בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי מדיני 
שטבון: "בנט רוצה את הבית היהודי כמפלגה של איש אחד, כמו ליברמן. זה ירסק אותנו" 

שטבון: "בנט רוצה את הבית היהודי כמפלגה של איש אחד, כמו ליברמן. זה ירסק אותנו"

 
פוליטי מדיני |
 

חבר הכנסת יוני שטבון רק בן 35, אבל כבר לא מהסס לקרוא תיגר: על מנהיג הסיעה שלו ("רוצה לשנות את אופי המפלגה"), על הרכב הקואליציה ("חייבת להשתנות, חד משמעית"), על המדיניות של המשך סבבי הלחימה מול ארגוני הטרור בעזה ("החברה הישראלית מוכנה למערכה ארוכת טווח, חייבים לשלוט מבצעית ברצועה") וגם על הביקורות נגד בדיקת 'צוק איתן' בתוך הכנסת: "ועדת חקירה מעוניינת רק במסקנות אישיות. אנחנו נציג מודל חדש לביקורת פנימית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אולי אלה רוחות "צוק איתן" שעדיין בזיכרון הטרי, אולי מה שנראה כסחף ימינה בדעת הקהל הציבורית, וכנראה השילוב בין השניים - איך שלא תסתכלו על זה, הסקרים האחרונים מחייכים אל "הבית היהודי". המפלגה שאיגפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו מימין בתחילת המבצע יוצאת ממנו מחוזקת, אולי יותר מכל מפלגה אחרת בישראל. 17, 18, 19 מנדטים ותואר המפלגה השנייה בגודלה בכנסת - תסריט שכזה נראה כרגע ריאלי למדי.

 

"הציבור הישראלי נמצא היום בתהליך שהחל בהסכמי אוסלו, שכולל מעבר לכיוון הימין", מנתח ח"כ יוני שטבון, סגן יושב ראש הכנסת וה'בטחוניסט' של הבית היהודי. "אם בשנות ה-90 השיח של השמאל היה במרכז הבמה הפוליטית, ברור שבשנות ה-2000 המגמה היא ימינה, בהיבט האידיאולוגי וכמובן גם הבטחוני.

 

"הימין מתחזק בכל מלחמה, וזה יוביל למנדטים"

 

כל הפעולות שישראל עושה גורמות לטרור להגביר את כוחו, והציבור הישראלי מתפכח יותר ויותר. צוק איתן זה בית הקברות של רעיון שתי המדינות לשני עמים

 

"כל הפעולות שישראל עושה גורמות לטרור להגביר את כוחו, והציבור הישראלי מתפכח יותר ויותר", הוא ממשיך. "בתקופות מלחמה הימין תמיד מתחזק, כך צריך להיות, ואני מאמין שבסופו של דבר זה יוביל למנדטים גם בבחירות. היחס לרעיון המדינה הפלסטינית הולך ונעלם, וצוק איתן זה בית הקברות של רעיון שתי המדינות לשני עמים".

 

גם ליברמן תקף מימין, ואף נפרד ממפלגתו של נתניהו רגע לפני תחילת המלחמה. איפה הצלחתם שהוא טעה?

 

"זה קשור לפקטור נוסף: ליברמן מייצג מפלגה של אדם אחד. אנשים רוצים גיוון עם מפלגה חיה, תוססת ובועטת. כמה זמן אפשר להחזיק במפלגה של איש אחד? לאורך הזמן יסודות כאלה הולכים וקורסים".

 

 
ליברמן מאגף את נתניהו מימין. "מפלגות של איש אחד הולכות וקורסות"
 ליברמן מאגף את נתניהו מימין. "מפלגות של איש אחד הולכות וקורסות"   צילום: רויטרס 
 
 

שטבון, קצין גולני שזכה בצל"ש בלוחם בקרב בינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה, שמר על ממלכתיות יחסית במבצע, חרש את בתי האבלים והפצועים כדי לנחם ולעודד, אבל מיעט לנפק הערכות צבאיות ומדינית, בניגוד לראש מפלגתו השר נפתלי בנט - שנגדו, על פי הערכות במפלגה, הוא עוד עשוי להתמודד על ההנהגה בפריימריז. עתה, לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקף ורעש הטילים נדם, החלו הניתוחים והביקורות.


>> משפחת הכומתה החומה: שטבון כותב על גולני

 

הוא בן 35, יליד נהריה להורים שהגיעו מצרפת, בוגר ישיבת בני עקיבא נתניה, ישיבת ההסדר בעתניאל וסיירת אגוז. הוא סיים בהצטיינות קורס קציני חי"ר, שימש כקצין המבצעים בגדוד 51 של גולני בקרב המדמם במלחמת לבנון השנייה, ועוטר בצל"ש. תנועה ימנית דתית בשם "רעננים" של צעירים דתיים לאומיים ("המטרה היתה לאחד את הציונות הדתית שהיתה אז מפולגת", לדבריו. רבים מהחברים הפכו מאז לפעילים במפלגה), שימשה עבורו כמקפצה לכנסת, דרך הבית היהודי - שם הוא שובר הצידה בנושאים דתיים וחברתיים.

