בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי: "חוק מע"מ אפס בעייתי, התועלת שלו קטנה" 

יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי: "חוק מע"מ אפס בעייתי, התועלת שלו קטנה"

 
פוליטי-מדיני |
 

בתום שבוע סוער בוועדת הכספים במהלכו לא אושר חוק מע"מ אפס של שר האוצר לפיד, מנסה יו"ר הוועדה מהבית היהודי להסביר מדוע הוא תומך בחוק למרות שהוא חושב כי לא מדובר במהלך בעל תועלת גדולה. "אמרתי לשר האוצר שיש צורך בכמה דברים חשובים כי די לשפר את החוק", הוא אמר בראיון לנענע10. סלומינסקי הוסיף כי העובדה שאין איזשהו קו אידיאולוגי משותף לחברות הקואליציה מקשה על העבודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סלומינסקי עם לפיד. "אמרתי לו שצריך לשפר את החוק"
 סלומינסקי עם לפיד. "אמרתי לו שצריך לשפר את החוק"   צילום: דוברות הכנסת 
 
 

מושב הקיץ של מליאת הכנסת הסתיים בשבוע שעבר, והשבוע הסתיימו גם דיוני הועדות השונות. אקורד הסיום של מושב הקיץ היה צורם במיוחד, לאחר שהקואליציה כשלה מול תרגיל פיליבאסטר של האופוזיציה ולא הצליחה להשלים את חוק מע"מ אפס לדיור בועדת הכספים.


לאורך השבוע התישו חברי הכנסת מהאופוזיציה את יושב ראש הוועדה חבר הכנסתכ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בהסתייגויות, פסקי זמן להתייעצויות ותרגילי רביזיות על החלטות. סלומינסקי כיהן שנים רבות כחבר ומשקיף בועדת הכספים ולמרות זאת הופתע מאוד מהמנהרות הפוליטיות שכרו לו חברי האופוזיציה.

 

איך אתה מסכם את השבוע המתיש בוועדת הכספים?


"זה היה שבוע לא פשוט, בעיקר בשל חוק מע"מ אפס השנוי במחלוקת. יש בו בעיה בכמה חזיתות, ובראשה בהיבט התוכני שמטרתו בסופו של דבר היא להביא להורדת מחירי הדירות. מצב כזה יכול להתאפשר אך ורק אם היצע הדירות יגדל באופן משמעותי, אבל למעשה החוק רק יגדיל את הביקוש והבעיה לא תפתר כל כך מהר.

 

בעיה שניה היא העלות - בכל שנה המדינה תצטרך להשקיע כשלושה מליארד שקל על מנת לקיים את החוק הזה, וזהו סכום בעל משקל משמעותי מאוד. בעיה שלישית היא חוקתית - החוק המוצע גורם לאפליות בין מגזרים שונים, לא רק בין חרדים למשרתי צבא אלא שהוא מפלה מגזרים נוספים כגון הקיבוצים או המגזר הערבי. יש קבוצות שמתכננות להפנות לבג"צ והחוק כאמור מורכב ולא פשוט. אילו הוא היה מגיע כחוק בפני עצמו, אני לא חושב שהייתי מעביר אותו. יש בו בכל כך הרבה בעיות כשהתועלת בפועל קטנה.

 

אז למה אתה בכל זאת אתה מעביר אותו?


"הנקודה היא שהוא מגיע יחד עם עוד שלושה אלמנטים מרכזיים שהם יביאו להורדת מחירי הדירות. הדבר הראשון הוא 'מחיר מטרה' - כלומר להגביר את ההיצע, וגם להוריד את מחירי הדירות בעשרים אחוז. דבר שני זה 'הסכם גג' - הסכם שהמדינה עושה עם הרבה רשויות מקומיות. היא נותנת להם מראש את כל סכומי הפיתוח באופן שנותן להן תמריץ לבניית בתי מגורים. בתוכנית הזאת מתוכננים כ-110 אלף יחידות דיור תוך חמש השנים הקרובות שזה הגדל יפה של ההיצע.

