בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
דוח המבקר: אוזלת יד בטיפול בהון השחור עולה למדינה מיליארדים בכל שנה 

דוח המבקר: אוזלת יד בטיפול בהון השחור עולה למדינה מיליארדים בכל שנה

 
בארץ |
 

לרשויות המסים היתה יוזמה חיובית - לפתוח "קו צדק", או מלשינון - אבל הביצוע לקה בחסר. סטודנטים גויסו ללא הכשרה מתאימה והחסירו פרטים, חוסר משאבים גרם לכך שפחות מחצי מהתלונות טופלו, מידע נרשם על טפסים ידנית במקום לעבור למחשב ועיכב את התהליך בחודשים. בנוסף, פטור ממס לעולים חדשים פותח פתח לכסף של אוליגרכים, ורשות המסים לא גבתה 4 מיליארד שקלים שהתגלה שעליהם לא דווח כחוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבקר המדינה מגיש את דו"ח המבקר
 מבקר המדינה מגיש את דו"ח המבקר   צילום: דוברות הכנסת 
 
 

חסרי הון: דוח מבקר המדינה יוסף שפירא, המתפרסם היום (רביעי), מתייחס בין היתר לבעיות במלחמתה של המדינה בהעלמת הכנסות ובהון שחור. המבקר מזכיר את דוח טרכטנברג משנת 2011, שקבע כי טיפול בפער הגדול בין הפעילות הכלכלית המדווחת לבין זו המתקיימת בפועל - הבנק העולמי העריך כי הפעילות בפועל גדולה יותר ב-23 אחוזים - יכול להגדיל משמעותית את מקורות ההכנסה של הממשלה, ולשפר את השוויוניות בחלוקת המס.

 

בעקבות המלצות שגובשו, הודיעה רשות המסים בפברואר 2013 על הקמת מוקד מיוחד, מעין מלשינון, שענה לכינוי "קו הצדק", ונועד להעלות את המודעות הציבורית לנושא העלמת המס, וליצור הרתעה כלפי עבריינים. בחודשים שלאחר מכן, בין אפריל לנובמבר, בדק המבקר שפירא את הטיפול במידע שהתקבל - והעלה תמונה עגומה למדי.

 

עוד בדוח המבקר:

>> הטיפול בניצולי השואה "כמו לפני 20 שנה"

>> שיאני העסקת מקורבים וקרובי משפחה: נמל אשדוד

>> חשש כי חשבונות הרבנים והבד"צים משמשים כמקלטי מס

>> אין מדיניות לייבוא, הפיקוח על מכון התקנים לא מספק

 

 

הביקורת העלתה כי חלק מפקידי השומה ומנהלי היחידות ברשות שותפו בתכנית ההקמה של המוקד רק ימים ספורים לפני תחילת המבצע, וחלקם שמעו על כך בתקשורת - מה שגרם בין היתר, לעיכובים בהעברת המידע ממטה המודיעין של מס הכנסה ליחידות ברשות.

 

אנשי יחידת המודיעין של מס ערך מוסף, המנוסים מאוד בטיפול כאלה, לא רק שלא שותפו בנושא (שהוטל על יחידת מטה המודיעין של מס הכנסה), אלא אף לא קיבלו את המידע על עבירות מע"מ. סטודנטים שגויסו למיזם הגיעו ללא הכשרה וסיווג בטחוני המתאים לאופי עבודתם, מה שגרם להם למלא דוחות שמהם נעדרו פרטים רלוונטיים.

 

בעיה נוספת חלה בנושא המיחשוב, שם מידע שהתקבל לא הוזן בזמן אמת, אלא נרשם ידנית על גבי טפסים, שהועברו ליחידות מודיעין איזורית, מה שהוביל לעיכוב ממשי בטיפול בידיעות רבות. בסך הכל התקבלו במוקד כ-20 אלף ידיעות בין פברואר לספטמבר 2013, אבל חוסר במשאבים הוביל לקליטתן במחשב של 8,700 ידיעות בלבד, רק כ-43 אחוזים מכלל המידעים שנמסרו. חלק מהידיעות עודכנו במערכת רק ארבעה חודשים לאחר שהגיעו. מתוך אותן 8,700 ידיעות, רק 250 הובילו לפתיחתה של חקירה ממשית.

 

החוסר במשאבים כלל את הטענה של אנשי מודיעין שהם לא עוסקים בפעילות מודיעינית, אלא בקלדנות, וכי אין להם כלי רכב, מצלמות נסתרות או אמצעי הקלטה שמסייעים לאכיפה.

 

הרשות ציינה כי הפיקה לקחים מהדוח, וכי הסמנכ"ל הבכיר לחקירות ומודיעין הנחה את מוקד "קו הצדק" להפיץ את הידיעות מיידית גם ליחידות של מע"מ. עוד ציינה הרשות כי היא מקבלת את עמדת המבקר באשר להזנת הידיעות ולהפצתן באיחור.

 

 
 

במסגרת המלחמה בהון השחור, מותח שפירא ביקורת על ליקויים בהעברת מידע בין יחידות במס הכנסה, ובינו לבין מע"מ, ובינם לבין המשטרה. ממצאים נוספים שגילה עולים לקופת המדינה מיליארדי שקלים בשנה:

 

- ברוב תיקי החקירות שנפתחו ביחידת "יהלום" למלחמה בפשיעה הכלכלית, לא נקבעה שומה אזרחית ולא נקבע המס המתחייב מהעבריינים.

 

- תיקים שהחקירה בעניינם הסתיימה אינם מתבררים בבית המשפט, עקב עיכוב בהגשת כתבי אישום.

 

- רשות המיסים אינה מטפלת בנישומים שלא עמדו בהסדרי הכופר שהושגו עמם.


- הפטור שניתן לעולים חדשים מדיווח על נכסיהם והכנסותיהם, מעלה חשש ממשי להחדרת הון שחור אל המדינה (אוליגרכים). במקרים רבים, אישור התושבות פוטר את העולים מתשלום מס הן בישראל והן בחו"ל.


- נוהל הגילוי מרצון שנועד לתמרץ עברייני מס לשלם את חובם, אינו מגדיר קריטריונים, סובל מחוסר מידע - והציבור אינו חשוף לתוצאות ההליכים אפילו באופן סטטיסטי.


- המערכת לאיתור חשבוניות פיקטיביות אינה יעילה, שכן רק עשרה אחוזים מהעסקים חייבים בדיווח לפיה. למרות זאת המערכת איתרה כ-4 מיליארד שקלים שלא דווחו כחוק, אך רשות המיסים לא פעלה לגבות אותם, באופן שגרם נזק לאוצר המדינה. בבאר שבע עלה חשד להעלמות של עשרות מיליוני שקלים, אך בשל מצוקת כוח אדם החשבוניות לא נבדקו.


- ועדה למיסוי ענף היהלומים פועלת מ-2011 אך טרם גיבשה מסקנות, כתוצאה מכך לא הוכבד כמתבקש המיסוי על התחום ונמנעו מהמדינה הכנסות.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by