 

"הרחק מהמצלמות, בחוץ וביטחון, יש שיתופי פעולה מרהיבים"

 

במלחמת לבנון השניה סיימנו לחימה ונוצרה תחושה של עוצמה, ואז חזרתי הביתה ובעיתונים נכתב שהמבצע לא שווה כלום. בצוק איתן היה מסר אחיד של תמיכה מהעורף

 

"הבית היהודי עברה שני שלבים", מנתח שטבון את התנהלות המפלגה במלחמה. "תחילת המבצע עסקנו בביקורת במהלך ההתקפי, דחפנו וביקרנו - זה היה מאוד מובהק. כשהתחילה הפעולה הקרקעית תמכנו בבנט. מתח הוא דבר בריא בפסיפס הקואליציוני הרחב, בטח באחת הקואליציות המורכבות בתולדות ישראל, עם מבנה פוליטי, פרסונלי ואידיאולוגי שאינו טבעי. השאלה היא איך עושים את הדברים: תפיסתי היתה שצריך מבצע קרקעי, וצריך להשתלט על עזה, אבל כשהתבטאתי אמרתי שבזמן מלחמה לא אמתח ביקורת על ראש הממשלה".

 

ועכשיו נתניהו החליט לקיים את הבדיקות שלאחר צוק איתן דווקא בוועדת חוץ וביטחון, בה אתה חבר. נמתחו ביקורות על כך שהקואליציה נותנת דין וחשבון לעצמה בלבד.

 

"לדעתי בוועדת החוץ והביטחון מתקיים תהליך הגיוני ובריא, במסגרתו הקואליציה והאופוזיציה מסתגרים בחדרים סגורים ללא מצלמות, מבלי להקצין עמדות, ויש שיתופי פעולה מרהיבים. הנושא הבטחוני נמצא בקונצנזוס ואני מאמין שהתחקיר יהיה ממצה.

 

"אני עצמי זוכר, במלחמת לבנון השניה כשהייתי מ"פ, שסיימנו לחימה בלבנון ונוצרה תחושה של עוצמה עם הגנה על המולדת - ואז חזרתי הביתה, וקראתי עיתונים שם נכתב שהמבצע הזה לא שווה כלום. צוק איתן ביטא התקדמות משמעותית מבחינת התמיכה בעורף, עם מסר אחיד ותומך. ועדת חקירה ממשלתית? ועדה כזו תהיה מטבעה אדישה, ותחפש מסקנות אישיות. זוהי דרך פעולה מאוד מוחצנת, ולדעתי צריך לשמור אותה לאירועים מאוד מיוחדים.

 

"ב'צוק איתן' אכן היו הרבה דילמות, אבל אין טעם לוועדת חקירה - ועדת חוץ וביטחון, שאיננה מוקצנת ומוחצנת, תביא לתוצאות הטובות ביותר. מערכת הביטחון עוד תראה את המסקנות שלנו, וייתכן שתהיה כאן הזדמנות למודל חדש, לא של ועדת חקירה תקשורתית אלא כזה בו הפרלמנט ונציגי העם מבקרים את עצמם. הפרלמנט והקונגרס האמריקנים פועלים בשיטה דומה, הפרלמנט מבקר את הדרג הביצועי והרשות המבצעת".

 

 
ד"ר אליהו וינוגרד, ראש ועדת וינוגרד. "ועדות חקירה היא אדישה ומוחצנת"
 ד"ר אליהו וינוגרד, ראש ועדת וינוגרד. "ועדות חקירה היא אדישה ומוחצנת"   צילום: רויטרס 
 

לשטבון יש תשובה מוכנה לשאלה בדבר דעתו על הפסקת האש. "התשובה טמונה בגוף השאלה", הוא מסביר, "עולם המושגים שלנו הוא הפסקת אש, כשהנחת היסוד היא של אש תמידית, כשארגוני הטרור בחזית עם יכולת צבאית ואנחנו במצב ביניים. סבב לחימה נוסף מול ארגוני הטרור שמתעצמים בעזה יקרה, ולהערכתי יהיה גם סבב נוסף מול חיזבאללה.


"בניגוד ללבנון, על עזה כן אפשר להשתלט. עד 2005 סגרנו את הרצועה והגבלנו לרוב את טווח הטילים שלהם ל-4-5 ק"מ. כדי לייצר ביטחון בעוטף עזה, אין מנוס מלשלוט בעזה מבצעית תמידית, כמו שעשינו אחרי חומת מגן ביהודה ובשומרון. לגבי הדיון האזרחי, אם לקחת אחריות על האזור? זה עניין אחר. היום ברור, ומוכח, שאם לא תשלוט מבצעית בשטח, לא תוכל להגן על האזרחים שלך".

