בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בירוקרטיה 
"בירוקרטיה": על "המגפה השקטה" שתוקפת ילדים בגני המשחקים 

"בירוקרטיה": על "המגפה השקטה" שתוקפת ילדים בגני המשחקים

 
בירוקרטיה |
 

הבחנתם בשפן סלע בקרבת הילדים? קחו אותם מגן המשחקים, מהר ככל האפשר. בחודשים האחרונים התגלה כי מחלת "שושנת יריחו", שנפוצה בעבר בעיקר באזור ים המלח, התפשטה באמצעות בעלי החיים גם ליתר חלקי הארץ, והפעם – תוקפת גם ילדים. מה שנראה כמו עקיצה שגרתית מתפתח עד מהרה לפצעים מדממים על פני כל הפנים, הרופאים נותרים אובדי עצות והרשויות מעבירות אחריות מאחת לשנייה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בבתי החולים מדווחים על זרם הולך וגובר של חולי לישמניה, מחלה שנודעה בעבר בשם "שושנת יריחו", משום שתקפה בעיר חיילים ששירתו באזור ים המלח. אלא, שהחולים החדשים במחלה אינם אלא ילדים קטנים, והמחלה אינה תוקפת אותם - אלא בגן המשחקים הסמוך לביתם.


הלישמניה הינה הלכה למעשה טפיל, שמקנן בשפני הסלע הנפוצים בישראל, ומועברת בין מארחים שונים באמצעות זבוב החול. באזורים בהם נפוצים אותם שפנים, כמו הגליל, ים המלח והשומרון, חלה לאחרונה עלייה חדה באבחון במחלה - שעשויה להחמיר לעתים כדי צורך בטיפולים כימותרפיים.


עקיצת זבוב החול, שמעבירה כאמור את הטפיל, נראית בהתחלה כמו עקיצה רגילה ומשום כך - אינה מאובחנת לרב על ידי הרופאים. עם הזמן היא לא נרפאת אלא הרק ולכת ומתכערת, כמו גם מתפשטת על גבי פניהם של הילדים.


בישראל הוקצו אומנם עשרה מיליון שקלים למאבק בלישמניה, אך מעולם לא ננקטו צעדים מעשיים לעצירת התפשטותה, ולא נראה שיש בקרוב תכניות לנקוט בצעדים כאלה. בפנייה למשרד החינוך, תוך שימוש במצלמה נסתרת, נטען כי המשרד "לא קשור" לתופעה, וכי תפקידו מסתכם ביידוע של הרשויות. במשרד להגנת הסביבה לא היססה הנציגה עמה שוחח צוות "המגזין" להטיל את האשמה על ההורים עצמם.

 

עיריית כרמיאל: "לא ידענו שהשפנים נושאים את הטפיל"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "במאבק בלישמניה מושקעים יותר מעשרה מיליון שקלים. עד כה בוצעו טיפולים ניסיוניים בכ-15 יישובים, ואנו רואים סימנים ראשונים המעידים על הצלחה. השר עמיר פרץ הציב את הטיפול בלישמניה בראש סדר העדיפויות, דרש תקציבים נוספים ואף הרחיב את התוכנית הלאומית להתמודדות עם הלישמניה".


ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות מבצע חקירה אפידמיולוגית ואחראי על הגברת המודעות. כל שאר הפעילויות הן באחריות גופים אחרים. ועדה בין-משרדית מרכזת את המשאבים וקובעת את סדרי העדיפויות. לא סביר שהמחלה תגיע לריכוזים העירוניים הגדולים, למעט בשוליים".


בעיריית כרמיאל מסבירים ש"עיריית כרמיאל לא ידעה ששפני הסלע נושאים את טפיל הלישמניה. אופן התמודדות העירייה היה מהיר ומקצועי ואנו זוכים להערכה מגורמי ממשל. כתוצאה מדילול השפנים, אנו עדים בשנה האחרונה לירידה של כ- 70% במספר המקרים בעיר".


מרשות הטבע והגנים נמסר: "הרשות מציעה לאטום את הסדקים בין המסלעים במסלעות ולא לדלל את השפנים. האחריות על אטימת המסלעות היא בידי הרשות המקומית. כל פעולה אחרת איננה אפקטיבית".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by