בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
לא מקובל: מבקר המדינה חושש כי חשבונות של רבנים ובד"צים פעלו כמקלטי מס 

לא מקובל: מבקר המדינה חושש כי חשבונות של רבנים ובד"צים פעלו כמקלטי מס

 
בארץ |
 

בדוח של המבקר יוסף שפירא, הוא מביע חשש כי התנהלות בעייתית של רשות המסים מובילה לאובדנם של מאות מיליוני שקלים בשנה שיכלו להגיע לקופת המדינה. לדבריו, ענף המקובלים לא הוסדר, קיימים ליקויים באיסוף המידע על הבד"צים, וחלקם קיבלו הטבות מס חריגות ולא מוצדקות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבנים (אילוסטרציה). תחום פרוץ
 רבנים (אילוסטרציה). תחום פרוץ   צילום: רויטרס 
 
 

רב הנסתר על הגלוי: דו"ח מבקר המדינה לשנת 2014 העוסק בטיפול רשות המסים בחצרות ה"מקובלים" ובבד"צים - גופי הכשרות הפרטיים, מצביע על חשש כי חשבונותיהם של רבנים ובד"צים פעלו כ"מקלטי מס" לביצוע פעולות האסורות על פי חוק. זאת, תחת חסותה של התנהלות "בעייתית" מצד רשות המסים העומדת במרכז הדו"ח, לאחר שנמנעה מגביית מרבית ההון שנצבר בידי עשרות מקובלים בישראל.

 

הדו"ח שהתפרסם אחר הצהריים (רביעי) מצביע על שורת ליקויים שאיתר המבקר, יוסף שפירא, בבדיקה שערך בחודשים אפריל-אוקטובר 2013. זירת הביקורת שנבחרה נחשבת לתחום פעילות מתרחב בחברה הישראלית: למעלה מ-20 בד"צים פועלים במדינה, ועוסקים בין השאר במתן ברכות להצלחה, ייעוץ אישי או עסקי וכן במכירת תשמישי קדושה בחצרותיהם. על פי הערכות המבקר, הבד"צים מגלגלים מאות מיליוני שקלים ומעסיקים תחתם אלפי עובדים.

 

עוד בדוח המבקר:

>> הטיפול בניצולי שואה "לא השתנה 20 שנים"

>> מי מוביל בהעסקת קרובי משפחה ומקורבים?

>> אין מדיניות לייבוא, הפיקוח על מכון התקנים לא מספק

>> אוזלת יד במאבק בהון השחור עולה מיליארדים

 

"האינטרס הציבורי למערכת שוויונית וצודקת דורש את תיקון הליקויים, שגורמים הפסד כספי לאוצר המדינה", קובע המבקר בדו"ח ומפרט את ממצאיו כפי שהתגלו בביקורת על רשות המסים. מלבד חשש להלבנת הון, מצביע שפירא על אי-הסדרה של מיסוי ענף המקובלים. בנוסף, חושף המבקר ליקויים באיסוף מידע על הבד"צים והסדרי מס חריגים עם חלקם. הוא גם מותח ביקורת על כך שנותני שירותי הדת כלל לא מוזכרים בתוכניות העבודה של משרדי השומה.

 

 
המבקר שפירא. "הליקויים גורמים הפסד כספי לאוצר המדינה"
 המבקר שפירא. "הליקויים גורמים הפסד כספי לאוצר המדינה"   צילום: עידן מילמן 
 
 

מיליונים בעסקאות חשודות מהחצרות לחו"ל

האפשרות כי חשבונות מקובלים וגופי בד"צ הפכו ל"מסלקות" לביצוע פעולות אסורות, עלתה לאחר שמבקר המדינה איתר לטענתו ברשות לאיסור הלבנות הון 240 דיווחים מנותני שירותים בדבר עסקים שביצעו בחו"ל. לפי הממצאים, בין השנים 2002-2014 סיפקו 11 רבנים ו-6 בד"צים שירותים בגובה של למעלה ממיליארד שקלים לתאגידים ולאזרחים במדינות שונות. כ-887 מיליון שקלים מסכום זה נגעו למקובל יחיד, מעל לכ-18 מיליון שקלים נגעו לבד"צים.

 

 
 

קיום כספים רבים בחשבונות פרטיים של מקובלים ובחשבונות בד"צים, שמקורם באנשים שלא קיים תיעוד לגבי זהותם, מעלה את החשש כי חשבונות אלו משמשים מקלטי מס לביצוע פעולות אסורות

 

"קיום כספים רבים בחשבונות בנק פרטיים של מקובלים ובחשבונות בד"צים, שמקורם באנשים שלא קיים תיעוד לגבי זהותם, מעלה את החשש כי חשבונות אלו משמשים מקלטי מס לביצוע פעולות האסורות על פי חוק איסור הלבנת הון", קבע המבקר והוסיף: "על רשות המסים להעמיק את הבדיקה בתחום זה בשיתוף גורמי האכיפה האחרים".

