בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
מגראס עד חמאס: לגליזציה טובה ליהודים 

מגראס עד חמאס: לגליזציה טובה ליהודים

 
בארץ |
 

מדיניות רדיפת צרכני הקנאביס בישראל היא מהמחמירות בעולם ומובילה לפגיעה קשה באמון הציבור. הון עתק עובר ישירות לידי ארגוני פשיעה וטרור במקום לקופת האוצר ונזק קשה נגרם לחייהם של אלו שנתפסים עם מעט מריחואנה או חשיש לשימוש עצמי. בכל שנה נרשמים תיקים פליליים ל-20,000 ישראלים - בנכם, בתכם או אחיכם - ומאות אלפי צרכנים בישראל חיים תחת איום תמידי וחשש מהתקלות עם גורמי האכיפה. במדינות שהסדירו את השוק בחוק (לגליזציה), נכנסים מיליארדי דולרים לאוצר המדינה, האזרחים חיים בשלום עם המשטרה, נרשמת ירידה בתאונות הדרכים, צניחה באחוזי הפשיעה וצמצום נתוני תאונות הדרכים, האלימות והאבטלה. לגליזציה תעשה טוב לישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מריחואנה. לגליזציה תשפר את איכות החיים
 מריחואנה. לגליזציה תשפר את איכות החיים   צילום: רויטרס 
 
 

חצי מיליארד ש"ח בשנה מעבירים אזרחי ישראל לארגוני פשיעה וטרור. כך על פי ממצאים מנתונים של גורמי המשטרה עצמם. חצי מיליארד נוספים הולכים על תקציבים לאכיפת האיסור - רדיפת הצרכנים, מעצרים, משכורות פקידים וכיוצ"ב, וחצי מיליארד נוספים לכל הפחות זה מה שהיינו יכולים להרוויח ממיסוי של שוק קנאביס ישראלי חוקי. סה"כ - 1.5 מיליארד ש"ח בשנה לפחות - שמדינת ישראל זורקת לפח רק כדי לא להסדיר את מה שיוסדר בעתיד הקרוב בין כה וכה.

 

זה ו-20,000 ישראלים בשנה להם נרשם תיק פלילי בגין שימוש עצמי בצמח ותוצריו. מה שאומר שבממוצע נרשם תיק פלילי בכל חצי שעה. לא קנס כספי, לא עונש אזהרה - מעצר, תיק פלילי, משפט ולעתים גם כלא. לא חבל על הכסף ועל חייהם של ישראלים נורמטיביים? וכל זה בגלל שימוש בצמח שכלל אינו מזיק כפי שחשבנו עד כה.

 

לא, הוא לא כל כך מזיק כמו שחשבתם, בוודאי לא כאשר מדובר בשימוש שאינו קבוע. למעשה, קפה למשל הוא ממכר ורעיל הרבה יותר מקנאביס והאמת היא שאיש מעולם לא מת משימוש בצמח הקנאביס. הנזקים היחידים הקיימים לכאורה משימוש אינטנסיבי יומיומי וקבוע בו הם הגברת הסיכון ללקות בפסיכוזה נפשית בקרב אלו בעלי היסטוריה גנטית של פסיכוזות במשפחה (נתון שגם עליו הדעות חלוקות), וכן הטענה שצעירים המעשנים קנאביס בכמויות גדולות עלולים לפגוע בהתפתחות התקינה של מוחם (ראו הערה קודמת).

 

מעצרים הם הפתרון?

גם אם לא ניכנס לשאלה האם שני נזקים נוראיים אלו - שאיש מאיתנו לא היה מעוניין בהם - הם אמיתיים במאת האחוזים ובדוקים ללא כל צל של ספק - האם כחברה אנו חושבים שהדרך הנכונה והיעילה לצמצם אותם היא בעזרת פריצה לבתים, אלימות, תיקים פליליים, מעצרים ובזבוז כספים משווע, או שמא עדיף לנסות ולעשות זאת על ידי הסברה כנה ומבוססת עובדות, ממש כפי שאנו עושים עם סיגריות למשל?

 

מה הייתם עושים כהורים לילדים שעישנו קנאביס - האם הייתם חושבים שנכון לרשום תיק פלילי או אולי במקום זאת להשקיע את הכסף בעזרה פסיכולוגית? האם לדעתכם עלינו להוציא את הסיגריות מהחוק ולהטיל עונשים פליליים על אלו שיעשנו בהיחבא בביתם, רק כי אנחנו רוצים לצמצם את השימוש בהן?

