בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צוק איתן 
השר לנדאו: "החולשה שלנו בצוק איתן כרסמה קשות בהרתעה הישראלית. העצמנו את חמאס" 

השר לנדאו: "החולשה שלנו בצוק איתן כרסמה קשות בהרתעה הישראלית. העצמנו את חמאס"

 
צוק איתן |
 

שר התיירות וותיק חברי הכנסת מודיע שהגיע הזמן להחליף אסטרטגיה, אחרי 9 שנים כושלות שלא הביאו תוצאות. את המבצע הנוכחי הוא רצה לסיים בהכרעה ובמיטוט חמאס ("ממה הם יירתעו אם אנחנו משאירים אותם בשלטון"), ההשלכות שלו ינועו לדבריו מאבטלה גואה בפריפריה עד זריקת עידוד לחיזבאללה ואל-קאעדה. אבל עם כל הביקורת והקואליציה המקרטעת, הוא מבהיר שאין לו ולחבריו כוונה להתפטר: "כרגע אין ממשלה טובה יותר, ולאף אחד אין אינטרס לפרק"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

צפו במסיבת העיתונאים שסיכמה את "צוק איתן"

 
 

"אם הייתי חבר קבינט, הייתי מצביע נגד הפסקת האש. חד וחלק", חורץ ותיק חברי הכנסת, שר התיירות ד"ר עוזי לנדאו, כשברקע הולכים ומתפוגגים הדי מבצע "צוק איתן". "במהלך המבצע לא הוגדרו מטרות או לאן הולכים, והמטרה העיקרית שעליה הכריז ראש הממשלה, 'שקט תמורת שקט', הושגה רק חלקית. סביר להניח שלא יהיה שקט בדרום לאורך זמן".

 

ד"ר לנדאו, בן 71, ליווה לנדאו את כל מלחמות ישראל, המבצעים שביניהם וההשלכות שיצרו. בימים שלאחר הפסקת האש, כאשר ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מסכמים את הישגי המבצע מול ביקורת נוקבת מבית ומחוץ, מעניין לשמוע את דעתו וניתוחיו של לנדאו, אחד השרים שפחות ששו אלי מיקרופון במהלך המבצע.

 

 
השר עוזי לנדאו. "הייתי מצביע נגד הפסקת האש, חד וחלק"
 השר עוזי לנדאו. "הייתי מצביע נגד הפסקת האש, חד וחלק"   צילום: אורי פורת 
 

ראש הממשלה נתניהו, השר יעלון והרמטכ"ל גנץ דיברו על הישג צבאי ומדיני לישראל, בעוד "חמאס לא קיבל דבר ממה שרצה". הפלסטינים דווקא ערכו חגיגות ניצחון. האם ניצחנו או הפסדנו?


"אין ספק שהיו הישגים, אבל כשהוכרזה הפסקת האש הפכתי למודאג ומאוכזב מאוד. בהתחלה הדברים הוצגו כך שהחמאס הוא ארגון חלש הנמצא במצוקה, המבין שאם צה"ל יפעל במלוא כוחו זה יפגע בו ולא כדאי לו - אבל הגמגום הישראלי גרם לו להתעצם, ולהכות בנו באופן חסר תקדים. ואז, בשעה שבעזה צוהלים, תושבי עוטף עזה חוששים לחזור לבתיהם והדרום כולו במתח עצום. משהו כאן לא בסדר, וצריך לשאול איפה טעינו. מחובתנו להפיק לקחים כדי שלסבב הבא, שיתקיים במוקדם או במאוחר, נגיע מאורגנים, ערוכים ונחושים יותר.

 

"לכל אורך המבצע הגבנו בהססנות ולמעשה נגררנו בכל המהלכים - בהפסקות האש ובפעולה הקרקעית המוגבלת. ההתנהלות והמסר שישראל רוצה שקט בכל מחיר שידרו לחמאס חולשה, כאילו אנחנו לא מוכנים להילחם. החמאס יושב בבונקר, מציב לנו תנאים בקהיר ובעזה, ואנחנו ממתינים שהוא ינצור את האש. מה זה הדבר הזה? הכוחות בשטח היו מוכנים להילחם, רצו להילחם, אבל החולשה ששידרנו פגעה וכרסמה קשות בהרתעה הישראלית".

