בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צוק איתן 
דיווח, סגירה, אש: מהו "נוהל חניבעל", והאם יוכל להציל את החייל שיתכן כי נחטף? 

דיווח, סגירה, אש: מהו "נוהל חניבעל", והאם יוכל להציל את החייל שיתכן כי נחטף?

 
צוק איתן |
 

בפעם הרביעית נאלץ צה"ל לפתוח בנוהל חטיפת חייל, לאחר שלוחם שעסק בפעילות מבצעית נעדר במהלך חילופי הירי עם המחבלים ברפיח. אש מסיבית מופעלת בשעה זו על האזור וכל דרכי המילוט נסגרות, בכוונה לסכל בכל מחיר את האפשרות לשבות חייל בחיים. אף על פי כן, משום שהאירוע התרחש בתוך שטחי הרשות הפלסטינית – קיים חשש שהחייל כבר הוברח באמצעות מנהרת קשר לא מוכרת ושהסיכויים לעלות על עקבותיו – אבדו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

את נוהל "חניבעל", המוכר גם כנוהל לטיפול במקרה חטיפת חייל, הגו בשנת 1986 אלוף פיקוד צפון דאז יוסי פלג, קצין האג"מ בפיקוד צפון גבי אשכנזי וקצין המודיעין של פיקוד צפון יעקב עמידרור. הנוהל נהגה בעת שצה"ל נלחם בדרום לבנון, ונועד למנוע בכל מחיר את האפשרות של חטיפת חייל חי.


הנוהל כולל, בין היתר, הפעלה של אש מסיבית, שנועדה להרתיע את החוטפים וכן לסכל את החטיפה עצמה. הכוחות מפציצים את הגשרים במקום וכל דרך מילוט שעשויה לשמש להברחת גופו או גופתו של החייל החטוף.

 

סיכול החטיפה - גם במחיר חיי החייל

ידוע על לפחות שלושה מקרים בשנים האחרונות שבהם הופעל הנוהל. בשני המקרים הראשונים, ובהם תקרית זרעית משנת 2006, הנוהל נכשל ובדיעבד התברר כי החיילים היו מתים בעת החטיפה. הפעם האחרונה בה הופעל הנוהל הייתה בכרם שלום, בתקרית בה נחטף לבסוף החייל גלעד שליט.


החשש לחטיפה מורכב יותר הפעם, משום שחילופי האש התבצעו בתוך השטח הפלסטיני וחטיפת החייל לא נעשתה באמצעות דרכי מילוט מאולתרות. לחילופין, סביר להניח כי החייל נחטף תוך שימוש במנהרת קשר, שגם פיר הכניסה וגם פיר היציאה ממנה נמצאים ברפיח.


צה"ל עורך בשעה זו מאמצים מבצעיים ומודיעיניים נרחבים בשטח לאיתור החייל. אש אווירית נרחבת מופעלת על זירת החטיפה, שנסגרה לחלוטין לתנועה, וצה"ל מפיל עליה טונות של חומר נפץ. ראוי לציין כי הנוהל מחייב לסכל את החטיפה גם במחיר של פגיעה בחיי החייל, אשר עד כה לא ידוע אם הוא חי או מת.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by