 

גם אם אתם מהמחמירים, מהצד שלא מעוניין בשום הקלה ומתנגד לכל שימוש שהוא בצמח - האם לא ניתן להטיל נניח עונשים מנהלתיים על אלו שמחזיקים בצמח בניגוד לחוק? ממש כמו העונשים המוטלים על אלו שעוברים ברמזור אדום, על אלו שנוהגים בלי חגורה, או חלילה וחס נוהגים תחת השפעת אלכוהול? כל אלו אינן נחשבות לעבירות פליליות והעונשים עליהן בהתאם. מדוע הקנאביס שונה? למה העונשים נגד השימוש בו הם חמורים כל כך? שאלו את עצמכם, וקחו בחשבון שכנסת ישראל מעולם לא הוציאה את הקנאביס מהחוק. מדובר בפקודה שירשנו מימי המנד"ט הבריטי.

 

 
 

למה קנאביס לא חוקי בעצם?

האמת היא - והיום ניתן לבדוק זאת בקלות רבה בחיפוש קצר בגוגל - שהרקע להוצאתו מהחוק של צמח הקנאביס הוא לא מסוכנותו הבריאותית. כלל וכלל לא. הרקע הוא כלכלי נטו: לפני כ-80 שנים, ולאחר אלפי שנים של שימוש בו, החליט הממשל האמריקני לאסור כל שימוש בקנאביס. הצמח - שעד אז שימש כרכיב בתרופות לילדים בארה"ב וכמוצר יסוד ממנו הופקו למשל הנייר של מגילת הזכויות האמריקנית והבד של הדגל האמריקני הראשון, וממנו גם הופקו המפרשים בספינות של נפוליאון וזה ששימש את המלכה ויקטוריה כתרופה לכאבי ההריון שלה, הצמח שזרעיו הם אחד משמונת "מזונות העל" (Super Food) בטבע, הנחשבים לבריאים ביותר בעולם - צמח זה הוצא מהחוק והוגדר כ'סם מסוכן מדרגה ראשונה ללא תועלת רפואית' - הגדרת סיכון גבוהה מזו של הרואין.

 

איך ייתכן שצמח שנמצא בשימוש נפוץ כל כך הופך פתאום לגרוע מהרואין ולבלתי חוקי? הדרך לשם היתה די פשוטה למעשה: באותם זמנים לא היה אינטרנט ולא היו אמצעי תקשורת רבים. הממשל האמריקני המציא לראשונה את הכינוי "מריחואנה" (על שם מארי וחואנה - פרוצות מקסיקניות) ובעזרת סדרת סרטוני תעמולה גזעניים הדביק אותו לצמח הקנאביס. בסרטונים נטען ששימוש בקנאביס גורם לטירוף, להתאבדות ואף לרצח.

 

"המריחואנה גורמת לנשים לבנות לשכב עם כושים", טען אז הארי אנסלינגר, ראש הרשות החדשה למלחמה בסמים, אשר מונה על ידי שר האוצר החדש, אנדרו מלון, שבמקרה היה מהבעלים של חברת הפלסטיק והניילון הענקית 'דופונט'. באותם ימים כונה הקנאביס "יבול מיליארד הדולר" והיווה למעשה הבסיס לכל התעשיות הגדולות. האינטרס של שר האוצר וחבריו בענקית הפלסטיק, לצמצום השימוש בקנאביס ששלט אז בשוק והחלפתו בניילון, לא יכול היה להיות ברור יותר.

 
קנאביס רפואי
 קנאביס רפואי   צילום: חדשות 10 צילום מסך 
 

למרות שישנם רבים המאמינים כי צריכת קנאביס רחבה באוכלוסייה לא רק שלא תזיק, אלא אף ייתכן ותועיל באופנים רבים (צמצום צריכת הטבק והאלכוהול, ירידה במספר תאונות הדרכים, ירידה בצריכת תרופות המרשם ועוד), בואו נצא מנקודת הנחה שהמטרה של כולנו היא לצמצם ככל הניתן את השימוש בקנאביס. עד כה, במשך עשרות שנים, אנו מנסים לצמצם את השימוש בקנאביס על ידי מלחמה אלימה ובלתי מתפשרת כנגד הצרכנים והסוחרים. אך על אף מעצרים מעליבים ובזבוז כספי ציבור, הנתונים מראים כי ישנה עלייה קבועה במשתמשי הקנאביס בישראל, צעירים ובוגרים כאחד. אז אם העסק הזה, המכונה "המלחמה בסמים", שעולה לכולנו כמעט מיליארד ש"ח בשנה, איננו מפחית את השימוש, אז מה הטעם בו? מדוע אנו ממשיכים להשקיע זמן וכסף רב כל כך ברדיפה והרס חייהם של צעירים בריאים ונורמטיביים שלא פוגעים באיש? האם לא הגיעה העת לנסות גישה אחרת? לכל הפחות להסיר את האיום הפלילי מעל העבירה?