 

רשות המסים מותקפת בדו"ח גם באשר להתנהלותה בפרשה שנודעה לציבור ביוני 2013, אז נעצרו מספר אנשי אגודת שוחטים חרדית בחשד שהעלימו מס במיליוני שקלים. מבקר המדינה קבע כי העובדה שרשות המסים נמנעת מלכלול נותני שירותי דת בתוכניות עבודתה, אפשרה למעשה את ההונאה. "הרשות לא בדקה את האגודה אלא בשנת 2011, אף שכבר ב-2009 ביקשה מהאגודה את רשימת השוחטים שהיא מעסיקה בעקבות מידע על פעולות לא חוקיות", תיאר המבקר.

 

 
עוף בדרך לשחיטה. גם בענף הזה היו מעצרים על העלמות מס
 עוף בדרך לשחיטה. גם בענף הזה היו מעצרים על העלמות מס   צילום: חדשות 10 
 

הרשות אותתה, והטעתה

הקביעה כי בישראל פועלים עשרות מקובלים שאינם מדווחים לרשויות המס על פעילותם הושגה לדברי המבקר מעיון בסיכום מיסוי הרבנים בשנים 2009-2013 שהוציאה רשות המסים עצמה. מנתונים אלה עולה כי מתוך 29 הרבנים שנבחרו לטיפול רשות המס - לחמישה כלל לא נפתחו תיקים. בנוסף, שני מקובלים שנמנעו מהגשת דוחות מס והצהרות זכו ל"פטור" שבעל פה מעריכת שומות.


ואולם, עיסוק הדו"ח באי-הסדרת המיסוי מתמקד בסיפורו של הרב ח', מקרה שלדעת המבקר חייב את רשות המסים ב"הפקת לקחים" לגבי דרכי בדיקת הכנסות המקובלים. על פי תיאור המבקר, תחילת הפרשה כשבינואר 2003 הגישה הרשות חוות דעת ובה הצהירה כי תקבולי הרב ח' מפעילות חצרו הן בגדר "הכנסה מעסק" - מעמד המחייב אותו במס הולם. לדברי המבקר, הכרזה זו הצטרפה לקביעתה הכללית של הרשות כי יש למסות מקובלים כשניתן להוכיח כי התנאים לקיום עסק חלים לגביהם.

 
 

למרות הצהרתה, חתמה רשות המסים הסכם עם הרב ח', לפיו ישלם בגין תקבוליו עד 2002 סכום חד-פעמי של 20 מיליון שקלים - כ-3 אחוזים בלבד מהסכום שנצבר אז בחשבונותיו

 

אלא שעל פי מבקר המדינה, למרות הצהרתה חתמה הרשות בהמשך הסכם עם הרב, לפיו ישלם בגין תקבוליו עד שנת 2002 סכום חד-פעמי של 20 מיליון שקלים - תשלום המהווה כ-3 אחוזים בלבד מהסכום שנצבר אז בחשבונותיו. ההסכם החריג, לווה לטענת המבקר גם בהסבר מצד הרב כי אין ההסכם מעיד כי הוא מכיר בחבותו במס, וכי מדובר ב"תשלום טובה".

 

מקרה הרב ח' ודומים לו, עמדו על פי המבקר במוקד פניות שונות שהועברו ב-15 השנים האחרונות לרשות המסים מצד הפרקליטות והיועץ המשפטי. לדבריו, למרות הפניות נמשכת אי-ההסדרה של מיסוי המקובלים. שפירא קבע: "רשות המסים לא הוציאה הנחיה לחיוב המקובלים כפי שנתבקשה, וכן לא קבעה מדיניות ברורה". להערכתו, בדרך זו "נחסכו" מאות מיליוני שקלים מקופת המדינה. "על הרשות והיועץ המשפטי לתת את הדעת לפתרון המצב, ואף ליזום שינוי בחקיקה", קבע.

 

 
הרבנות הראשית לישראל. נחוץ שינוי בחקיקה
 הרבנות הראשית לישראל. נחוץ שינוי בחקיקה   צילום: חדשות 10 צילום מסך 
 

הקלות מופלגות בלי הוכחות

בצד הביקורת על הטיפול ברבנים, התייחס דו"ח המבקר למספר פרשיות המעידות לטענתו על ליקויי הטיפול בבד"צים, בעיקר באיסוף מידע לגביהם ובהסדרי מס חריגים עימם. אחת הפרשיות החלה בשנים 2010-2011, אז דיווחה חברה המפעילה בד"צ על הכנסות בסך כ-67 אלפי שקלים. על פי המבקר, על אף שהכנסות החברה מחויבת במס של 25 אחוזים, חלק מכספיה חויבו בפועל במס של 12 אחוזים בלבד. לדבריו, המיסוי החריג הושג לאחר שברשות המסים בחרו להסתפק בטענת החברה כי היא זכאית להקלות, בלא אסמכתאות.


מקרה המיסוי החריג מהווה בדו"ח מבקר המדינה עדות אחת בלבד להתנהלות המצדיקה לדבריו "רענון בנהלים" ברשויות המס. עוד הוסיף מבקר המדינה כי על רשות המסים לפעול להכללת הבד"צים ברשת המס ובתוכניותיה, וכן לפעול לגביית מס גם מכלל נותני שירותי הדת כעורכי חופות, משגיחי כשרות ומוהלים. "תיקון הליקויים שצוינו הוא חלק מתפקיד הרשות לקיים מערכת מס שוויונית וצודקת שבה כל אזרח משלם מס אמת", קבע המבקר.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by