בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
אשכנזי על מסמך הרפז בשיחת טלפון: "אם זה זיוף ואם לא, זה חרא. דרעק" 

אשכנזי על מסמך הרפז בשיחת טלפון: "אם זה זיוף ואם לא, זה חרא. דרעק"

 
צבא וביטחון |
 

תמלילים של שיחות בפרשת הרפז התפרסמו הבוקר לבקשת עיתון "הארץ", ומראים את האמוציות והעצבים ששלטו בלשכתו של הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי. מה הטיח בניהו ברמטכ"ל, מה ביקש אשכנזי מעיתונאי להגיד בשידור, מי הוגדר "טיפוס", וכמה זמן שכב המסמך בלשכת הרמטכ"ל, על פי השיחה בין אשכנזי ליועץ המשפטי לממשלה? • עורכי דינו של הרמטכ"ל לשעבר: "הפרסום מספק יצר מציצני ורכילותי בלבד"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כתבתו של ברוך קרא ממהדורת חדשות10

 
 

"נכנסתי באבי אביו", "חרא", "דרעק", "חוצפה", "בגידה", "שיילך קיבינימט", "הוא טיפוס", "אני למכירה?". אם יש משהו שעליו כנראה אין חולק, מתוך תמלילי פרשת הרפז שפורסמו הבוקר לבקשת עיתון "הארץ" באמצעות עוה"ד פז מוזר, הוא שגם בדרגים הבכירים ביותר במדינה, וברגעי קבלת החלטות, מעורבים אמוציות ודפוסי התנהגות שאינם שונים מכל שיחת חולין בציבור.

 

בתמלילים אותם בדק מבקר המדינה - שהתיר לפרסום שופט בית משפט השלום מנחם מזרחי כשבוע לאחר פרסום המלצות המשטרה לגבי אשכנזי, וינר, בניהו, אביחי מנדלבליט וגבי סיבוני - נחשפו שיחות בין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי לבין עוזרו ארז וינר, דובר צה"ל דאז אבי בניהו, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ואף פרשן ערוץ 2, רוני דניאל. מהשיחות משתקפת שוב מערכת היחסים העגומה בין לשכתו של אשכנזי לבין זו של שר הביטחון דאז, אהוד ברק.

 

"אני מרגיש סדק משמעותי באמון, אני מתפרק"

 

אשכנזי פוצץ את האמון בינינו, לא רוצה לענות לו בכלל, שיילך קיבינימט", אמר בניהו לווינר, "אני ככה למכירה? לא יכול לייצג אותו במילימטר, זה כבר לא חוצפה, זו פשוט בגידה

 

בשיחה מ-7.5.2010, קובל בניהו בפני אשכנזי כי הוא "מרגיש סדק משמעותי באמון, אני מתפרק", ונענה: "תזכור שגם אני אוהב אותך, ואל תפליג בכל מיני הפלגות". הוא משחרר קיטור בפני וינר, לאחר שיחה בה הוא טוען כי רוני דניאל שמע מברק ש"אשכנזי מעולה, הבעיה היא בניהו". על פי דובר צה"ל דאז, "אשכנזי פוצץ את האמון בינינו, לא רוצה לענות לו בכלל, שיילך קיבינימט. אני ככה למכירה? לא מקובל עליי בכלל, לא יכול לייצג אותו במילימטר, זה כבר לא חוצפה, זו פשוט בגידה".


>> התמלילים מיוני 2012: "צריך להשחיז את ברק עד הסוף"

 

בניהו חוזר לאשכנזי ומטיח בו: "שמתי את עצמי בפרונט מול יואב גלנט ויוני קורן, בשביל לא לשים אותך בפרונט". אשכנזי הודה: "יכול להיות שעשיתי טעות, אפשר לתקן את זה, אני רוצה ליישר את ההדורים". בניהו: "אני דורש גיבוי, תגיד בפורום מטכ"ל שיש לך אמון בי, ברק אמר אתמול לרוני דניאל אחרי השיחה עם (אלכס) פישמן שאבי בניהו הוא האיש הרע בלשכת הרמטכ"ל".

