בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
איום דאע''ש 
טור: למה העולם המערבי בעצם מופתע מדאע"ש? 

טור: למה העולם המערבי בעצם מופתע מדאע"ש?

 
איום דאע''ש |
 

הרעיונות שבבסיסה של תנועת "המדינה האסלאמית" קיימים כבר מאז הקמת תנועת האחים המוסלמים לפני יותר מ-80 שנים. ההבדל העיקרי? ארגון הטרור הנוכחי גם מצליח היכן שהאחים נכשלו - במעבר מהתיאוריה לפרקטיקה - ומגייס מערביים באופן שעלול להסב למערב טראומות, בסגנון פעולות הטרור הגדולות של אל-קאעדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הפרק ה-3 בסדרת "איום דאע"ש" - על האתגר למערב

 
 

ראשית "המדינה האסלאמית", ובמקור "אלדולה אלאסלמיה", בארגון טרור קטן בשם "ג'מאעת א-תוחיד ואל ג'יהאד" שהקים בעיראק בשנת 2003 ירדני בשם אבו מוסאב א-זרקאווי, שחבר לאל-קאעדה ויזם גל טרור נגד הכוחות האמריקנים. אך בעקבות חילוקי דעות עם מנהיגות אל-קאעדה באפגניסטן, על רקע מדיניות עריפת הראשים שהפעיל נגד אזרחים זרים, יצא ארגונו לדרך עצמאית בשנת 2004.

 

עם חיסולו בידי האמריקנים ביוני 2006, הוחלף זרקאווי בידי אבו איוב אל-מסרי, אך גם הוא חוסל בידי האמריקנים, ביוני 2010. שנה זו עמדה בסימן מוגבר של חיסול פעילי טרור בידי ארה"ב, אך מאז הושלם פינויו של הצבא האמריקאי מעיראק בשנת 2011, שקעה המדינה באנרכיה שיצרה ואקום פוליטי, שנוצל היטב בידי הסונים, מתנגדיו החריפים של ראש ממשלתה השיעי של עיראק, נורי אל-מאליכי.

 

הסדרה "איום דאע"ש"

>> פרק 1: החלום האסלאמיסטי
>> פרק 2: מי מתגייס לג'יהאד?

>> פרק 3: השכמה למערב

>> פרק 4: מה יגידו השכנים

>> פרק 5: האויב שבתוכנו

>> טור: מופע המאה השביעית
>> "דאעש תשלוט גם בישראל"

 

מאלימות פוליטית חילונית לאלימות פוליטית דתית

 

מבקרינו במערב, שדרשו מאיתנו לגלות 'מידתיות' עם 5 מיליון איש בחדרים ממוגנים, מוכנים כעת לצאת למלחמת עולם נגד דאע"ש, בגלל שזה ערף שני בני ערובה מערביים באמצעות פעיל בעל מבטא בריטי

 

מאז חיסולו של אל-מסרי, עומד בראש הארגון אבו באקר אל-בגדאדי, סגנו לשעבר של זרקאווי, שאף היה עצור בזמנו בידי האמריקנים ושוחרר (!). לאחרונה הכריז על עצמו כ'ח'ליפה', ושכל העולם המוסלמי חייב לציית לו. בשלב ראשון התמקדה פעילותו של אל-בגדאדי בעיראק, אך עד מהרה עבר לפעול בסוריה ובלבנון.

 

למרות ההלם והמבוכה שהעולם המערבי שרוי בו אל נוכח ההתפשטות המהירה של הארגון, וביטויי האכזריות שהוא מגלה כלפי מי שאינם סרים לדרכו (בין אם מדובר בשיעים, כורדים, נוצרים, ויזידים), ברצוני לטעון שאל לנו להיות מופתעים. לשם כך, יש לנתח את תפיסת עולמו של הארגון ופעילותו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית רחבה יותר.


מאז המהפכה האסלאמית באיראן בשנת 1979, אנו עדים למעבר הדרגתי מאלימות פוליטית חילונית לאלימות פוליטית דתית במישור הגלובאלי. אולם, בעוד שהשיעה הרדיקאלית בהנהגתו של חומייני הצליחה להגשים את חלום הקמתה של מדינה אסלאמית באיראן, נותר הדבר בגדר משאלת לב בקרב הסונה הרדיקאלית ונציגתה המובהקת - תנועת האחים המוסלמים. כל זאת, עד לניסיון קצר הימים של מורסי במצרים, עד שזה הודח בידי הנשיא לעתיד, הגנרל סיסי.

 

 
א-סיסי מודיע על הדחת מורסי, יולי 2013
 א-סיסי מודיע על הדחת מורסי, יולי 2013   צילום: חדשות 10 
 
 

היסטורית, הייתה זו תנועת האחים המוסלמית, שהוקמה בידי חסן אל-באנה במצרים בשנת 1928, שהניחה רבים מהיסודות האידיאולוגיים עימם המערב נדרש להתמודד היום: בתחילת דרכה שמה התנועה דגש על רפורמות חברתיות והטפה דתית ('דעווה') ובחלקה לא הייתה אלימה, אך מי שיקרא את כתביהם של דור המייסדים וממשיכיהם, כגון חסן אל-באנה, סייד קוטוב, ועבדאללה יוסוף עזאם (פלסטיני ילדי אזור ג'נין, ואביו הרוחני של בן לאדן) יוכל לזהות שנאה תהומית לציוויליזציה המערבית, מה שהם מכנים: "הברית היהודית-צלבנית", שמאופיינת גם באנטישמיות קשה.

