בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
הדם אותו דם: לתושבי נחל עוז כואב בדיוק כמו לתושבי נצרים  

הדם אותו דם: לתושבי נחל עוז כואב בדיוק כמו לתושבי נצרים

 
בארץ |
 

בשבוע שעבר חרץ השר יאיר שמיר ש"תושבי נחל עוז רקדו על הדם של תושבי גוש קטיף". רק שהמציאות אחרת - גם כשהיו מחלוקות פוליטיות, סיפקה המועצה האזורית שער הנגב את הסיוע והשירותים לתושבי נצרים • חבר הכנסת לשעבר שי חרמש, תושב עוטף עזה, עונה לשר החקלאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ביולי 1951, בעיצומן של מתקפות מחבלי הפדאיון, החליט ראש הממשלה ושר הביטחון דאז, דוד בן גוריון, להקים האחזויות נח"ל, כמענה לטרור שמפגעיו הגיעו עד לפרברי תל אביב. הוא האמין שהדרך להשיב את הביטחון איננה בכוח הצבא, אלא בעוצמת המחרשה.


המשימה הוטלה על בוגרי "התנועה המאוחדת". גרעין ההתיישבות הראשון נשלח אל הגזרה הקשה והמסוכנת ביותר, מול עזה ומול שכונת שג'אעיה, מעוזם של המרצחים. "תשובתנו לעזה - נחל עוז", אמרו בממשלה.


>> לכתבה מצוק איתן: ותיקי נחל עוז מקווים להתרגל לשקט

 

הקשר הישיר והבלתי ניתן להתרה של הביטחון וההתיישבות היה ברור לכל. "קו הגבול הוא קו התלם", נאמר אז, ו"אין חריש עמוק בלי נשק" שרו רבים. ארבעה, ובהם המא"ז רועי, שילמו בחייהם הצעירים. נחל עוז הייתה סמל לאומץ, לנחישות ולדבקות במשימה לצעירים אידיאליסטים ואוהבי ארץ ישראל.

 

 
תושבת נחל עוז חוזרת לביתה בתום המלחמה
 תושבת נחל עוז חוזרת לביתה בתום המלחמה   צילום: חדשות 10 
 

מתום מלחמת קדש, ובמהלך שנות ה-60 של המאה הקודמת, הקיבוץ צמח, גדל והתפתח. מלחמת ששת הימים החזירה את נחל עוז לחזית האש. שני חברים נוספים נהרגו לאחר המלחמה במהלך עבודה בשדה.


עם פרוץ האינתיפדה השנייה, בסתיו 2000, הועצם הלחץ הביטחוני על תושבי גוש קטיף. עם אנשי גוש קטיף נמנו גם השכנים של נחל עוז, אנשי היישוב נצרים. הדרך מההתנחלות המבודדת אל מרכז ה'גוש' נעשתה קשה, מסוכנת וארוכה מיום ליום. "ציר נצרים" הפך להיות אתגר יומיומי לתושבי היישוב, שנאלצו לנוע לבתיהם ומהם ברכבים ממוגנים. לא אחת קרה שה'מסדרון' נסגר למעבר והתושבים נותקו למעשה מבתיהם וממשפחותיהם.


בשל הירי הבלתי פוסק והפצמ"רים, ההמתנה להסעה המאובטחת בסמוך למעבר הגבול קרני נעשתה מסוכנת לתושבי נצרים. בשעה קשה זו פתחו חברי נחל עוז את ביתם וליבם לתושבי נצרים. חדר האוכל של הקיבוץ הפך לאכסניה, בה המתינו כולם עד יפתח הציר לתנועה.

 
 
חה"כ לשעבר שי חרמש
 חה"כ לשעבר שי חרמש 
 צילום: אתר הכנסת 
 

המועצה האזורית שער הנגב הפכה להיות, למעשה, הרשות המסייעת שמספקת שירותים מוניציפליים לתושבי נצרים, כל זאת חרף המחלוקת הפוליטית, והלגיטימית, על הצידוק לשבת במיקום בו שכנו. מי שהיה אז יו"ר נצרים, קוסטינר, סיפר זאת לא אחת.


כאשר פונה גוש קטיף מתושביו היהודים, לא שררה כל שמחה בנחל עוז. בליל הפינוי, תושבי הקיבוצים בשער הנגב ואשכול כאבו את כאב הפינוי, למרות תמיכתם בצורך שבמהלך הזה. מבצע "צוק איתן" גבה גם הוא מנחל עוז מחיר דמים נורא. דניאל בן הארבע קיפח את חייו, חברה נפצעה בביתה, חדר האוכל נפגע ובתים רבים הופצצו ונפגעו מפצ"מרים וטילים. משא קשה ביותר.

 

אין לי כל ספק שבשעה קשה זו, ליבם של תושבי גוש קטיף לשעבר, כמו ליבם של תושבי המדינה כולה, נתון לחברי נחל עוז. תושבי נצרים זוכרים היטב ולא ישכחו את הקיבוצניקים, שעזרו וסייעו להם בימים הקשים שעברו עליהם.

 

>> אתר 'סרוגים': "מגיע לתושבי נחל עוז"

 

לנכתב כאן, אין כמובן שום קשר לאמירתו של השר יאיר שמיר בשבוע שעבר: "לא נסלח לתושבי נחל עוז על שתמכו ורקדו על הדם של אנשי גוש קטיף בזמן ההתנתקות".


ח"כ לשעבר שי חרמש הוא חבר בדירקטוריון בל"ל וחבר קיבוץ כפר עזה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by