 

 
אשכנזי ובניהו. הרמטכ"ל לשעבר: "תזכור שגם אני אוהב אותך"
 אשכנזי ובניהו. הרמטכ"ל לשעבר: "תזכור שגם אני אוהב אותך"   צילום: חדשות 10 
 
 

"גבי אשכנזי יש לו מדינה להגן עליה"

בהמשך נידונה ביקורת של אביב כוכבי, חבר ועדת משנה של ועדת החוץ וביטחון בכנסת וראש חיל המודיעין המיועד, על הצבא בפרשת המרמרה. הידיעה שפורסמה אז ב"הארץ" הוסיפה להתכתשות בין ברק לאשכנזי בשאלת האחריות למרמרה, ולאורך 5 באוגוסט, ניסו הרמטכ"ל ואנשיו למצוא את המדליף, כאשר שמו של כוכבי עולה כאחת האפשרויות.

 
 

הוא טיפוס", אומר בניהו לאשכנזי על אביב כוכבי, "אמרתי לו 'מה אתה ילד? רשג"ד בצופים? אתה תא"ל, עוד מעט בן 50'. אתה מבין? נכנסתי באבי אביו

 

לאחר שיחה בין בניהו לווינר, מספר הרמטכ"ל לדובר: "אקשיב לכוכבי ואפנה לו כתף קרה". בניהו מנסה למנוע זאת: "הוא טיפוס, מנסים כל הזמן לגרור אותו...". אשכנזי: "אבל הוא טיפוס". בניהו: "הוא טיפוס, מחובר לדרומי (גלנט) קצת... אמרתי לו בסיפור אחר 'מה אתה ילד? רשג"ד בצופים? אתה תא"ל, עוד מעט בן 50'. אתה מבין? נכנסתי באבי אביו".

 

באותו יום, 5.8.2010, מספר דניאל לאשכנזי על מסמך הרפז העתיד להתפרסם: "אמנון (אברמוביץ') ידידי עלה על כמה דברים מעניינים, לרבות איזה מסמך והם יהיו במבוכה קשה. עוד לא החלטנו אם נעשה את המבוכה הזו בשישי או במוצאי שבת, אבל זה לא יעבור בשקט והם יחטפו".

 

אשכנזי לא מקשה על דניאל בשאלות לגבי המסמך, אבל מבקש מהעיתונאי להדגיש, על פי התמליל, כי "גבי אשכנזי יש לו מדינה להגן עליה, יש לו צבא לנהל והאחריות היא שמנחה ומדריכה אותו... אני מבקש שכל מה שקשור אליי, אני אומר לך: אני עובד, מבקר במשפחות השכולות, הולך לתרגילים, עוסק בדיונים, יש לנו מאיראן עד החמאס. זה מה שאני עושה כל הזמן".

 

 
ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי. "הוא טיפוס, מחובר לדרומי"
 ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי. "הוא טיפוס, מחובר לדרומי"   צילום: חדשות 10 
 

"החולשה שלנו שיש לנו את הנייר, זו הבעיה"

 

גבי אשכנזי יש לו צבא לנהל", מבקש אשכנזי מרוני דניאל להדגיש, "אני עובד, מבקר במשפחות השכולות, הולך לתרגילים, יש לנו מאיראן עד החמאס. זה מה שאני עושה כל הזמן

 

ב-6.8 פורסם המסמך, ויומיים לאחר מכן התנהלו מספר שיחות בלשכת הרמטכ"ל. בניהו אומר לווינר בעקבות הפרשנויות בעיתונים: "כולם חושדים או בגלנט והרוב חושדים ברמטכ"ל ובסביבתו שפברקו את זה מיד שנייה-שלישית והפיצו את זה. זאת בעיה". אשכנזי אומר לאלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה נתניהו, על הפרסום: "תתעלם, גועל נפש". לוקר: "איך ירדנו לשפל". אשכנזי: "בושה וחרפה, אם זה זיוף זה חרא ואם זה לא זיוף זה גם חרא. בשני המקרים זה דרעק".