 
 

"ההתנתקות היתה שגיאה כבדה"

 

במהלך המבצע לא הוגדרו מטרות או לאן הולכים, והמטרה העיקרית של ראש הממשלה, 'שקט תמורת שקט', הושגה רק חלקית. סביר להניח שלא יהיה שקט בדרום לאורך זמן

 

השר לנדאו נולד בחיפה, התגייס לצה"ל בשלהי שנות ה-50, התנדב כלוחם וכקצין. הוא פיקד בששת הימים על אחת ממחלקות הצנחנים ששחררו את העיר העתיקה, ועם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, קטע את לימודיו בבוסטון ולחם בגזרה המצרית, כאחד הראשונים שצלחו את תעלת סואץ. גם כחבר כנסת הוא המשיך בשירות המילואים שנים רבות כרב סרן.

 

לנדאו נולד עם כפית פוליטית בפיו כבנו של השר חיים לנדאו, איש האצ"ל ומקורב למנחם בגין. בטרם מלאו לו 30 כיהן כמנכ"ל משרד התחבורה, ולפני 30 שנה נבחר לראשונה לכנסת ברשימת הליכוד. בממשלת שרון הוא שימש כשר לביטחון פנים בעת האינתיפאדה השנייה, ומ-2003 היה שר ללא תיק במשרד ראש הממשלה, תפקיד ממנו פוטר על ידי שרון לאחר שהצביע נגד ההתנתקות, אותה הוא מכנה גם כעת "שגיאה כבדה".

 

בשנת 2008 הפתיע לנדאו, נסיך תנועת החירות, כאשר עבר לישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, שם הוצב במקום השני, וכיהן כשר התשתיות הלאומיות, שר האנרגיה והמים, וכיום מופקד על משרד התיירות.

 

 
גנץ, יעלון ונתניהו מסכמים מבצע. "משהו כאן לא בסדר"
 גנץ, יעלון ונתניהו מסכמים מבצע. "משהו כאן לא בסדר"   צילום: חיים צח, לע"מ 
 

לאיזה סיום של המבצע ציפית?

 

"כולם ראו שהיה מו"מ בפועל ונחתם הסכם עם חמאס. מתבוננים מהיציע ידידים מחוץ למזרח התיכון וגם אויבים באזור, כמו אל-קאעדה, חיזבאללה ואיראן, ורואים 5 מיליון אזרחים יושבים במקלטים במשך 50 יום. אותם גורמים עוינים מבינים כעת שאפשר בקלות להשבית את שדה התעופה שלנו ל-36 שעות ולשתק בקלות מדינה שלמה - וכל זאת כשמדובר על ארגון טרור כמו חמאס, החלש בהרבה מאלה שציינתי.

 

"אל קאעדה וחיזבאללה יניחו שיוכלו לגרום לנו לנזקים הרבה יותר כבדים מבלי לשלם מחירים, ובמילים אחרות, שפשוט כדאי להם. החולשה הזו הביאה לירי מסוריה, טפטופים מלבנון, השלכת אבנים ביהודה ושומרון ולמזרח ירושלים בוערת. אבו מאזן, שנוקט נגדנו יוזמות דיפלומטיות חריפות, לא משלם מחיר ומקבלים תפקיד במו"מ. ידידים באירופה אומרים דבר פשוט: 'קיבלתם קרדיט ל-50 יום, לא טיפלתם בבעיה כמו שצריך, אנחנו נכפה עליכם פתרון. זוזו הצידה'. מצב בעייתי מאוד".

 

"ציפיתי לפעולה קרקעית נועזת ותקיפה הרבה יותר"

 

חמאס ניהל מו"מ כשווה מול שווים, המעברים נפתחו, הוסר המצור, חמאס קיבל לגיטימציה וזה בעייתי מאוד. מישהו מדמיין את נשיא ארה"ב מנהל מו"מ עם אל-קאעדה, עם דאעש?

