בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
המח"ט והדת: האם משיחיות המפקדים פוגעת בצה"ל? 

המח"ט והדת: האם משיחיות המפקדים פוגעת בצה"ל?

 
צבא וביטחון |
 

ביקורת רבה נמתחה על הדף הקרבי שחילק מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר, לחייליו לפני היציאה למבצע, ויש כאלו הטוענים כי הדבר פוגע בצה"ל. "הוא נתן לפרויקט הזה משמעות דתית באמצעות מדיניות הוראות פתיחה באש אגרסיבית", אמר חוקר הצבא, פרופסור יגיל לוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(5:11 דקות)

 
 

מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר, צייד בתחילת מבצע "צוק איתן" את לוחמי החטיבה בדף קרבי בו הוא קשר את היציאה למבצע בפסוקים תנ"כיים, כאלו שעוררו את זעמם של הלוחמים החילונים בתוך הצבא, וגורמים נוספים מחוצה לו.

 

חוקר הצבא והחברה מהאוניברסיטה הפתוחה, פרופסור יגיל לוי התייחס לדברים במסגרת מאמר שפרסם הבוקר ופרס אותם בתכנית "לונדון את קירשנבאום", כשאמר כי "המשמעות היא שהמפקד מעניק פרשנות דתית למלחמה שאינה מלחמה דתית".

 

"הוא נתן לפרויקט הזה משמעות דתית וההתנהגות שלו הייתה דתית, באמצעות מדיניות הוראות פתיחה באש אגרסיבית, ביכולת הריסת מסגד וביכולת להתגאות בכך", ציין יגיל לוי, שהוסיף כי "הוא גם התריס נגד הדרג הפוליטי".

 

 
הרב סדן בבית הנשיא. "צריך לייסד את מלכות חברון"
 הרב סדן בבית הנשיא. "צריך לייסד את מלכות חברון"   צילום: מארק ניימן/לע"מ 
 

חוקר הצבא ביקש להדגיש ש"לא מדובר רק ברטוריקה שגם כרטוריקה היא אסורה. זו רטוריקה שמתרגמת במעשים, באתיקה לוחמנית ובנוהל 'חניבעל'". הוא ציין כי "צה"ל נתן לנוהל פרשנות שהיא כזו שנותנת שיקול דעת רחב למפקדים ובגבעתי הופעלה בצורה פראית כשיש הסתכלות על המלחמה כעל מלחמת דת".

 

פרופסור יגיל לוי הביא כדוגמא גם את "מפקד חטיבת הצנחנים, אליעזר טולדנו, שגם הוא מסר לחייליו דף קרבי ובו הכוח ששולח אותם זו ההגנה על תושבי הדרום וזו הדרך הנכונה לצבא שכפוף למרות ממלכתית".

 

"רצוי שניתן את הדעת שיש כאן השפעה של המכינות הקדם צבאיות וחינוך טרום צבאי שרווי בסמלים פוליטיים עם קריאה לקו לוחמני בחסות המדינה", אמר לוי. "הבולט שבכולם הוא מייסד המכינה בעלי, הרב אלי סדן, שדיבר על המבצע כעל מבצע שבו צריך לייסד את מלכות חברון ולאחריה אין יותר פלישתים בארץ".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by