בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
האתגר של מערכת החינוך: לרפא את ה"עכשויזם" הממאיר 

האתגר של מערכת החינוך: לרפא את ה"עכשויזם" הממאיר

 
בארץ |
 

אחרי שבועות של שיח אלים וסוער ברשתות החברתיות ומחוץ להן, התרופה אינה נמצאת במישור המדיני, הביטחוני או הכלכלי. על השיח בחברה הישראלית, מימין ועד שמאל, השתלט ה"עכשויזם" של הכותרות המפוצצות והטוקבקים המתלהמים. מערכת החינוך חייבת לקדם ולשים דגש על חינוך פוליטי שיחזק שיח מורכב, שקול ודורש מחשבה על פני ה"עכשויזם" הממאיר שמאיים לשטח את הדיון ואת החברה. וכן, גם לתקשורת יש חלק לא קטן בשיח האלים והרדוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עימות בין מפגיני ימין למפגיני שמאל בזמן מבצע "צוק איתן"
 עימות בין מפגיני ימין למפגיני שמאל בזמן מבצע "צוק איתן"   צילום: רויטרס 
 
 

עכשיו אפשר לצאת מהארון ולומר שהמשך קיומה של חברה דמוקרטית ושפויה, השומרת מצד אחד על זכויותיהם של כל האזרחים והתושבים, אך מצד שני מצליחה לקדם כמה אינטרסים לאומיים וציבוריים מסוגים שונים, תלוי בגישה אזרחית-אישית של ריסון עצמי. ריסון עצמי כזה לא משיגים באמצעות תרגילי נשימה או מדיטציה, אלא באמצעות חינוך פוליטי. לא מדובר בחינוך המכוון לדעה מסוימת, בוודאי לא למפלגה או לתנועה מסוימת. חינוך פוליטי הוא סוג של שיח מורכב ושקול, הדורש מחשבה, עיון, דיון, איסוף מידע, שקילת אפשרויות, בחינת מחירים. ההפך מ'עכשויזם'.

 

הנה למשל, הסכסוך. ה'עכשויזם' לסוגיו המנוגדים מוכר: מ-'תנו לצה"ל לכסח' ועד 'שלום עכשיו'. חינוך פוליטי של הסכסוך דורש סבלנות, כי ישנה רשימה לא קצרה של נושאים שחייבים לדעת אם רוצים להתמודד עם הבעיה הקשה הזו, שרחוקה מאד מפתרון: תולדות האסלאם, המזרח-התיכון, הציונות, המלחמה הקרה, עליית הפונדמנטליזם הרדיקלי לסוגיו (יהודי וערבי), ועוד ועוד. רצוי להתרחק מ'העכשויזם' של הכותרת והטוקבק, אל עבר הרצינות והאחריות והריסון העצמי.

 

או הכלכלה. גם כאן ה'עכשויזם' לסוגיו מוכר ומשמים. מ-'יהיה קשה עכשיו ונהדר בעוד שנתיים', ועד 'העם רוצה צדק חברתי'. עכשיו, אלא מה. ואם לא? קדימה לברלין. במקום הקצוות הללו, אפשר לבחור בחינוך פוליטי למחשבה כלכלית אחראית ואמינה. אכן כן, יש ויכוח מהותי בין בעלי גישות שונות, המוכרות כבר 150 שנה בערך במלים 'קפיטליזם' ו'סוציאליזם'.

 

אלא ששני המושגים הללו מאפשרים רשימה ארוכה של חלופות משנה. עובדה, ישנם סוגים רבים של קפיטליזם, אפילו באותה המדינה! ארה"ב בימי קלינטון הנהיגה קפיטליזם שונה מזה שהנהיג רייגן. באופן דומה ישנם סוגים שונים של סוציאליזם, אפילו באותה המדינה! שוודיה בימים אלו שונה משוודיה לפני 30 שנה. וכן הלאה. לא פחות חשוב: על מנת למיין בין סוגי קפיטליזם וסוגי סוציאליזם, יש ללמוד אותם ביסודיות. לשם כך יש לתהות על קנקנה של הכלכלה המודרנית, ויש דרכים פשוטות למדי לעשות זאת. כבר אמר מי שאמר שהכלכלה היא עניין רציני מדי מכדי להותיר אותו בידי הכלכלנים. כלכלה היא עניינו של כל אזרח אבל לא דרך 'עכשויזם' צעקני, אלא דרך חינוך פוליטי. מבחינת החיוניות של החינוך הפוליטי, אין הבדל בין הסכסוך או הכלכלה לבין כל תחום אחר.

 

 
פירון למערכת החינוך יש אחריות למנוע את השיח השטחי
 פירון למערכת החינוך יש אחריות למנוע את השיח השטחי   צילום: מוקי שוורץ 
 
 

זהו האתגר הרובץ קודם כל לפתחה של מערכת החינוך על כל מרכיביה: מהגן ועד למוסדות המחקר. אין סיבה שגם התקשורת לא תיקח חלק במאמץ לרפא את החברה הישראלית מה'עכשויזם' הממאיר, גם על חשבון 'הסקופ' ו'הרייטינג', אבל ברור כי זהו אתגר המונח לפתחה של מערכת החינוך על כל שלביה: מהגיל הרך ועד לאנשי מחקר. תפקיד כל המערכת היא לפתח חשיבה מורכבת ומותאמת למתח שבין המצוי לרצוי, בין הטווח הקצר לטווח הארוך וכן הלאה.


החלופה משודרת מבוקר עד ערב בחדשות: אלימות מילולית וגופנית, הנשענת על קריאה שטחית של המציאות, של האמונה (היהודית או האחרת), של התרבות (היהודית או האחרת), של הדמוקרטיה, של הצדק החברתי וכן הלאה. כנראה שהקטנת האלימות ואולי מיגורה תלויה בקיומה של תודעה מעמיקה, המביאה להתנהגות מכבדת לא בחינת מצוות אנשים מלומדה, או 'כי ככה מקובל', וגם לא מתוך שטחיות מסוכנת לכשעצמה של 'פוליטיקלי-קורקט', אלא מתוך הכרות אחראית ומלומדת של כמה שיותר היבטים ומרכיבים במציאות הישראלית. 'אל תרכיבו משקפיים' כתב אלתרמן עוד בשנות ה-30', 'לא שחורות ולא ורודות. הסתכלו נא בעיניים, בעיניים פקוחות'.


ד"ר אודי מנור הוא היסטוריון חברתי-פוליטי. ספרו "השקפה אופטימית" יצא באחרונה בהוצאת מכון מופ"ת.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by