 

תוכנית נוספת היא תוכנית החסמים. כיום 54 אלף יחידות מפוזרות בכמה מקומות בארץ, חלקן מוכנות או יכולות להתחיל להיבנות אבל הועדות העירוניות לא מאשרות להן להתקדם, כי הביוב למשל לא מוכן - או שחסר מחלף של תחבורה. ועדת החסמים תוריד את החסמים האלה ותאתר עוד 54 אלף יחידות דיור שיכנסו למעגל. בסופו של דבר יהיה כאן גידול רב בהיצע ורק אז מע"מ אפס יכול להיכנס לעניין. יקח שנתיים שלוש עד שהדירות החדשות יכנסו לשוק.


עושה רושם שאתה לא מתלהב מהחוק.

 

"מאחר ושר האוצר וממשלת ישראל החליטו ללכת עליו והכנסת אישרה אותו בקריאה ראשונה, אני כאיש קואליציה ודאי לא ילך להפיל אותו. אמרתי ללפיד שיש צורך בכמה דברים חשובים כדי לשפר את החוק הזה כי בלעדיהם לא יהיה טוב. היה לנו ויכוח. בהתחלה הוא שמע, ובינתיים המושב האחרון של הכנסת הגיע כמעט לסופו וימים ספורים בלבד לפני סיומו נועדנו והגענו לסיכומים. לפיד הסכים לקבל חלק גדול ממה שחשבתי שצריך להיות כדי שהחוק יהיה טוב, אבל לא נשאר לנו מספיק זמן כדי לדון ולקדם אותו.

 
לפיד ובנט. "אין קו אידיאולוגי משותף בקואליציה"
 לפיד ובנט. "אין קו אידיאולוגי משותף בקואליציה"   צילום: רויטרס 
 
 

דוגמה אחת לשיפור בחוק - לפיד תכנן שמע"מ אפס יהיה בלי שום מגבלה, אבל כולם יודעים שכאשר התוכנית תצא לפועל אי אפשר יהיה לבטל אותה בהמשך. כמו במע"מ אפס על פירות וירקות, או בשינויי המס באילת. תאר לך שמע"מ אפס יהיה עשרים או שלושים שנה, כשכל שנה הוא יעלה למשק שלושה מילארד שקל - והכל כשבפועל אין בהכרח צורך, כי מחיר הדירות מן הסתם יתייצב בשנים הקרובות. לכן דרשתי שתהיה הוראת שעה לשבע שנים. זה שינוי שהוא מתבקש.


בינתיים המושב נגמר, שר האוצר דבק בעמדתו לקדם את החוק הזה בניגוד לכל הכלכלנים, ומאחר והוא החליט שהוא מקדם את זה יחד עם ראש הממשלה וראשי מפלגתי, אנו עושים מאמצים. זה לא קל. האופוזיציה ובעיקר החרדים, הגישו מאות רבות של הסתייגויות - הם נמצאים בכל הישיבות, אליה מגיעים לא רק חברי ועדת הכספים אלא הסיעה כולה והם עושים פיליבאסטר (כלומר מיצוי זכויות הדיבור במטרה להתיש את המערכת, ש"ד) של ממש. גמרנו את הדיון על כל חוק המע"מ והגענו לשלב של ההצבעות. על כל שורה בחוק הם הגישו הסתייגויות, יש להם זכות כמובן לנמק ובנוסף הם בקשו 'דיון סיעתי' שדורש זמן נוסף. הם מנצלים את הכל כדי למשוך זמן, אבל אנחנו מתקדמים לאט לאט, סעיף סעיף. אני מניח שעד אמצע ספטמבר נגמור להצביע על החוק ולהביא אותו מוכן למליאה. לא זכור לי חוק עם כזאת התנגדות ופעילות אקטיבית של האופוזיציה נגדו, זה משהו שקשה לתאר.

 

סלומינסקי, מוכר מזה שנים רבות כאיש ציבור בכנסת ובמועצת יש"ע, אך רק מעטים יודעים שבמקצועו הוא בכלל פיסיקאי. הוא השלים תואר במתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטת בר אילן, מה שאולי יסייע לו בחיפושים המפרכים אחר נוסחא מקובלת על כולם של חוק מע"מ אפס.

 

האם זה שלא התחלת להעביר את החוק נחשב ככישלון אישי שלך או שזו בעיה של יאיר לפיד?