 
 

אופק מדיני? מי שעוקב אחרי נתניהו רואה שהוא מצליח לתמרן את המערכת באופן חיובי, ולהימנע ממדינה פלסטינית. הוא כרגע לא הולך לעבר מדינה פלסטינית, וטוב שכך

 

ראש הממשלה הזכיר אופק מדיני חדש, מה שהחזיר את הספקולציות לגבי חידוש המו"מ עם הפלסטינים, שתי מדינות לשני עמים, גבולות 67'.

 

"מי שעוקב אחרי נתניהו רואה שהוא מצליח לתמרן את המערכת באופן חיובי, ולהימנע ממדינה פלסטינית. יש הרבה דברים שצריך לקדם, אבל אנחנו מתנגדים למדינה פלסטינית. יש תפיסה ציונית שאומרת שהתיישבות היא מרכיב מאוד משמעותי בשיח האידיאולוגי. הבית היהודי דוחקת את נתניהו לכיוון הזה, נתניהו כרגע לא הולך לעבר מדינה פלסטינית וטוב שכך.

 

"הלקח המרכזי מצוק איתן הוא שכאשר ישראל יוצאת למערכה, תהיה תמיד התלבטות בין מערכה ארוכת טווח לבין סבבים ואקמולים. במרחב המדיני והבטחוני אומרים שאין מה לעשות, אי אפשר להשתלט על עזה ונמשיך לחיות בסבבים. אבל לדעתי ישראל היא הראשונה שהוכיחה שאפשר להכריע טרור: עשינו זאת ב'חומת מגן' אחרי הפיגוע במלון פארק. כולם דיברו ש'אי אפשר להיכנס לסמטאות בקסבה בשכם וברמאללה', וצה"ל הוכיח שבמכת מחץ ופגיעה בחמאס עם פעילות מבצעית, ניתן לסכל טרור".

 

 
צילום אוויר של הריסות שג'אעיה לאחר צוק איתן. "ניתן לסכל טרור"
 צילום אוויר של הריסות שג'אעיה לאחר צוק איתן. "ניתן לסכל טרור"   צילום: יוטויוב 
 

ב"צוק איתן" נהרגו 66 חיילים. כיבוש הרצועה, העריכו רבים, עלול להביא למאות הרוגים, אולי יותר. שטבון לא מסכים. "אלו היו הדיבורים גם ב-2002. הייתי מפקד צוות באגוז והובלתי את גולני למוקטעה של ערפאת ברמאללה. פרשנים ופוליטיקאים אמרו שכניסה קרקעית ליו"ש תביא למאות הרוגים ולאסון קטסטרופלי. כיום, למרות מדיניות כיסוח הדשא, ישראל מוכנה מכל היבט להיכנס למערכה ארוכת טווח, יש אורך רוח לחברה הישראלית. יש הבנה בדבר הצורך הקיומי והבטחוני במערכה כזו. מי שלא יילך להכרעה בסבב הבא לא יביא לבטחון ישראל, אלא רק יחזק את חמאס".

 

"הסטטוס קוו שנפרץ בקואליציה הנוכחית חמור מאוד"

 

זו קואליציה לא טבעית וצריך לחזור למבנה הטבעי של המחנה הלאומי - ליכוד, הבית היהודי והחרדים עם ישראל ביתנו. לא טבעי שכוחות מרכזיים בקואליציה פועלים לשינוי הסטטוס קוו

 

ואם בכל זאת יבצבץ לו האופק המדיני החדש המפורסם? "זו שאלה שעומדת לפתחנו מתחילת הקדנציה", הוא עונה. "נכנסנו לקואליציה עם ציפי לבני כמתווך במו"מ והגדרנו שכל עוד אין פעולות מעשיות נשמור על הקואליציה מימין. בכל החלטה שתוביל לעבר מדינה פלסטינית, אני לא רואה אותנו נשארים.

 

"מה שכן, אני כבר שנה וחצי אומר שזו קואליציה לא טבעית ושעליה להשתנות. צריך לחזור למבנה הטבעי של המחנה הלאומי - ליכוד, הבית היהודי והחרדים עם ישראל ביתנו. זה גם עניין של דת ומדינה וזהות יהודית. הסטטוס קוו שנפרץ בקואליציה הנוכחית חמור מאוד, לא נורמלי. לא טבעי שכוחות המרכזיים בקואליציה כמו יש עתיד, התנועה וחלק משרי הליכוד פועלים לשינוי הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. בקואליציית ימין-חרדים הסטטוס קוו היהודי מחזיק אותנו כאן: גיור, מרחב ציבורי, נישואין - אפילו בן גוריון האמין בזה אז. צריך לשנות את הקואליציה, חד משמעית".