 

ויש מדינות שניסו גישה אחרת. התוצאות? מזה למעלה מ-10 שנים שבפורטוגל ביטלו את הפללת צרכני הסמים והתוצאות מראות על ירידה באחוזי הצריכה, צמצום משמעותי במספר העבריינים וחסכון עצום לקופת המדינה. באמסטרדם הרשויות מתעלמות מכל שימוש בקנאביס ואחוזי הצריכה נמוכים מאלו שבישראל. בקולורדו, בה נכנסו בתחילת השנה חוקי לגליזציה מלאים, נרשמו עד כה ירידה במספר תאונות הדרכים הקטלניות, צמצום באחוזי האבטלה, צניחה באחוזי הפשיעה, הון עתק לאוצר המדינה ושימו לב: ירידה בצריכת קנאביס בקרב בני נוער וצעירים.

 

הסדרת שוק הקנאביס בחוק

העובדה היבשה והעצובה היא שמדיניות המלחמה בסמים במדינת ישראל עומדת בשורה אחת עם המדיניות בבולגריה, הונגריה ודומותיהן. עצובה לא פחות העובדה שישראל היתה יכולה להפוך כבר מזמן למעצמה כלכלית וחלוצת הקנאביס העולמית. הסדרת שוק הקנאביס בחוק והפסקת הפללת הצרכנים הם מהלכים מתבקשים שיקרו בין כה וכה במהלך השנים הקרובות. כל שאנו מבקשים הוא לחסוך כבר עכשיו את האיום הפלילי מעל ראשם של מאות אלפי הישראלים, טובי בנות ובני המדינה הזאת, המשלמים מיסים והולכים למילואים, מפרנסים משפחות ולא פוגעים באיש. הם מעדיפים למרוח חמאת קנאביס על פרוסת לחם נניח, במקום לשתות בקבוק בירה או כוס קפה ולעשן סיגריה. האם באמת מישהו יכול להגיד להם לא? האם עדיף להמשיך ולהעביר מיליארדים לארגוני טרור ולחמאס במקום להרוויח מיסי עתק שיועברו לפיתוח תכניות לימודים? האם עדיף לגרום לצרכני הקנאביס להמשיך להתרועע עם עבריינים במקום להגיע למקום מוסדר ולרכוש את המוצר תחת פיקוח? האם לא תעדיפו שיהיה מי שיבדוק תעודת זהות לילד בטרם הוא מוכר לו מוצרים מסוג זה?

 

התשובה הברורה לכולם היא שהסדרת שוק הקנאביס בחוק היא הכרח והיא תגיע בין כה וכה בעתיד הקרוב. הגיעה העת להסיר את האיום הפלילי מעל ראשיהם של מאות אלפי ישראליים. החלטה שכנראה גם תפחית את רמת האנטגנוזים השוררת בקרב אותם מאות אלפים, רבים מהם צעירים, כנגד הממשלה והמשטר. הגיעה העת לדבר אמת ולהפסיק את הצביעות של חוקי הסמים. עלינו להתיר את השימוש, בתנאים והגבלות ברורים, לכל מבוגר החפץ בכך. נרוויח מיליונים ממיסים, נפתח את הכלכלה, נצמצם את הפשיעה ונאפשר למשטרה לעסוק בהגנה מפני דברים מאיימים באמת במקום ברדיפה אחר בני נוער ארוכי שיער. יש כאן חזון ויש את הדרך. הצטרפו גם אתם למאבק ועיזרו להביא את הבשורה.

 

אורן ליבוביץ', מייסד ועורך 'מגזין קנאביס', פעיל מרכזי במאבק להסדרת שוק הקנאביס בחוק ולהפסקת הפללת ורדיפת הצרכנים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by