 

"החוק לא עבר משתי סיבות עיקריות - האחת היו לי הרבה הערות על החוק, בכל פעם לפיד שלח מישהו אחר שייצג אותו במקום תקשורת ישירה ולא יצא מזה שום דבר. התקדמתי עם החוק עד השלב של ההצבעות וקבעתי ישיבות כדי להצביע, כאשר הכל מותנה בכך שהוא יגיע איתי לסיכום - אבל בפועל לא דיברו איתי. עבר שבוע ועוד שבוע ורק יומיים לפני סיום המושב נפגשנו כדי לדון בדברים, אבל נשארו כאמור יומיים בהם היה בלתי אפשרי להעביר חוק כזה.

 

אם לפיד היה נפגש איתי שלא ברגע האחרון והיינו מגיעים לסיכומים סביר להניח שהיינו מצליחים להשלים את הכנסת החוק עד תום המושב, ואני מקווה ששר האוצר לפיד למד לקח. סיבה שניה שהיא יותר חשובה - בין שאר הפגישות שלי היה הנושא של דיפרנציאציה. בחוק היום מופיע שמי ששירת בצבא וקונה דירה עד 1.6 מליון יקבל פטור על גובה הדירה שהוא קנה, לעומת זאת מי שלא שירת בצבא - אם קנה דירה עד 950 אלף - הוא יקבל פטור מע"מ עד הסכום הזה, אבל אם יקנה דירה בשקל אחד יותר הוא לא נמצא במשחק ולא יקבל כלום. יש כאן חתך ברור בין המשרתים בצבא לבין החרדים.

 

באתי ואמרתי ללפיד שדבר כזה לא יעמוד במבחן בג"צ, וגם מבחינת הסולידריות שבזה - בוא נלך על משהו טיפה יותר מתקדם. נאמר שכולם יכולים לקנות דירה עד 1.6 מליון - אבל מי ששירת בצבא יקבל פטור ממעמ על 1.6, מי שלא יקבל עד 950 אלף ועל היתרה הוא ישלם מע"מ. הרעיון הוא שהמספרים ישארו אותם מספרים וישאר פער בין מי ששירת ללא. אבל ההפרדה בין החרדים למשרתים יותר עדינה וזה יעבור את מבחן בג"צ. לפיד סירב לקבל את זה, והחרדים ששמעו את ההצעה הזו אמרו שאם הוא יהיה מוכן לקבל את ההצעה הזו הם מורידים את כל ההסתייגויות. אם הוא היה מקבל את הצעתי היה אפשר לסגור עניינים במושב הקודם, אבל לפיד מסרב. למה? אני לא יודע להסביר.

 

אתה מרוצה מהקואליציה הנוכחית או שהיית מעדיף אחרת?

 

"הקואליציה הזו היא קואליציה לא פשוטה. בדרך כלל לקואליציה צריך להיות איזשהו בריח תיכון אידאולוגי שמחבר בין המפלגות - זה יכול להיות תפיסות אידאולוגיות של ימין או שמאל, איזשהו מכנה משותף או רעיון ששוזר את המפלגות זו בזו. בקואליציה הזו אין. יש שתי מפלגות שמאל, יש עתיד והתנועה, יש את הימין, ומפלגה אחת באמצע. אין לך כאן איזשהו אלמנט מרכזי שמחבר בין המפלגות. אולי הדבר היחיד שקיים זה ראיה חברתית כלכלית מסויימת, אבל גם לא תמיד.

 

ואנו רואים את המורכבות שלה בממשלה - הגישו חוקים "אנטי דתיים" והיינו צריכים לבלום אותם, ומאידך הגשנו חוקים ועצרו אותם - והכל בתוך סיעות הקואליציה שאמורות לפעול יחד מתוך הבנות. והכל בא לידי ביטוי בועדת הכספים, וזה כמובן מקשה על העבודה. יש עוד כמה מחלוקות בקואליציה: ראש הממשלה לשר האוצר, בין ראש הממשלה לשר החוץ והיו גם בין ראש הממשלה לשרת המשפטים. אלו לא דברים שמקלים על עבודה שוטפת של קואליציה. חבל. זה מה יש".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by