 

"אינני רוצה להיכנס לסוגיות אישיות, אלא לדברים עקרוניים", אומר לנדאו כשהוא נשאל על תפקוד נתניהו. "עם כל הקשיים, היה צריך להגדיר את המטרות אחרת. ראינו שהאמצעים שנקטנו אינם מובילים לתוצאות רצויות, ושחמאס לא רק אינו במצוקה, אלא ממשיך לירות. צריך לשאול את עצמנו מדוע לאחר 50 יום יותר עם מ-5,000 גיחות אוויר, 43 אלף פגזים שנורו, והרס של בתים רבים בעזה, כשעושים מאזן כללי מגלים שפרט למכות הקשות לחמאס, היו דברים נוספים שהיינו אמורים להשיג במבצע הזה. היינו משיגים אותם. ציפיתי לפעולה קרקעית נועזת ותקיפה הרבה יותר בהנחיית הדרג המדיני. לא להסדרה - להכרעה.

 

"העובדה שחמאס מנהל איתנו מו"מ כשווה מול שווים, ומקבל מאיתנו מעמד, בעייתית מאוד. מישהו מדמיין את נשיא ארצות הברית מנהל מו"מ עם אל-קאעדה, עם דאעש? המעברים נפתחו, הוסר המצור, דייגים יוצאים לשטח ומשכורות בפועל יתחילו לעבור - חמאס מקבל לגיטימציה. התפרסם כאילו הסכמנו לסיים את הסיכולים הממוקדים. ג'ון קרי דיבר על העדיפות לשיקום עזה - אבל למה לא מצמידים לכך דרישה לפירוז ופירוק החמאס? אני רוצה שעל כל משאית סיוע שנכנסת לעזה, תצא משם משאית נשק".

 

 
תקיפה ישראלית בעזה. "הכוחות בשטח כן רצו להילחם"
 תקיפה ישראלית בעזה. "הכוחות בשטח כן רצו להילחם"   צילום: רויטרס 
 

לאן הולכים מהפסקת האש הזו?

 

"למספר אתגרים כבדים, אפילו מערכה של ממש, ולא רק בתחום המדיני. בתחום הכלכלי, אנו נכנסים למיתון לאחר הוצאות כבדות ב-50 ימי המבצע. רק במשק התיירות, נכון ללפני שבועיים, הוערך הנזק בהפסדים של 2 מיליארד דולר, ואנחנו לא יודעים את מידת הפגיעה העתידית. תהיה פגיעה גם בשנת 2015, אין ספק. הנזק הכלכלי יפגע בפריפריה ובאנשים שעשויים לאבד את מקום פרנסתם. יש לדאוג לשיקום הדרום.

 

"יש גם מערכה משפטית, עם גולדסטון 2 שעומד בפנינו, אבו מאזן ישתמש נגדנו במה שקורה, וצריך להיערך לסיבוב הבא. המחירים שחמאס שילם כבדים, כולל 1,000 טרוריסטים שנהרגו, אבל לא יוצרים התרעה ראויה. גוף כמו חמאס שמקדש את המוות רואה כאן פגיעה קלה בכנף, לזה הם ערוכים נפשית. צריך לדאוג שהסבב הבא יהיה רחוק ככל האפשר".

 

"היינו עלולים לכבוש את עזה, אבל לפעמים אין ברירה"

 

לפני 'חומת מגן' אמר שרון ש'איפוק הוא כוח', וארגוני הטרור רצחו מאות בני אדם. נכפה עלינו להיכנס לשכם ולחברון, אבל 12 שנים חלפו, והם עדיין חוששים לירות מהשטחים הללו

 

הכישלון האסטרטגי, לדבריו, נמשך ורק גדל כבר שנים ארוכות. "לפני ההתנתקות אריק שרון אמר שאם יהיה פצמ"ר מעזה - עזה תרעד. שבוע אחרי הפינוי נורה פצמ"ר ולא הגבנו, אמרו 'בואו נעלים עין ויהיה בסדר'. קסאמים החלו להגיע לאשקלון, וגם אז, כשחמאס היה קטן ומצומצם, הבלגנו. הממשלה דחתה את ההכרעה, והקסאמים כבר הגיעו לבאר שבע ואשדוד, ובהמשך לראשון לציון, ועכשיו לתל אביב, נתב"ג וחיפה.

