בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"בירוקרטיה": כך מבוזבזים כספי ציבור בתאגידי המים בישראל 

"בירוקרטיה": כך מבוזבזים כספי ציבור בתאגידי המים בישראל

 
בארץ |
 

תאגידי המים הפכו למכשיר ציני לייצור ג'ובים לעסקנים פוליטיים. הכספים שמועברים אליהם מהציבור לא מיועדים רק לעלות המים, השיברים והחלפת הצנרת, הם מגיעים גם לידי העובדים - שזוכים לשכר גבוה ומשתמשים בהם לצרכיהם הפרטיים. עובד לשעבר באחד התאגידים: "אנשים מגיעים בבוקר, ויש תחרות מי עובד הכי פחות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הרבה מים זרמו בברזים של תאגידי המים מאז הוקמו ראשוני התאגידים ב-2009. חלקם עכורים, רובם יקרים, אפילו מאד יקרים, אבל עד היום התאגידים לא היו מספיק קשובים לטענות שנשמעו כלפיהם.

 

בשנת 2013 צרכני המים בישראל שילמו לא פחות מ-271 מיליון שקלים על משכורות והוצאות הנהלה בתאגידי המים. התאגידים הוקמו מכיוון שמשרד האוצר חשד שהעיריות לא מנהלות מספיק טוב את משק המים, והחליט להעביר את הסמכות אליהם.

 

בפועל, גדלו פה 55 מפלצות בירוקרטיות ברחבי המדינה. נדמה כי מדובר במספר גדול ומיותר, והציבור הוא זה שמשלם את המחיר. התאגידים הגדולים, "מי אביבים" ו-"מי הגיחון", מספקים אמנם שירות למאות אלפי בני אדם. אך מדוע צריך תאגידים אחרים כמו "עין כרמים", "עין נטפים", "עין אפק" ו-"מי אונו", המספקים יחדיו שירות לעשרות אלפי תושבים בלבד?

 

>>> הרשימה המלאה של תאגידי המים בישראל, ועלותם פר תושב

 

 

 
רשימת תאגידי המים בישראל ועלותם פר תושב
 רשימת תאגידי המים בישראל ועלותם פר תושב   צילום: בירוקרטיה 
 

על פי דו"ח של רשות המים, צמצום מספר התאגידים יחסוך חצי מיליארד שקלים לציבור בכל שנה. אך בנוסף לכך, כשבוחנים את הנתונים ניתן לראות שגם בעזרת קיצוץ עלויות ההנהלה בתאגידים - משכורות, שכר דירה, הוצאות רכב וכו'- ניתן לחסוך בהוצאות הציבור בצורה משמעותית.

 

עובד לשעבר באחד התאגידים הגדולים, שביקש שזהותו תישאר חסויה, שפך אור על הדרך בה אנשי התאגידים מתנהלים. "אנשים מגיעים בבוקר, ויש תחרות מי עובד הכי פחות", הוא טוען". "הם מגיעים לעבודה, יכולים לשבת עד 11 בבוקר, לשתות קפה ולצאת לכמה שעות. גם בכמה שעות האלה הם הולכים ועושים סידורים פרטיים שלהם. אנשים משתמשים בכלי הרכב שמממנים האזרחים - גם בשעות העבודה, גם בשעות הנוספות וגם בכוננויות מאוחר יותר".

 

בשבוע הבא אמורה ועדה בין משרדית לפרסם את מסקנותיה בנוגע לתאגידי המים. האם הם יצומצמו ל-15 בלבד? האם הם יפורקו ויחזרו לעיריות? כך או כך, תעריפי המים צפויים ב-2015 לרדת, בעיקר כי השיבר של המפלצת הבזבזנית עומד להיסגר.

 
 

רשות המים: "אנו פועלים בנחישות לאיחוד התאגידים ולצמצום מספרם"

תגובות הגופים שסוקרו בכתבה המצולמת:

 

תגובת רשות המים: "הרשות פועלת בנחישות לאיחוד התאגידים ולצמצום מספרם. בשנה האחרונה הופחתו מעלויות התאגידים כ-100 מיליון שקלים, חלק משמעותי מתוכן הוצאות הנהלה".

 

מתאגיד "יובלים" שבשומרון נמסר: "התאגיד יעיל, חסכן ורווחי, מתנהל בצניעות רבה. חלקו הארי של סעיף הנהלה וכלליות משמש לשכר עובדים וייעוץ מקצועי להם נדרש התאגיד, ובהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי הרגולטור - זאת ללא כל קשר לגודלו".

 

מתאגיד "מיתב" נמסר: הוצאות השכר של התאגיד מהוות כ-45% בלבד מסך הוצאות התפעול הכלליות. בשנה האחרונה עבר התאגיד צעדי התייעלות, הן בצמצום רחב של כוח האדם, והן בחיסכון גדול בהוצאות השוטפות, שיחסכו מיליוני שקלים".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by