בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
חוזרים ללימודים: איפה נושרים ואיפה מצטיינים? 

חוזרים ללימודים: איפה נושרים ואיפה מצטיינים?

 
בארץ |
 

יום לפני פתיחת שנת הלימודים תשע"ה, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגוון נתונים על מערכת החינוך. ברמת גן ובחיפה מובילות בשיעור ההצטיינות. כ-2% מהתלמידים לא מסיימים 12 שנים בבית הספר. והיכן המורים המשכילים יותר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית ספר בת"א. בין המובילים בזכאות לבגרות
 בית ספר בת"א. בין המובילים בזכאות לבגרות   צילום: רוני שיצר (ארכיון) 
 
 

שיעור הזכאות לבגרות בעלייה, אולם כ-2% מתלמידי ישראל לא מסיימים 12 שנות לימוד - כך עולה מלקט נתונים שפרסמה היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ה מחר. בנתונים פורסמו גם נתונים על הערים הגדולות, בהן יותר מ-100 אלף איש, בהם השכלת המורים ושיעורי הנשירה.

 

לפי הדוח, המבוסס על נתונים לשנת 2012, נמשכה עלייה בשיעור הזכאים לבגרות בין תלמידי כיתות י"ב: מ-54% ב-2009, ל-57% ב-2011 ו-59% ב-2012. בקרב החינוך העברי עלה שיעור הזכאים לבגרות בשנים האלה מ-58.5% ל-60.5%, ובחינוך הערבי מ-50% ל-53%.

 

מבין שבע הערים שנכללו בדוח, השיעור הגבוה ביותר של זכאים לבגרות נמדד ברמת גן - 79%. רמת גן, אגב, נמצאת במקום הראשון מבין הערים הגדולות גם בשיעור העומדים בדרישות הסף של האוניברסיטאות (74.1%). לאחר מכן דורגו תלמידי י"ב בערים תל אביב-יפו, חולון וחיפה, ששיעור הזכאות בהן נע בין 69% ל-71%. השיעורים הנמוכים ביותר של תלמידים שהיו זכאים לתעודת בגרות נמצאו בבני ברק (7%) ובירושלים (32%).

 

 
התאמה בין ההצטיינות למעמד סוציו-אקונומי
 התאמה בין ההצטיינות למעמד סוציו-אקונומי   צילום: GettyImages/אימאג'בנק 
 

התלמידים ברמת גן ובחיפה נמצאו מובילים גם בשיעור המצטיינים (13% ו-12%, בהתאמה). שיעור גבוה של מצטיינים נמצא גם בפתח תקווה (10.9%). הדוח מציין שהערים המובילות במדדים הללו הן גם הקרובות ביותר לראש המדד החברתי-כלכלי, ומצביע על ההתאמה בין הישגים למצב סוציו-אקונומי.

  

שיעור נשירת תלמידים בכיתות א'-י"ב עמד בשנת הלימודים תשע"ב (2012) על 1.9%. בירושלים (4.7%), בני ברק (2.5%), אשקלון (2.2%) ובתל אביב-יפו (2%) נרשם שיעור הנשירה הגבוה ביותר.

 

ומה אנחנו יודעים על מורי ישראל? לפי הנתונים, כ-28% מהמורים הם בעלי תואר שני ומעלה, אולם במרבית הערים הגדולות שיעור המורים בעלי תואר שני ומעלה גבוה מהממוצע הארצי. ברחובות נמצא האחוז הגבוה ביותר של מורים בעלי תואר שני ומעלה (38%) ואילו בבני ברק - האחוז הנמוך ביותר (16%). עוד עולה מהבדיקה שברמת גן ובראשון לציון שיעור המורים הוותיקים הוא כמעט פי חמש משיעורם של המורים הצעירים, לעומת אשדוד, בת ים וירושלים שבהן היחס הוא בסביבות פי 2, בדומה לממוצע הארצי. 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by