בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
ט' באב: ללמוד מהעבר ולהתמודד עם המציאות המתחדשת 

ט' באב: ללמוד מהעבר ולהתמודד עם המציאות המתחדשת

 
בארץ |
 

האגדה מספרת שכשנפוליאון נתקל ביהודים ב-ט' באב, התרשם ואמר: "עם שיודע לבכות על עברו, לאחר זמן כה ממושך, יוכל לשרוד גם את העתיד הקשה ביותר". אין לי ספק שדרך ההתמודדות היחידה מול כל הקשיים העכשוויים ואלה שעוד יבואו היא להכיר ולהוקיר את זיכרון העבר. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לוח השנה היהודי מלא באירועים ובימים טובים, אך גם בתאריכים שחלקנו היה מעדיף למחוק מהלוח, בטענה שציון התאריך בימינו "לא רלבנטי". אני אישית חושב שצריך להשאיר אותם. ישנם תאריכים שזיכרונם חשוב וחיוני לקיומנו ולעתידנו גם אחרי אלפי שנים. מיום כמו ט' באב אפשר ללמוד רבות על עיצוב של הזהות היהודית והלאומית שלנו דווקא כאן בארץ אחרי 2000 שנות גלות.

 
ח"כ זבולון כלפה
 ח"כ זבולון כלפה 
 צילום: יח"צ 
 

מספרים על נפוליאון, שהיה לו מנהג (משונה מעט אך חשוב) להסתובב מעת לעת, לבוש כאחד האדם בקרב בני עמו. היה לו רצון לשוחח עם האנשים, לשמוע אותם ומתוך כך ללמוד על הלך הרוח בעם (לצערו, לא היה אז פייסבוק). באחד מימות הקיץ החליט נפוליאון ללכת לשכונת היהודים. כשהגיע לשם התפלא מאוד, למרות שלא היה זה שבת או חג, החנויות היו סגורות, הרחובות שוממים והבתים ריקים. פתאום שמע קולות בכי חזקים והחליט ללכת בעקבותיהם. לבסוף מצא את עצמו בית הכנסת השכונתי וראה שם את היהודים יושבים על כיסאות נמוכים מתפללים ובוכים מרה.

 

הוא ניגש לאחד מהם. "למה אתם אבלים ובוכים?", שאל. "החריבו לנו את בית המקדש", ענה היהודי. נפוליאון התפלא: "החריבו לכם את המקדש? מתי זה קרה? איפה זה היה? איך לא שמעתי על זה?". התבונן בו היהודי וענה: "זה קרה לפני 1800 שנה, בירושלים". נפוליאון נדהם אחרי שחשב קצת, קם ואמר: "עם שיודע לבכות על עברו, לאחר זמן כה ממושך, יוכל לשרוד גם את העתיד הקשה ביותר".

 

 
מתפללים בכותל המערבי, אמש
 מתפללים בכותל המערבי, אמש   צילום: רויטרס 
 
 

אני לא יודע אם זו אגדה או סיפור אמיתי אבל יש כאן מוסר השכל גדול מאוד. בראשית הציונות, בימי העלייה הראשונה והשנייה, ניסתה החברה פה בארץ ליצור זיכרון לאומי חדש. קראו לזה אז בכל מיני שמות קוד אבל הרעיון היה ברור: להתנתק מהמקורות שלנו.

 

אין לי ספק שדרך ההתמודדות היחידה מול כל הקשיים העכשוויים ואלה שעוד יבואו (כי ללא ספק הם יבואו, צריך להיות מציאותיים) היא להכיר ולהוקיר את זיכרון העבר. עלינו להתייחס למורשת בכבוד ובהערכה ללמוד ממנה, להפנים אותה להפיק מתוכה מסקנות ומתוך כך לתת לנו לבנינו ולבני בנינו כלים להתמודד עם המציאות המתחדשת בארץ ישראל.

 


זבולון כלפה הוא חבר כנסת מטעם הבית היהודי

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by