 

יש את הצעת חוק הגיור של אלעזר שטרן, שבעצם תאפשר לכל רבני העיר לבצע גיורים, ויש הצעה יותר מרוככת של אלי בן דהאן. 300 הרבנים של הציונות הדתית מביעים התנגדות לכל רפורמה. איפה אתה על המפה הזו?

 

"חוק שקשור לבסיס ולכרטיס הכניסה לעם היהודי חייב לעבור עם הרבנות הראשית. ברגע שאתה מפרק את הקשר הזה, יהיה כאוס מוחלט. מבדיקה שלנו, מתגיירים רבים הבינו שאם הגיור לא נעשה עם הסמכות הרשמית של המדינה, הם לא ירצו להתגייר. בכל מה שקשור בגבולות הגזרה של ישראל, הרבנות הראשית צריכה להיות בתמונה".

 

 
הרבנות הראשית. "רבים לא רוצים להתגייר אם זה לא עובר דרכם"
 הרבנות הראשית. "רבים לא רוצים להתגייר אם זה לא עובר דרכם"   צילום: חדשות 10 
 
 

קיבלתי המון פניות לרוץ מול בנט לראשות המפלגה - מרבנים, נציגי מוסדות, ראשי סניפים, מתפקדים. אני לא עוסק בזה עכשיו, כרגע זה לא על הפרק

 

בשבוע האחרון פורסם ב-NRG כי שטבון עשוי להתמודד מול השר בנט על ראשות המפלגה. שטבון "לא עוסק בזה עכשיו" וזה "לא נמצא כרגע על הפרק", אבל הוא מודה: "קיבלתי המון פניות מרבנים, נציגי מוסדות, ראשי סניפים ומתפקדים לרוץ".

 

גם בלי הצהרות רשמיות, שטבון קורא תיגר על הכיוון אליו מנסה המנהיג להוביל את המפלגה: "אני עוסק בחוקה שמונחת לפתחנו בוועידה שמתכנסת בשבוע הבא. בנט מבקש לשנות את האופי שלנו ממפלגה של הציונות הדתית למפלגה דמוית ישראל ביתנו, הנשלטת באופן כמעט מוחלט על ידי איש אחד. החוקה המוצעת תהפוך מפלגה בה הציבור רלוונטי ודומיננטי למפלגה של איש אחד, תיטול סמכויות ותעניק אותן לבנט בעניין פריימריז, עיצוב רשימה לכנסת, קביעת בעלי תפקידים וכו'".

 

שטבון ממהר ומשליך לאחור גם מפלגות שיושבות איתו בקואליציה. "אני רואה היסטוריה פוליטית של מפלגות עם איש אחד", הוא מפרט, "'קדימה' כמו שעלתה התרסקה, 'שינוי' של טומי לפיד, ליברמן, יאיר לפיד, ועוד. כנבחר ציבור אני חושש שתוך עשר שנים נמצא את עצמנו מרוסקים".

 

 
השר נפתלי בנט. שטבון ירוץ נגדו בעתיד?
 השר נפתלי בנט. שטבון ירוץ נגדו בעתיד?   צילום: חדשות10 
 

"חוק השוויון בנטל נולד בחטא"

 

דעתי רק התחזקה מאז שהצבעתי נגד השוויון בנטל. החשיבה שהיתה, ש'יש עתיד' זו בת הברית הפוליטית, התבררה כפארסה גדולה. לאט לאט הבית היהודי מתנתקת ממנה

 

ולא רק על בנט קרא שטבון תיגר: בעבר הוא נענש בסנקציות מתוך מפלגתו לאחר שהיה חבר הקואליציה היחיד שהצביע נגד חוק השוויון בנטל. גם על כך הוא לא מתחרט. להיפך. "דעתי רק התחזקה מאז", הוא מסביר. "הלהט שלנו והחשיבה שהיתה, ש'יש עתיד' זו בת הברית הפוליטית, התבררה כפארסה גדולה. לאט לאט הבית היהודי מתנתקת ממנה.

 

"החוק הזה לא התחשב בתהליכים הסוציולוגיים שעוברת החברה החרדית ביחס לגיוס, רצה לנגח את עולם התורה והישיבות וישיבות ההסדר בתוכן. זה חוק שהולדתו בחטא. הרגשתי שאנו חוטאים לאמת ומתנתקים מהציבור החרדי ומעולם הערכים שלנו כציונות דתית - שאי אפשר לכפות על אף אחד ושיש לעבוד באופן נבון. אישית, התחזקתי מכך בשטח. במרחב הפוליטי יש קווים אדומים ולכן הוטלו סנקציות. אני מקווה שבעזרת השם אשתדל לקדם את האג'נדות, אבל הציבור מעריך את זה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by