בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צוק איתן 
רענון להנחיות פיקוד העורף: כך תתגוננו, בכל מקום ובכל מצב 

רענון להנחיות פיקוד העורף: כך תתגוננו, בכל מקום ובכל מצב

 
צוק איתן |
 

הירי לדרום אינו פוסק ובפיקוד העורף פרסמו הנחיות המפרטות את כללי ההתנהלות בעת הישמע האזעקה ואת חשיבותם. מדוע עדיף להיכנס למקלט הציבורי מאשר לחדר המדרגות, כיצד מתגוננים בזמן שנוסעים לבית הספר או באוטובוס ואיך מסבירים את כל המצב לילדים? התשובות לפניכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

בעקבות חידוש הירי לעבר הדרום פרסם היום (ראשון) פיקוד העורף ריענון להנחיות הקיימות בעניין התנהלות במהלך ולאחר הישמע אזעקת "צבע אדום". כמו כן פרסם הפיקוד הבהרה לגבי חשיבותן של הנחיות מסוימות, כגון ההוראה לצאת מהרכב ולהשתטח על האדמה בשעת חירום.


כזכור, בעת הישמע אזעקה או קול נפץ יש להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן העומד לרשות כל אזור. על אזרחים השוהים במבנה להיכנס למרחב מוגן, לסגור דלתות וחלונות ולהמתין עשר דקות. על אזרחים השוהים מחוץ למבנה להיכנס למבנה קרוב, או לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים, במשך עשר דקות.


מבחינת המרחבים המוגנים עצמם, בפיקוד העורף ממליצים על כניסה לממ"ד, למקלט בבניינים משותפים או למקלט ציבורי, אליו ניתן להגיע בזמן שהוקצב. באין מרחב מוגן שכזה בסביבה ניתן להיכנס לחדר פנימי שבו יש מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. דיירי בניינים שבהם אין מקלטים יכולים לרדת קומה עד שתי קומות ולהישאר בחדר המדרגות. בכל מקרה אין להישאר ברחבת הכניסה לבניין, מחשש להדף ונפילת רסיסים.

 

הסבירות להיפגע בשטח פתוח, ע"פ הנחיות פקע"ר:


 
הנחיות פיקוד העורף לנמצאים בשטח פתוח
 הנחיות פיקוד העורף לנמצאים בשטח פתוח   צילום: פיקוד העורף 
 

על אזרחים הנוהגים ברכב לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא קיים זמן לכך, יש לצאת מהרכב ולשכב על הקרקע כשהראש מוגן באמצעות הידיים למשך עשר דקות. אם לא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור אותו בצד הדרך ולהמתין עשר דקות.


במקרה של נהג המסיע תלמידים, יש לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות ולהורות לתלמידים להתכופף מתחת לקו החלונות, כשהם מגנים על ראשם עם הידיים. ניתן להמשיך בנסיעה לאחר עשר דקות.


על נהג המסיע נוסעים בציר בין עירוני לעצור בצד הדרך ואם אין אפשרות לרדת מהאוטובוס או להוריד את הנוסעים במבנה הקרוב ביותר, לפתוח את הדלתות ולהורות לנוסעים להגן על ראשם באמצעות הידיים. אם האוטובוס נע בציר עירוני, יש להוריד את הנוסעים במבנה הקרוב ביותר. בכל מקרה, כעבור עשר דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

 

 
הנחיות פיקוד העורף לנוהגים ברכב
 הנחיות פיקוד העורף לנוהגים ברכב   צילום: פיקוד העורף 
 
 

לאחר הנפילה באזור, אין לגעת בנפלים או רסיסים. חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. בפיקוד העורף קובעים כי במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.


בפיקוד מפצירים בציבור להמשיך ולקיים שגרת חיים מאוזנת ככל האפשר, אך לוודא בטרם כל פעילות כי ידוע כיצד לנהוג במקרה של אזעקה או קול נפץ. אזרחים הנוטים לשינה עמוקה וחוששים שלא ישמעו את האזעקה, מוזמנים לכוון את הרדיו לגל שקט.


כדי לסייע לילדים בהתמודדות, יש להסביר להם את המצב, לאפשר להם להביע את תחושותיהם וליזום הסחות דעת שיאזנו את רמות המתח. ניתן לדוגמה ליזום פעילות משפחתית מלכדת כמו משחקי קופסא, בישול ואפייה, התנדבות לפעילות חברתית ועוד. מומלץ גם להמשיך ליהנות מחופשת הקיץ דרך בילוי עם הילדים בבריכה או בים, צפייה בסרט קולנוע או בהצגה וכדומה. בכל אופן, יש להתכונן מראש לאפשרות של הישמע אזעקה ולדעת היכן נמצא המרחב המוגן הקרוב ביותר ומה הזמן הנדרש כדי להגיע אליו.

 

סרטון פיקוד העורף המסביר את המצב לילדים:

 

 

לסרטוני הסברה נוספים מטעם פיקוד העורף לחצו כאן

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by