בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פלילים ומשפט 
הרחקה ללא מאסר: קלון ועבודות שירות לראש עיריית בת ים המושעה, שלומי לחיאני 

הרחקה ללא מאסר: קלון ועבודות שירות לראש עיריית בת ים המושעה, שלומי לחיאני

 
פלילים ומשפט |
 

לחיאני, שהורשע בעסקת טיעון לפני כחמישה חודשים בהפרת אמונים, לא יישב בכלא - אבל לא יוכל לחזור לפוליטיקה המקומית במשך העשור הקרוב. הוא נקנס ב-250 אלף שקלים, והשופט אף תקף את המשטרה על המעצר המתועד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מורחק זמנית מהפוליטיקה: בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר (שלישי) על ראש עיריית בת ים המושעה, שלומי לחיאני, קלון, בעקבות הרשעתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של הפרת אמונים, וגם קנס אותו ב-250 אלף שקלים. עם זאת, החליט השופט להקל עליו, בשל נטילת האחריות וחלוף הזמן מאז ביצוע העבירה, וגזר עליו רק חצי שנת עבודות שירות.

 

לחיאני הורשע לפני כחמישה חודשים במסגרת הסדר טיעון בעבירות של הפרת אמונים, והפרקליטות ביקשה לגזור עליו שנת מאסר בפועל, קנס משמעותי - ולהטיל עליו קלון. מנגד, ביקשו סנגוריו שייגזרו עליו שלושה חודשי עבודות שירות.

 

השופט בני שגיא, שהזכיר גם את עדות האופי החמה של שר הרווחה מאיר כהן ושל אורלי וילנאי, כמעט נתן את התחושה לפיה היה שווה ללחיאני לבצע את העבירות שיוחסו לו; הוא אף תקף את המשטרה על המעצר המתועד של לחיאני: "מעצרו של כל אדם הוא סיטואציה, קשה, מורכבת ובעלת אלמנטים משפילים הנובעים מעצם שלילת החירות. אדם זכאי כי רגעים קשים אלה בחייו לא יתועדו במצלמות טלוויזיה בזמן אמת, וכי כבודו יישמר גם אם עומדים נגדו חשדות למעורבות פלילית. האינטרס הציבורי יכול לבוא על סיפוקו גם בחשיפה בדיעבד של עצם המעצר והחשדות, ואני מתקשה להבין כיצד, ומאילו טעמים, התנהלה משטרת ישראל כפי שהתנהלה בנקודת הזמן".

 

גם יתר המעורבים בפרשה - אברהם לחיאני, אבנר קריאף ועובד דוד חי - לא קיבלו מאסר בפועל.

 

"קבלת האחריות ראויה להקלה משמעותית"

 

האינטרס הציבורי יכול לבוא על סיפוקו גם בחשיפה בדיעבד של עצם המעצר והחשדות", כתב השופט על המעצר, "ואני מתקשה להבין כיצד, ומאילו טעמים, התנהלה משטרת ישראל כך

 

"אין מדובר בניגוד עניינים קל, אלא בניגוד עניינים מוחשי וחריף", כתב השופט שגיא, "מידת הפגיעה בטוהר המידות של השירות הציבורי משמעותית, גם משום שמעשיו של לחיאני הכתימו בעקיפין 9 עובדים נוספים במשרות בכירות בעירייה. הציבור נושא עיניים לנבחריו, בוחן את מעשיהם ולומד מהם. וכאשר ראש עיר מכהן, וביתר שאת ראש עיר דומיננטי ואהוד כל כך, כשל באופן כה משמעותי, הפגיעה באותם ערכים מוגנים קשה יותר".

 

בקביעת הקלון, כתב השופט שגיא: "מדובר בניצול בוטה וחמור של כוח המשרה לטובת קידום אינטרסים אישיים, ואני מתקשה לחשוב על מסד נתונים מובהק יותר המצדיק את הטלת הקלון. מרצף שלושת האישומים השונים ניתן ללמוד על עוצמת הפגם המוסרי, ועל הפגיעה הקשה באמון שחש הציבור למערכות השלטון בעקבות מעשים אלה".

 

את ההקלה בעונש, כאמור, הסביר השופט: "לחיאני בחר תחילה לצעוד בנתיב 'הכפירה', אולם תוך זמן קצר ביותר מרגע פתיחת שלב ההוכחות התעשת והחליט לקבל אחריות על מעשיו. בתי המשפט צריכים לשדר מסר ברור, לפיו קבלת האחריות והרכנת הראש היא בעלת משמעות של ממש, ומכאן שההקלה לה צריך לזכות לחיאני משמעותית".

 

הוא הוסיף: "הוצגו שורת מסמכים ועדויות מהם ניתן ללמוד על תכונותיו, יכולותיו, חזונו, תרומתו לחברה ונדיבותו (של לחיאני), וברור כי עסקינן בראש עיר שתרם באופן יוצא דופן לפיתוח העיר בת ים ולקידומה". עם זאת, הוא ציין כי אין מדובר בנסיבות להקלה בעונש. הוא ציין גם כי נחשף לעובדה שלחיאני תרם בסתר למספר אנשים במקרי סעד, והרים מספר תרומות לקהילה.

 

 
 
לחיאני, הבוקר בבית המשפט. יצא בזול
 לחיאני, הבוקר בבית המשפט. יצא בזול   צילום: דודי לזר, חדשות10 
 

סעיפי השוחד בהם הואשם תחילה נמחקו בעסקת הטיעון, אליה הגיע לחיאני בתחילת מאי השנה. לפרקליטות, שפעלה אז תחת השפעת "אפקט הולילנד" על אישי ציבור, היה חשוב יותר עניין הקלון - מכיוון שהוא מרחיק אותו באופן משמעותי מהפוליטיקה, וימנע ממנו להתמודד על ראשות העירייה בשתי הקדנציות הבאות. לחיאני, מצדו, חתם מתוך חשש לעונש מאסר ממושך.

 

לחיאני נעצר בסוף דצמבר 2009, במעצר מתוקשר ומצולם בשעת בוקר מוקדמת. בעקבות האירוע, מתח השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ביקורת על התנהלות המשטרה, ונזף במפכ"ל דאז דודי כהן: "לא כך הייתי רוצה לראות את דבר מעצרו. לא בנוכחות מצלמות ומיקרופונים, לא במסירת הודעה על מעצרו ולא בלקיחת הטלפון הנייד שלו בשידור ישיר". כעבור שבועיים, במהלך דיון בכנסת, הודה המפכ"ל כי המעצר בוצע "בניגוד למדיניות המשטרה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by