 

בניתוח הנזק בין וינר לאשכנזי, מציע העוזר "אפילו ברמת הצבא אולי להכין איזשהו דף, אמירה שככה לא מתנהגים", בהתייחס לביקורות על אשכנזי שצוטטו בעיתונות בשם מקורבי גלנט. אשכנזי: "החולשה שלנו שיש לנו את הנייר, זו הבעיה שלנו". וינר: "טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו". אשכנזי: "אני לא הוצאתי את הנייר"... וינר: "בועז אמר שיש את הנייר הזה בעוד 3-4 מקומות, שזה לא רק אצלנו חונה".

 

>> גורמים במשטרה: "סיפור מסריח, אבל ספק אם פלילי"

 

אשכנזי: "תראה, אם תהיה חקירה, אני לא מתכוון לשקר. נצטרך להגיד איך הגיע המכתב... נגיד גם ממי הגיע". וינר: "כן, ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו שזה לא נכון"... אשכנזי אומר בהמשך: "תגיד לו (לבועז) שאנחנו לא בטוחים, אך אם זה יגיע לידי זה יכול להיות שנצטרך להגיד... שיידע, כי לא נשקר. יותר מדי אנשים מעורבים בזה".

 

 
האלוף יוחנן לוקר עם ראש הממשלה נתניהו. "איך ירדנו לשפל"
 האלוף יוחנן לוקר עם ראש הממשלה נתניהו. "איך ירדנו לשפל"   צילום: אבי אוחיון, לע"מ 
 

בניהו משוחח עם וינר ואומר לו כי בשולי ישיבת הממשלה מדברים על "גירסה יפה... שיוני קורן עשה את זה זה (חיבר את המסמך) כדי להשיג שתי מטרות. אחת - (להטיל) עליי אשמה וחשד. שניים (אם) יתברר שזה מזויף, גלנט יקבל את הרמטכ"לות בטיסה על תקן דרייפוס". וינר: "תשמע, אם כן - זה גאוני".

 

בהמשך משוחחים אשכנזי ווינר. "וינשטיין דיבר עם הפרקליט הצבאי הראשי... הכיוון שלו זו חקירה משטרה והוא רוצה משהו קצר ותכליתי", אומר העוזר, ואשכנזי עונה: "אנחנו נאמר את האמת, בסדר גמור, תהיה חקירה ואנחנו נגיד את מה שצריך להגיד".

 

"גלנט התחיל להדליף שזה הכל בישול של בניהו"

 

הסיפור הוא לא גלנט", אומר איזנקוט לווינר, "הסיפור הוא אזרחים שיושבים בחדר אפל ורוקחים אופרציה שלמה לרמטכ"ל. גלנט הוא סיפור משני פה. ויש פה מורסה שהתפוצצה

 

גדי אייזנקוט, כיום סגנו של הרמטכ"ל בני גנץ, משוחח עם וינר בשעת אחר הצהריים לקראת עדותו של אשכנזי שלושה ימים לאחר מכן בוועדת טירקל לחקירת פרשת המרמרה, והאלוף המליץ כי הרמטכ"ל יודה בשגיאותיו וייקח אחריות לפעולות צה"ל בתקרית, לטוב ולרע. "הוא יקנה את עולמו", אומר איזנקוט, "ולגבי המורסה (המסמך), איך הוא מרגיש עם זה?".