 

"הייתי נוקט בפעולה שתמוטט את חמאס, ויש יותר מדרך אחת לעשות זאת. זה עלול להביא, מבלי שנרצה, לכיבוש של עזה, אבל אם אין ברירה, נצטרך לעשות זאת. אותו ויכוח היה לפני 'חומת מגן'. הייתי בקבינט אחרי הפיגוע בדולפינריום ב-2001, ושרון טען ש'איפוק הוא כוח'. המסר הזה עבר לארגוני הטרור שרצחו מאות בני אדם, חודש אחרי חודש. רק אחרי הפיגוע במלון 'פארק' נכנסנו לקסבה של חברון ושכם, לא כי רצינו, אלא כי נכפה עלינו. 12 שנים חלפו, והם חוששים לירות מהשטחים שאליהם נכנסנו בקלקיליה ובטול כרם. לפעמים פשוט אין ברירה.

 

"האסטרטגיה שלנו ב-9 השנים האחרונות נכשלה, ומסבב לסבב, עולה רמת הקושי בעזה. החובה הבסיסית של הממשלה היא לספק ביטחון לאזרחיה, אבל תושבי הדרום מהססים לשוב הביתה. הצורך בפתרון יסודי יותר מחלחל גם לחלקים אחרים בארץ. כשאמרו שאין לנו עניין למוטט את החמאס, זה נתן להם תעודת ביטוח. ארגון טרור צריך להירתע מהעובדה שתמוטט אותו, שיאבד את אחיזתו. אם בכל הזמן הזה הם בטוחים שלא נפגע בהם, מה ירתיע אותם?".

 

 
תושבי עזה חוגגים בסיום הלחימה. "נתנו לחמאס תעודת ביטוח"
 תושבי עזה חוגגים בסיום הלחימה. "נתנו לחמאס תעודת ביטוח"   צילום: רויטרס 
 

"אמרנו שלא נמשיך עם הליכוד, אבל שנחזק את הקואליציה"

פחות מיממה לפני תחילת המבצע, החליט שר החוץ ליברמן לפצל את סיעתו, ישראל ביתנו, מהליכוד. המהלך, במסגרתו תקף את היד הרכה בה נוקט נתניהו בסמיכות לתחילת המתקפה, נתפס בעיני רבים כציני ואופורטוניסטי.

 

"ליברמן אמר במסיבת העיתונאים שלא נמשיך כסיעה אחת, אבל שאנחנו בקואליציה כדי לחזק אותה. הוא הדגיש את זה", עונה לנדאו למבקרים. "היו חילוקי דעות וזה בסדר, אבל יישבנו אותם בעת הפסקת האש. זו לא רק זכותנו אלא חובתנו לייצג את העמדות הללו. כשממשיכים באותם צעדים ומקבלים תוצאות לא רצויות, חובתנו לומר 'חבר'ה, זה לא יעיל', להתאים את עצמנו למצב המשתנה. כשעושים זאת באופן ענייני, מכובד ואחראי, אנחנו ממלאים את תפקידנו כאנשי ציבור".

 
 

כל סקר כיום חסר משמעות; סקרים אמיתיים יש לקיים סמוך לבחירות ולא שעתיים אחרי מלחמה. מה שיכריע זה סדר היום הספציפי לפני הבחירות, שכרגע אנחנו רחוקים מהן

 

ועדיין, בסקר של ערוץ הכנסת שפורסם אתמול ישראל ביתנו מקבלת 9 מנדטים, בדיוק כמו מרצ. אולי מיהרתם להיפרד מהליכוד?

 

"כל סקר כיום חסר משמעות ולא מרגש אותנו; סקרים אמיתיים יש לקיים סמוך לבחירות ולא שעתיים אחרי מלחמה, בזמן התלהטות יצרים. סדר היום יכול להשתנות, להפוך לכלכלי, מדיני, חברתי או סוציאלי. הפריפריה תבוא לידי ביטוי בבחירות הבאות, ומה שיכריע זה סדר היום הספציפי לפני הבחירות, שכרגע אנחנו רחוקים מהן. מנהיגים צריכים לעשות את מה שהציבור צריך, לא את מה שהציבור רוצה".