 

בספרו "אבני דרך", שפורסם בראשית שנות ה-60, מציין קוטוב שהיהודים והנוצרים העכשוויים הם 'ג'אהילים', קרי "בורים וחסרי דעת מדבר האל", ומשוללי קשר ליהדות או הנצרות המקוריים של העבר. העולם, על פי קוטוב, מחולק לשניים: "דהאר אל אסלאם" - בית האסלאם, בו שוכנים מוסלמים נאמנים החיים על פי השריעה - לעומת 'כל השאר' החיים בדהאר אל-חרב' ('בית המלחמה') שאותם יצטרכו לאסלם, בין אם בטוב ובין אם בכוח.

 

כיום נחשב הספר 'אבני דרך' כטקסט מעצב לתנועת הג'יהאד המודרנית. שתי הפאתוות שפרסם עזאם ב-1984 "להגנת אדמות האסלאם" ו"הצטרפו לשיירה", נחשבות לכוח המניע של תנועת הג'יהאד הגלובאלי, זו שכבר קראה בשנות ה-80 למוסלמים מכל העולם להצטרף למלחמת הקודש באפגניסטן. מכאן תקצר הדרך להחזרת 'החליפות האסלאמית האבודה' מאל-אנדאלוס שבספרד, ועד לדרום מזרח אסיה.

 

האחים המוסלמים, באקסטרים

 

מה שדאע"ש עושים זה לקחת את תפיסת העולם של 'האחים המוסלמים' עד הקצה, תוך השגת תשומת לב עקב שימוש נבון בתקשורת במקביל ליצירת תדמית אכזרית וברוטאלית. רעיונית, אין כל חדש

 

דברים אלה חשובים, משום שמה שארגון 'המדינה האסלאמית' עושה כיום זה לקחת את תפיסת העולם של תנועת האחים המוסלמים עד הקצה, תוך השגת תשומת לב עקב שימוש נבון באמצעי התקשורת במקביל ליצירת תדמית אכזרית וברוטאלית. אבל מבחינה רעיונית, אין כל חדש.

 

חשוב להבין שעד היום מהווה תנועת האחים המוסלמים אינקובטור אידיאולוגי לכל ארגוני הטרור הסונים הפעילים כיום, כגון ארגון אל קאעדה במגרב, בוקו חראם בניגריה, אל-שבאב בסומליה, חמאס בעזה, אל קעאדה באפגניסטן ופקיסטן, ולאחרונה - 'ארגון המדינה האסלאמית'.


אז מה הפחיד כל כך את האירופים והאמריקנים? הרי גם החמאס וגם חיזבאללה הם ארגונים אכזריים, מנוסים, ובעלי כוח אש גדולים יותר מארגון המדינה האסלאמית. התשובה פשוטה: מספר המתנדבים הזרים (בייחוד מערביים) שמצטרפים ללחימה בסוריה ועיראק עולה מדי יום. כ-1,000 מתנדבים בריטים, 800 מרוסיה, 700 צרפתים, 600 בלגים, 300 גרמנים, 250 אוסטרלים, 100 ספרדים ו-100 אמריקנים. מסעודיה הגיעו עד כה כ-2,500, עוד 1,500 ממרוקו, ו-400 באו מטורקיה.

 

 
מתקפת הטרור במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר
 מתקפת הטרור במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר   צילום: רויטרס 
 

מה שמדיר שנה מעיני המערב הוא החשש שבוגרי הלחימה במזרח יחזרו בקרוב הביתה ויחוללו פיגועים. לפני כשני עשורים, התנסה המערב בתופעה דומה עם מה שנקרא 'בוגרי אפגניסטן', שבהשראתם וסיועם התגלגל הטרור עד לניו יורק ולוושינגטון בספטמבר 2001, למדריד 2004, וללונדון ב-2005. משום כך החליט בימים אלה הנשיא אובמה להקים קואליציה בינלאומית רחבה שתצא למלחמת שמד נגד דאע"ש.

 
ד"ר יונתן פיין
 ד"ר יונתן פיין 
 צילום: יח"צ 
 

ולסיום, משהו אישי: ניתן להביט בהשתאות על מבקרינו במערב שדרשו מאיתנו לגלות 'מידתיות' במשך 50 ימי לחימה אל מול החמאס בעזה - כשחמישה מליון איש רצו לחדרים ממוגנים כי ישראל חטפה מאות טילים ופצמרי"ם ביום, בעוד שאותם מבקרים ובאותו הבל פה, מוכנים כעת לצאת למלחמת עולם נגד 'ארגון המדינה האסלאמית', בגלל שזה ערף שני בני ערובה מערביים באמצעות פעיל דובר אנגלית במבטא בריטי...

 

לו המערב היה מתעורר מוקדם יותר ובודק מה גדל אצלו בחצר האחורית, ייתכן והדברים היו נראים אחרת.


ד"ר יונתן פיין הוא מרצה וחוקר בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, ועמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by