בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סימני שאלה 
טור: לדור הבא של היוצאים בשאלה יהיה קל יותר 

טור: לדור הבא של היוצאים בשאלה יהיה קל יותר

 
סימני שאלה |
 

רבים מהחרדים שהיו מעדיפים לצאת בשאלה טרם עשו זאת, מכיוון שהחברה הישראלית עדיין אינה מסוגלת לספק להם את התמיכה הנדרשת. למזלם יש כבר מספיק אנשים שעשו את המסלול ויכולים לתמוך בהם מהצד השני של הגדר • משה שנפלד, יושב ראש עמותת "יוצאים לשינוי", בטור בעקבות סדרת הכתבות "סימני שאלה" של ישראל רוזנר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הצופים שציפו למצוא אתמול בערוץ 10 עוד כתבה שמציגה את היוצאים בשאלה מהקהילה החרדית כחבורת מסכנים, הופתעו לגלות קול חדש. במקום לספר רק על קשיים, שומעים בסדרה "סימני שאלה" גם על פתרונות. במקום עיסוק בחוויית הפחד מחילול השבת הראשון - ביטחון בצדקת הדרך. במקום תחנונים לסיוע של גורמים חיצוניים - קבוצה שקמה ועוזרת לעצמה.

 

הצצה לפרק השני שישודר הערב:

 

 
 
 

זה לא שהקשיים הניצבים בדרכם של היוצאים בשאלה נעלמו, או שהיום הם מצליחים להשלים את הפערים בתוך זמן קצר. תהליך היציאה היה ונותר ארוך ומורכב: מהקושי שבסגירת פערי ההשכלה העצומים, דרך האתגר העצום שבהשתלבות בחברה לא מוכרת, ועד המחיר הנורא של נתק עם המשפחה שחלקם משלמים.

 

החברה הישראלית, שמתחילה להבין בשנים האחרונות עד כמה חשוב שתקבל את היוצאים בזרועות פתוחות, עדיין רחוקה מאוד מלספק להם את התמיכה הנדרשת. עד לפני כשנתיים, מלבד התמיכה המבורכת שסיפקה עמותת ה.ל.ל שכל הכנסותיה הגיעו מתרומות, לא היה אף גורם שסייע ליוצאים בשאלה.

 

פרק 2: משפחה שלמה, באישון לילה | האמא: "הבנתי שכדאי לשתוק"
פרק 3: לצאת בשאלה, ומהארון | פרק 4: ה"טרגדיה" של החרדים
• טור מהזווית החרדית: היוצאים לא עזבו בגלל הכפייה הדתית

 

אבל השינוי החשוב, הוא שיש היום מספיק יוצאים בשאלה שעשו את הדרך לפני מספר שנים, הצליחו להתמודד עם הקשיים ולהשתלב בחברה הישראלית, וכיום כבר מסוגלים לעזור לחברים החדשים. בחור חרדי שזה עתה עזב את הישיבה ושוקל להתגייס, יכול להתייעץ עם חבר המשרת בתפקיד מאתגר בצבא על האפשרויות שבפניו. אמא לילדים שרוצה לצאת בשאלה, ולא יודעת איך להתגונן מפני בתי הדין, יכולה לקבל סיוע מהורים אחרים שהיו באותו מקום. ומי שבוחר להשלים בגרויות או ללכת לאוניברסיטה, ימצא בקלות בוגר של התואר ממנו יוכל לקבל טיפים.

 
 
 
 
 

אין לנו אינטרס לפתות אנשים לצאת בשאלה. אבל המצב הקיים בו אנשים נאלצים לוותר על תפיסת עולמם בגלל קשיי ההסתגלות לעולם החדש, נוגד את האינטרס של המדינה ואת ערכיה

 

העסקנים החרדים כבר נכנסו למגננה הקבועה שלהם. הם יספרו לציבור שלהם שכל מי שעוזב עושה את זה בגלל הפיתויים שבחוץ, שהיוצאים סובלים מאוד ורק מתגעגעים לחזור, ושחצי מהדמויות כלל אינן אמיתיות. אין להם ברירה: אם כל צעיר וצעירה חרדים יבינו שיש להם אפשרות לעזוב את הקהילה, קצב היציאה בשאלה היה עולה לאין שיעור, וכל אותם "אנוסים" החיים כחרדים בלית ברירה, היו מעיזים לעזוב את אורח החיים החרדי.

 

אין לנו אינטרס לפתות אנשים לצאת בשאלה, אבל המצב הקיים בו אנשים רוצים לחיות בהתאם לתפיסת עולמם, אך נאלצים לוותר עליה בגלל קשיי ההסתגלות לעולם החדש, נוגד את האינטרס של המדינה ואת הערכים המוסריים שלה. זו לא שאלה של אמונה דתית: חלק משמעותי מהעוזבים את המגזר החרדי, הופכים למסורתיים או אפילו דתיים. אלא שהם מסרבים לבחור באורח החיים החרדי, ודי בכך כדי שינותקו מהקהילה שלהם.

 

לפגוש את ה-ABC לראשונה בגיל 20

ח"כ עדי קול. סייעה בתהליך
 ח"כ עדי קול. סייעה בתהליך 
 צילום: רפי קוץ 
 

עמותת "יוצאים לשינוי" שהוקמה על ידי יוצאים בשאלה, פועלת כיום לשנות את המצב הזה, על מנת שכל אותם צעירים וצעירות אמיצים שהעזו לעבור את הגדר יוכלו להשתלב במהירות האפשרית בחברה הישראלית ולהפוך לאזרחים שתורמים לה. במסגרת הפעילות שלנו, אנחנו מפתחים מסלולים לשילוב היוצאים במסגרות אקדמיות, בצבא ובהכשרה התעסוקתית, תוך שימת דגש על קבלת סיוע מהמדינה, בדומה לסיוע שמקבלים החרדים המבקשים להיכנס לתחומים אלו.

 

רבות מההצלחות נזקפות לזכותה של חברת הכנסת עדי קול, שבמסגרת תפקידה כיו"ר הוועדה לפניות הציבור, קיבלה על עצמה לקדם את נושא הסיוע ליוצאים בשאלה וכבר הביאה אותנו להישגים חסרי תקדים.

 

נסו לרגע לדמיין כמה קשה לפגוש לראשונה את ה-ABC בגיל 20, לנסות להשלים בגרויות מאפס אחרי סיום השירות הצבאי או לצאת בשבתות החופשיות מהבסיס לבית החייל, בגלל שהביתה אסור לך לחזור. אנחנו עושים הכל על מנת למנוע מילדינו עתיד כזה, אבל מי יעשה את זה בשביל היוצאים?


הכותב הוא יו"ר עמותת "יוצאים לשינוי" הביאה לדפוס: דנה נחום

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by