בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חוזרים ללימודים 
ההון והאנושי: מתי המורים יזכו ליחס הוגן מראשי מערכת החינוך? 

ההון והאנושי: מתי המורים יזכו ליחס הוגן מראשי מערכת החינוך?

 
חוזרים ללימודים |
 

43 אחוז מהמורים לא שורדים את השנה החמישית, והגורמים שמביאים גם אנשי חינוך בדמם לשקול עזיבה עדיין קיימים במערכת. מערכת חינוך שרואה אותם כמוציאים לפועל, כעובדי קבלן, כפועלי דחק. רק כשהמערכת תתייחס למוריה גם כהון וגם באופן אנושי, יהיו פיהם וליבם של ראשיה שווים • עמי מטלון, מחנך בעירוני ד' בת"א, שופך את הלב לרגל פתיחת שנת הלימודים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עמי מטלון בעבודה, מתוך סדרת הכתבות "לא בבית ספרנו"
 עמי מטלון בעבודה, מתוך סדרת הכתבות "לא בבית ספרנו"   צילום: חדשות 10 
 
 

שמעתי לא פעם שרי חינוך מדברים על חשיבות ההון האנושי בחינוך. איכותה של מערכת החינוך, מסכימים פחות או יותר כולם בארשת של חשיבות, נמדדת באיכות ההון האנושי הממלא את שורותיה, ומתייצב מדי יום בפני ילדי ישראל. אז נעים להכיר: אני ההון האנושי. בן 42, בעל השכלה, אב לארבעה ילדים, מחנך כיתות כבר שמונה שנים. מרוויח כמעט 6,000 ש"ח בחודש. אוהב מאד את העבודה שלי.

 

גם נעמה היא ההון האנושי. מורה צעירה ומסורה מאין כמותה. מסוג המורים שהייתם רוצים שילמדו את הילדים שלכם. הבוקר היא כתבה בפוסט שקראתי בפייסבוק: "אז מחר נפתחת עוד שנה, השנה המסוכנת ביותר שלי - החמישית בהוראה. השנה החמישית היא המסוכנת ביותר משום שבמדינת ישראל פורשים 43% מהמורות/ים עד תומה. כנראה שיש משהו בשנה החמישית שמייאש אנשים. ולא בכדי - המערכת הזו שאנו פועלות/ים בה, שנקראת מערכת ה"חינוך" ובעצם היא מערכת של משמעת קלושה והשכלה לא מעמיקה - היא מערכת אוכלת יושביה".

 

>> "המצב לא גרוע, הוא כבר נואש". כתבתו של אבי עמית

>> רק תאמינו בנו: מטלון כותב למערכת החינוך

 

הגשתי מכתב התפטרות, ושוכנעתי להישאר

אני אישית שרדתי את השנה החמישית. גם את השלוש שלאחריה. אבל בסוף השנה שעברה הגשתי מכתב התפטרות. בסופו של דבר שוכנעתי להישאר, אבל הגורמים לכך שהייתי מוכן לעזוב את התלמידים שאני באמת אוהב, את המקום שמעניק לי כל כך הרבה סיפוק, את המקצוע שגורם לי להאמין בבני אדם וביכולת של החברה הישראלית להתגבר ולהשתפר, הגורמים שדוחפים מורה כמו נעמה לכתוב את הפוסט הזה בדם ליבה - הגורמים האלה עדיין נוכחים. עדיין מאיימים, סלחו לי על הדרמטיות, על עתידנו כאן.

 

 
נתניהו ופירון הבוקר בדרום. מערכת אוכלת יושביה
 נתניהו ופירון הבוקר בדרום. מערכת אוכלת יושביה   צילום: ששון תירם 
 
 
 

הייתי אתמול בבוקר בבית הספר וסידרתי את השולחנות בכיתה שלי. דמיינתי כל אחת ואחד מהתלמידים יושב במקומו. מביטים בי, סומכים עליי, ממתינים שאפתח עבורם עוד שנה. אין תחושה המתעלה על כך

 

יום פתיחת שנת לימודים הוא יום של חג, במיוחד עבורנו המורים. בסוף הפוסט שלה כותבת נעמה: "...כי בסופו של יום יש דבר אחד למענו אני שם. משהו שאני מחכה לו כל הקיץ הזה. ממש סופרת את הימים. באמת. וזה הנערות והנערים המדהימים האלה. שאין לי יכולת להסביר פה כמה אני אוהבת אותם. בשביל הנערות/ים האלה אני אצלח את השנה החמישית הזו".

 

אני מסכים עם כל מילה שלה. הייתי אתמול בבוקר בבית הספר וסידרתי את השולחנות בכיתה שלי. ישבתי לרגע על השולחן שלי, ודמיינתי כל אחת ואחד מהם יושב ב-1 בספטמבר במקומו. מביטים בי, סומכים עליי, ממתינים שאפתח עבורם עוד שנה. אין תחושה המתעלה על כך.

 
מטלון. בכל זאת, חג שמח
 מטלון. בכל זאת, חג שמח 
 צילום: חדשות נענע 10 
 

אז כדי לא לקלקל את החג, אומר רק זאת: למערכת החינוך שלנו, ולחברה הישראלית שאותה היא משרתת ואת עתידה היא מעצבת, לא תהיה תקומה עד אשר קברניטי המערכת ישכילו להתייחס אלינו מצד אחד כהון - משאב יקר ערך שיש לשמור עליו, לטפח אותו, ולהתייחס אליו בכבוד - ומצד שני כאנשים, בני אדם בעלי גאווה גדולה במקצוע ובשליחות שלקחו על עצמם, הנאנקים תחת עול המערכת שאיננה רואה אותם אלא כמוציאים לפועל, כעובדי קבלן, וכפועלי דחק.

 

רפורמות יבואו וילכו, שרים יתחלפו, והררי מילים יאמרו ויכתבו, אבל רק כאשר המערכת תתייחס אל מוריה גם כהון וגם באופן אנושי - רק אז יהיו פיהם וליבם של ראשיה שווים, וניתן יהיה לשוב לדבר בכנות על חשיבות ההון האנושי בחינוך.

 

שתהיה לכולנו שנה נפלאה של שקט ושלום, של אתגרים והצלחות, של אהבת אדם, ושל הרחבת אופקים.


המחבר הוא מחנך כיתה ח' בביה"ס עירוני ד' בתל אביב

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by