 

וינר עונה: "גלנט כבר התחיל להדליף שזה הכל בישול והוצאה של בניהו ושהרמטכ"ל ידע מזה". אייזנקוט: "זה לא הגיוני. למה שהוא יבשל מסמך כזה? הסיפור הוא לא גלנט, הסיפור הוא אזרחים שיושבים בחדר אפל ורוקחים אופרציה שלמה לרמטכ"ל. גלנט הוא סיפור משני פה. ויש פה מורסה שהתפוצצה". בהמשך תוהה אייזנקוט: "השאלה המרכזית עכשיו אם ללכת באופן יזום ולהגיד - תשמעו, הנייר הגיע מפה, הגיע אלינו. זה הסיפור". וינר: "מה שמטריד אותו (כנראה - אשכנזי), אתה יודע שאם מחר בבוקר מתחילה חקירה, יבואו יגידו: רגע ידעת? לא ידעת? הוא לא ישקר. הוא יגיד ידעתי".

 

 
האלוף גדי אייזנקוט
 האלוף גדי אייזנקוט   צילום: ערוץ 10 
 

אשכנזי: "יש לי את המסמך כבר חודשיים, שלושה או יותר"

בהמשך, מובא תמליל שיחה בין אשכנזי לבין וינשטיין מ-10.8, יום לפני עדותו של הרמטכ"ל בוועדת טירקל. "מצאת לך ג'וב", אומר וינשטיין, "זה היה יכול להיות ג'וב טוב, אם לא היו חיילים ועניינים", עונה הרמטכ"ל. אשכנזי: "ראיתי אתמול בטלוויזיה שהתחלתם את החקירה, ואני רואה בעיתונים היום שאתם מחפשים את המסמך".

 

וינשטיין: "כן".

 
היועץ המשפטי וינשטיין
 היועץ המשפטי וינשטיין 
 צילום: חדשות 10 
 

אשכנזי: "אז אני רוצה לשתף פעולה עם זה. לי יש את המסמך כבר איזה חודשיים, שלושה או יותר".

 

וינשטיין: "אה, זה טוב. או קיי. אבקש מהמשטרה לקחת את זה".

 

אשכנזי: "יש לי שתי בקשות. קודם כל אשתף פעולה וחשוב שיידעו את הפרטים. דבר שני - אנחנו מתכוננים עכשיו לטירקל ואני מחר מופיע... אז את המסמך יכולים לבוא ולקחת".

 

וינשטיין: "ירצו לשמוע ממך דברים, לא ישמעו ממך מלה לפני שאתה מסיים את פרשת טירקל".

 

אשכנזי: "עד שהם מדברים אתי אני לא רוצה שייצא שום דבר לתקשורת".

 

וינשטיין: "אוקיי, מאה אחוז. אתה תיתן רק את המסמך. אתה לא תדבר אתם עכשיו דבר וחצי דבר".

 

פרקליטי אשכנזי: "שיחות רכילות, לא היה פוטש"

מטעם עו"ד שרון קליינמן ועו"ד מיכאל נאור, עורכי דינו של גבי אשכנזי, נמסר: "לאחר שכל ההקלטות המתעדות כל מילה שנאמרה בלשכת רא"ל (מיל') אשכנזי נבדקו על ידי מבקר המדינה והמשטרה, נמצא שלא היה פוטש כפי שנטען כנגד רא"ל (מיל') אשכנזי. בעוד שהקלטות מלשכת שר הביטחון אינן קיימות באופן מסתורי, כל ההקלטות מלשכת הרמטכ"ל נבדקו באופן חסר תקדים. נמצאו בהן שיחות רכילות, כפי שקיימות בכל לשכה, ושפרסומן מספק יצר מציצני רכילותי בלבד.

 

"השיחות מוכיחות בבירור כי אשכנזי לא היה מעורב בזיוף מסמך הרפז וכי חשב שהמסמך אותנטי, כפי שגם קבעה המשטרה. השיחה עם היועץ המשפטי לממשלה מוכיחה כי אשכנזי פנה מיוזמתו ליועץ המשפטי לממשלה ומסר את המסמך, ואיש לא סבר בזמן אמת שעיכוב של 48 שעות מהווה בעיה כלשהי, לא כל שכן הפרת אמונים".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by