 

 
שר החוץ אביגדור ליברמן מודיע על פירוק סיעת הליכוד ביתנו
 שר החוץ אביגדור ליברמן מודיע על פירוק סיעת הליכוד ביתנו   צילום: חדשות10 
 

אפשר להמשיך עם כל כך הרבה חריקות וחילוקי דעות בקואליציה, עם בנט, לבני, לפיד וליברמן? ולמה אתם לא התפטרתם?


"הקואליציה הזו לא קמה בגלל אהבה או הסכמה נרחבת בין מרכיביה, בבחינת שבת אחים גם יחד. ממש לא. אנחנו חלוקים בתחומים לא מעטים. רק שלמרבה הצער, המערכת הפוליטית הנוכחית בישראל מובילה ליותר ויותר פיצולים, לפסיפס של מפלגות בינוניות רבות במקום מפלגות ענק. לכן הוקמה קואליציה לא על סמך הסכמות אידיאולוגיות, אלא על בסיס תוכנית עבודה לארבע שנים, בתוכה כל אחד יקדם אינטרסים משלו.

 

"עם כל הביקורות במהלך 'צוק איתן', כשאני מתבונן כרגע על הקואליציה הזו, אינני רואה ממשלה טובה ומתאימה יותר לעמוד באתגרים שציינתי. אני רוצה לקוות שחילוקי הדעות לא יהיו גדולים מדי, ושנוכל להוביל את המדינה גם מול האתגרים החדשים".

 
 

הקואליציה הזו לא קמה בגלל אהבה או הסכמה נרחבת בין מרכיביה, שבת אחים גם יחד, ממש לא. היא הוקמה על בסיס תוכנית עבודה לארבע שנים, בתוכה כל אחד יקדם אינטרסים משלו

 

ומתי יתקיימו הבחירות?


"רוצה לקוות שבזמנן, והאמת, אני אופטימי. יש לזכור שכיום האינטרס של מרבית חברי הכנסת והמפלגות זה לא למהר לפרק את הממשלה. ככל שאתה מתקדם הזמן הנותר לבחירות מצטמצם, וכך גם הרצון לפרק ממשלה וללכת לבחירות. בתחום הכלכלי וגם התיירותי צפויה לישראל יציבות רצינית בשנים הקרובות".

 

 
מלון ווסט באשדוד ריק במהלך מבצע "צוק איתן"
 מלון ווסט באשדוד ריק במהלך מבצע "צוק איתן"   צילום: ערוץ 10 
 

"בסוף השבוע האחרון בתי המלון כבר היו מלאים"

 

אל-קאעדה וחיזבאללה רואים 5 מיליון ישראלים במקלטים במשך 50 יום - ויניחו שיוכלו לגרום לנו לנזקים הרבה יותר כבדים מבלי לשלם מחירים. או במילים אחרות, שפשוט כדאי להם

 

עם כל הרקע הבטחוני והמדיני שלו, ללנדאו יש כרגע גם תיק כבד על הראש. התיירות הישראלית, כפי שכבר ציין, ספגה נזק של מיליארדים. "גם הפנימית וגם החיצונית", הוא מציין. "את המכה בתיירות הפנים ניסינו לרכך עם מבצע 'דווקא עכשיו חופשה בישראל', ואכן, בסוף השבוע האחרון לא נותרו מקומות בבתי המלון. המחצית השניה של אוגוסט כן ראתה ברכה בתיירות פנים. מלונות, מורי הדרך, מסעדות. בהדרגה.

 

"הבעיה הגדולה יותר היא תיירות החוץ. היו ביטולים, אנחנו עושים הכל כדי למנוע ביטולים לימים שאחרי החגים, והמטרה היא לשמור על הקיים ולשקם את המצב. אנחנו בעיצומן של תוכניות והוצאתן לפועל, בעיקר בארצות הברית ואחריה ברוסיה. רוב הפגיעה נרשמה בתיירות ממערב אירופה, ויש ועדה בראשות מנכ"ל המשרד, המכינה לממשלה הצעה לקבלת סיוע כספי כדי להעלות את התעשייה מחדש על הפסים. עד המבצע, מחצית השנה הראשונה הביאה דווקא שגשוג חסר תקדים בתיירות הישראלית, ואפילו כשמכניסים את יולי לחישוב, היו לנו הישגים גדולים גם יותר מהתקופה המקבילה ב-2013".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by