בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
דרמה בבית היהודי: האם המפלגה תהפוך למפלגת שלטון? 

דרמה בבית היהודי: האם המפלגה תהפוך למפלגת שלטון?

 
מדיני-ביטחוני |
 

מפלגת הבית היהודי תקיים ישיבה במהלכה תצטרך להכריע אם להפוך למפלגת שלטון לאומי ובכך להעניק סמכויות נרחבות ליושב הראש נפתלי בנט. המתנגדים טוענים כי בנט מנסה לייצר מחטף וחבר הכנסת שטבון הוסיף כי הוא "חושש שתוך 10 שנים המפלגה תתרסק"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נפתלי בנט ובנימין נתניהו. האם בנט לוטש עיניו לכסא ראש הממשלה?
 נפתלי בנט ובנימין נתניהו. האם בנט לוטש עיניו לכסא ראש הממשלה?    צילום: רויטרס 
 
 

ועידת מפלגת הבית היהודי תתכנס הערב (רביעי) לישיבה הדרמטית בתולדותיה, זאת כדי לאשר שינויים בחוקת המפלגה, חוקה שלאחר השינויים אמורה להעניק סמכויות נרחבות למנהיג המפלגה, שר הכלכלה  נפתלי בנט. מבחינת הבית היהודי, המשמעות של השינויים שיידונו היא רפורמה שתכליתה מעבר ממעמד מפלגת נישה דתית למפלגת שלטון.

 

על פי השינויים שמציע בנט בחוקת המפלגה, הרי שכדי להשתתף בפריימריס לבחירת יושב ראש המפלגה וחברי הכנסת יש צורך בחברות של 25 חודשים לפחות במפלגה, אלא אם כן יושב הראש יחליט לקצר עבור מועמד מסוים את זמן החברות. נוסף על כך תינתן ליושב ראש המפלגה אפשרות לשריין מועמד חיצוני אחד בכל חמישייה של הרשימה לכנסת.

 

במילים אחרות הצעת החוקה החדשה תאפשר שליטה כמעט מוחלטת בקביעת הרשימה לכנסת הבאה. כל אלו בנוסף לעובדה כי בנוסף יוכל יושב הראש להחליט לבדו אם להצטרף לקואליציה, במי לתמוך לראשות הממשלה ואיך לנהל את המשא ומתן הקואליציוני. 

 

 
שטבון: "החוקה תהפוך מפלגה בה הציבור רלוונטי ודומיננטי למפלגה של איש אחד"
 שטבון: "החוקה תהפוך מפלגה בה הציבור רלוונטי ודומיננטי למפלגה של איש אחד"   צילום: רפי קוץ 
 

המתנגדים לחוקה טוענים כי בנט מנסה במחטף להפוך את הבית היהודי למפלגה בפורמט ישראל ביתנו של ליברמן או יש עתיד של לפיד. ח"כ יוני שטבון, אמר לפני ימים אחדים בראיון סוף השבוע לנענע10 כי "החוקה המוצעת תהפוך מפלגה בה הציבור רלוונטי ודומיננטי למפלגה של איש אחד, תיטול סמכויות ותעניק אותן לבנט בעניין פריימריז, עיצוב רשימה לכנסת, וקביעת בעלי תפקידים".

 

"אני רואה היסטוריה פוליטית של מפלגות עם איש אחד", פירט שטבון. "'קדימה' כמו שעלתה התרסקה, 'שינוי' של טומי לפיד, ליברמן, יאיר לפיד, ועוד. כנבחר ציבור אני חושש שתוך עשר שנים נמצא את עצמנו מרוסקים", הוא חיזק את דבריו.

 

לעומת זאת יושב הראש בנט ומקורביו טוענים כי מטרת החוקה החדשה היא "להצמיח את מפלגת הבית היהודי ממפלגת נישה דתית למפלגה החותרת להנהגת המדינה". עוד הוסיפו מקורבי בנט כי בדעתו להפוך את הבית היהודי בבחירות הבאות למפלגה הגדולה ביותר והמשפיעה ביותר על סדר היום בישראל ואפילו להוביל את הנהגת המדינה, כלומר לכבוש את ראשות הממשלה.

 

 
נפתלי בנט. "להצמיח מפלגה החותרת להנהגת המדינה"
 נפתלי בנט. "להצמיח מפלגה החותרת להנהגת המדינה"   צילום: חדשות 10 
 
 

עד לפני ימים אחדים ניתן היה להעריך כי המפלגה תאשר בקלות את הצעת החוקה החדשה של שר הכלכלה בנט, מאחר והמפלגה כיום בשיא כוחה בהנהגתו והסקרים מנבאים לה 19 מנדטים לפחות במצב של הליכה לבחירות מוקדמות. יחד עם זאת, בימים האחרונים התברר במפתיע כי בקרב חברי הוועדה מסתמנת התנגדות גדלה והולכת למהלכים.

 

הבוקר הצליח סגן יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יוני שטבון, המוביל את מהלכי ההתנגדות וקורא תיגר על מנהיגותו של בנט, לגייס 300 חתימות של חברי המפלגה הדורשים הצבעה חשאית. במצב שכזה, ההצבעה הערב תהיה חשאית ובנסיבות אלה יתכנו הפתעות. 

 

בתוך כך, לפני שעה קלה נועד בנט, באופן לא מתוכנן, עם המתנגדים לרפורמה, בניסיון להוביל מהלך של פשרה. על הפרק הוצע להקים ועדה שתורכב מששה חברים, שלושה מטעמו של שר הכלכלה ושלושה מטעם המתנגדים לחוקה החדשה, יחד עם זאת, היוזמה לא הבשילה לפשרה והמחלוקת נמשכת. 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by