בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
אירופה מציעה: עזה תשוב לשליטת אבו מאזן, משא ומתן על בסיס קווי 67' 

אירופה מציעה: עזה תשוב לשליטת אבו מאזן, משא ומתן על בסיס קווי 67'

 
פוליטי-מדיני |
 

בטיוטה שגיבשו גרמניה, בריטניה וצרפת, והגיעה לידי חדשות10, לא מפורט כיצד ייושם מנגנון שימנע את התחמשות חמאס. בנוסף, ישנה קריאה לפתוח את כל המעברים ולהשיב את הרצועה לידי הרשות הפלסטינית. נתניהו אינו צפוי לקבל את הסעיף הקורא לחידוש המשא ומתן עם אבו מאזן. החברות במועצת הביטחון ינסו להגיע לנוסח משותף כדי להביא לסיום הלחימה בעזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הפנייה למועצת הביטחון של האו"ם תופסת תאוצה: במקביל להצעת ההחלטה האמריקנית שתוגש בקרוב, לידי חדשות10 הגיעה היום (שישי) הטיוטה שמקדמות בריטניה, צרפת וגרמניה ובה פרטי התכנית לסיום הלחימה ברצועת עזה הנמשכת למעלה מחודש וחצי. הסעיפים המרכזיים: השבת הרצועה לידי הרשות הפלסטינית וחזרה למשא ומתן עם אבו מאזן, על בסיס קווי 67'.

 

 
מרקל, הולנד וקמרון. בישראל מסתייגים מהצעת ההחלטה
 מרקל, הולנד וקמרון. בישראל מסתייגים מהצעת ההחלטה   צילום: רויטרס 
 
 

ההצעה האירופית קוראת לפתוח את כל המעברים לרצועת עזה וכן להסיר את המגבלות הכלכליות כדי לאפשר את שיקומה. במקביל, כך עולה מהטיוטה, יחול איסור על אספקת נשק ותחמושת לרצועה פרט לזה שיקבל את אישור הרשות ויקום מנגנון ביטחוני כדי למנוע חזרה של לחימה.

 

הסעיפים המרכזיים בהצעה של בריטניה, גרמניה וצרפת:
• רצועת עזה תשוב לשליטת הרשות הפלסטינית
• ביסוסם של סידורי ביטחון כדי למנוע התחדשות של הלחימה
• איסור על אספקת נשק ותחמושת לרצועת עזה, פרט למה שיקבל את אישור הרשות
• התחייבות למניעת מימון טרור.
• הסרת המגבלות הכלכליות על עזה כדי לאפשר שיקום ופיתוח של הרצועה.
• פתיחה של כל המעברים
• הקמתו של כוח לפיקוח ובקרה על הפרות הפסקת האש
• חזרה למו"מ ישראלי-פלסטיני על מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67'

 

 
ישיב את השליטה על עזה? אבו מאזן
 ישיב את השליטה על עזה? אבו מאזן   צילום: רויטרס 
 

מבחינת ישראל מדובר בהצעה שאיננה מספקת את דרישות הביטחון. כך למשל, בהצעה כלל לא מפורט כיצד ייושם אותו מנגנון שאמור לפקח על מניעת התעצמותו הצבאית של חמאס, המהווה מעין גרסה לדרישת הפירוז שהעלתה המשלחת הישראלית בתחילת השיחות העקיפות בקהיר.

 

עיקרון בעיתי נוסף הוא החזרה למשא ומתן בגבולות 67'. אזכור זה הוא בעיתי מאוד מבחינת ממשלת נתניהו ואחרי שתשעת החודשים שכבר הוקצו למשא ומתן עם אבו מאזן הסתיימו בלא שום התקדמות, קשה לראות אותו מקבל זאת.

 

כאמור, במקביל להצעה האירופית מקדמת ארצות הברית נוסח משלה ולמעשה היא זו שנטלה על עצמה להוביל את המהלך המדיני לסיום המערכה בעזה. האמריקנים העלו ביומיים האחרונים הילוך בכל הנוגע להצעת ההחלטה והמטרה שלהם היא לגבש הסכמה בין כל חברות מועצת הביטחון, על מנת להימנע מווטו שתטיל אחת מהן כשזו תעלה להצבעה.

 

בירושלים מתנהל מאמץ דיפלומטי כדי להשפיע על נוסח ההחלטה הסופית, כשמטרת העל היא לכלול בו את נושא הפירוז או מנגנון בר יישום של מניעת התעצמות חמאס. בנוסף, יש רצון להימנע מסעיפים כמו זה שקורא לחידוש המשא ומתן בקווי 67'. בישראל מעריכים שכבר לקראת סוף השבוע הבא יתקיים הדיון בנושא.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by