בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"אלוהים שלי": האם המסורתיות המזרחית באמת מחייבת אורח חיים דתי? 

"אלוהים שלי": האם המסורתיות המזרחית באמת מחייבת אורח חיים דתי?

 
בארץ |
 

מהו מקומו של אלוהים בתרבות המזרחית, ולמה בשיח הציבורי שלנו מתיחסים אליה כל כך בזלזול. למה נראה לחלק מהישראלים שכדי להתקרב לאלוהים חובה להחמיר בהלכות, להקפיד על קוצו של יוד בקיום המצוות? במסורתיות המזרחית לא חייבים לחבוש כיפה כדי להיות אדם מאמין, ולא רואים סתירה בין הליכה לבית כנסת וקידוש לבין נסיעה לטיול או למשחק כדורגל בשבת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הפרק השלישי בסדרת הכתבות "אלוהים שלי" של אבישי בן חיים, עוסק שוב במקומו הלא תמיד ברור של אלוהים בתרבות המזרחית ובכלל.

 

למה למעשה נראה לחלק מהישראלים שכדי להתקרב לאלוהים חובה להחמיר בהלכות ולהקפיד על קוצו של יוד בקיום המצוות? עבור חלק מהמזרחים, מי שמאמין לא חייב לחבוש כיפה ואין גם סתירה בין הליכה לבית כנסת וקידוש לבין נסיעה לטיול או למשחק כדורגל בשבת.

 

>> פרק א': לחילונים יש אלוהים?
>> פרק ב': ה' צבאות
>> פרק ד': קרב האמונה
>> טור: אלוהים לא מסתכל בצלחת

 

"אין שום חשיבות לשים כיפה", אומר ד"ר מאיר בוזגלו, פילוסוף מהאוניברסיטה העברית בירושלים בעת שהוא מברך רגע לפני שהוא שותה מהכוס המונחת לפניו. "במרוקו למשל יהודים התחילו לעבוד בשבת כי הם היו חייבים, אז הם החליטו לקיים מניין לפני שהם יוצאים לעבודה והרב בעיר התחיל להתפלל איתם", הוא מתאר. "כל ההבחנות בין דתי וחילוני אלו הבחנות מודרניות".

 

רועי חסן, שכתב את השיר "מדינת אשכנז", אומר כי כבר בשלב מוקדם הוא גילה שבכדי להיות איש תרבות מערבי הוא נאלץ "להיפרד" מאלוהים. "זה היה תהליך שהוא למעשה חוד החנית של המהלך הזה של ההשתכנזות, של להיות משהו שאני לא".

 

"יש לנו את האל הפילוסופי הליבוביצ'יאני, שהוא טרנסנדנטי לחלוטין ובעצם אי אפשר לומר עליו שום דבר אלא רק להכריע שהוא קיים ולהכריע שעובדים אותו", אומר ד"ר תומר פרסיקו, חוקר דתות מאוניברסיטת תל אביב. "הרי אם היינו יכולים באמת לבקש בקשות זה היה חותר תחת עצם עבודת השם כי למעשה היית יכול לקבל צ'ופר על משהו שהוא חובתך לעשות".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by