלי עטר מאשדוד התקשרה להודיע על כוונות הרצח שלה. שלוש פעמים התקשרה מזל בר-אושר למשטרה והזהירה כי היא מתכוונת לדקור למוות את עטר ולרצוח אותה ואת העובר שברחמה. "משעה 11 שהיא מתקשרת. איפה הם היו?", מוחה אחותה של עטר,איריס מרציאנו. "יושבת שם מישהי שכל מה שהיא עסוקה בו הוא לחנך ודרך ארץ", מוסיפה אחותה, דבורה אמזלג. "יושבת שם בחורה שרחוקה מלהבחין האם זו קריאת מצוקה או אזהרה. היא הולכת לרצוח את אחותי והמוקדנית אומרת לה 'תירגעי'. אנחנו עכשיו לא רגועים".

 

 

 
מזל בר אושר. התקשרה שוב ושוב כדי להזהיר שתרצח
 מזל בר אושר. התקשרה שוב ושוב כדי להזהיר שתרצח   צילום: חדשות 10 (ארכיון) 
 

גם אחיו של רפי אטיאס שנהרג עם רעייתו וששת ילדיהם בהתהפכות רכבם ליד טבריה לפני כשנתיים טוען שאדם מקצועי יותר מאחורי קו הטלפון היה יכול להציל את חייהם של בני משפחתו: "האוטו נכנס לתאוצה לא נשלטת והוא גילה את זה לפני צומת גולני. אם המוקד היה אומר 'כבה מנוע' או 'תעביר לניוטרל', התאונה הייתה נמנעת. אני שומע בהקלטה התמהמהות, חוסר ידע מקצועי. במשך 6.5 דקות אפשר להתקשר לקצינים מקצועיים, להתקשר למפקד היחידה שייתן את העצה הנכונה ובזמן".


ואכן, דוח שחיבר מבקר המשרד לביטחון הפנים לשעבר, יצחק שגב, והונח לפני כשנה על שולחן השר הצביע על הבעייתיות באיוש המוקד המשטרתי, בעיקר באמצעות אנשי שח"ם - שירות חובה במשטרה - צעירים בני 18 שמבצעים את שירותם הצבאי במשטרה. "זה תפקיד לשוטרים ותיקים שיש להם אוזן להבין שבצד השני מישהו במצוקה. חשוב מאוד שיימצא שם שוטר ותיק שמסוגל לתת מענה ולהקשיב, לנתח ולתת את הפתרונות האמתיים", הוא אומר. בנוגע לטענות שחשבו כי יתכן הנערים במקרה החטיפה הם סתם מטרידנים, הוא טוען שיש למשטרה כלים להתמודד עם זה: "יש אפשרות למשטרה להשיג כל מספר, לבדוק למי הוא שייך ולעקוב. מצאנו שרושמים את ההטרדות בבנק מסוים במערכת".

 

 
בני משפחת אטיאס שנהרגו בתאונה בטבריה. "6.5 דקות אפשר היה לעשות משהו"
 בני משפחת אטיאס שנהרגו בתאונה בטבריה. "6.5 דקות אפשר היה לעשות משהו"   צילום: חדשות 10 
 
 

בינתיים לא ברור מה עלה בגורלו של הדוח שחיבר שגב ומה מבין ההמלצות שהוצגו בו אכן יושמו. גם הצעת החוק להקמת מוקד חירום אחד לכל שירותי החירום וההצלה בישראל - כמו מוקד 911 שקיים בארצות הברית, למשל - אושרה בוועדת השרים לחקיקה לפני שנה ובינתיים תקועה בהליכי החקיקה בכנסת, כנראה בשל התנגדות המשטרה.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בצערה הכבד של משפחת אטיאס. עם זאת, נבהיר כי כל ניסיון לקשור בין שיחת הטלפון מהמוקד לתוצאה הטראגית של התאונה, הנו חסר אחריות ומשולל כל יסוד. ממצאי דוח המבקר מתייחסים לשנת 2012 ומאז חלו שינויים רבים במוקדי המשטרה, בדגש על שינוי תמהיל כוח האדם ל- 70% שוטרי קבע, פותחו הכשרות ייחודיות למוקדנים ושודרגו המערכים הטכנולוגיים".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by