בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
אי הוואנה: האם אובמה הוא "מנהיג אמיץ" או "הנושא והנותן הגרוע בעולם"? 

אי הוואנה: האם אובמה הוא "מנהיג אמיץ" או "הנושא והנותן הגרוע בעולם"?

 
בעולם |
 

הוויכוח על הפשרת היחסים בין ארצות הברית לקובה חוצה מחנות, מפלג את אמריקה כולה ואפילו גורם ללובי הקובני החזק לעמוד על הרגליים האחוריות • בבסיס הוויכוח עומד אופיו של הנשיא ברק אובמה - זה שמתעקש ללכת עם האמת הפנימית שלו ולעשות צעדים מעוררי מחלוקת • ומדוע תומכי ישראל צריכים דווקא להתעודד מהשבוע הזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כדי להבין עד כמה מעוררת כאן מחלוקת ומפלגת ההחלטה של הנשיא אובמה לנרמל את היחסים עם קובה, די להביט במאמרי המערכת של שני העיתונים החשובים באמריקה, ביום שאחרי.

 

הניו יורק טיימס מגדיר את אובמה כמנהיג "אמיץ", שיכול היה לבחור בדרך הבטוחה של צעדים הדרגתיים ומדודים, אך "באומץ" בחר ללכת עד הסוף, ולעשות כל מה שביכולתו כנשיא ארה"ב כדי לנרמל את היחסים עם המדינה המוקצה מזה 54 שנים.


לעומתו, הוושינגטון פוסט יצא מגידרו כדי לתאר את אובמה כמי שלא יודע לשאת ולתת. הפוסט טוען כי אובמה העניק לקסטרו מתנה לא מוצדקת, קו חיים, רגע לפני שממשלו קורס תחת הלחץ הכלכלי וצניחת מחירי הנפט. ב-624 מילים לקח הפוסט אחד לאחד את טיעוני הנשיא וכתש אותם לעפר דק. העיתון גם העלה את הלקח ההיסטורי מחידוש היחסים עם וייטנאם, וטען כי הם היטיבו רק עם וייטנאם, ולא סייעו במאום לשיפור זכויות האדם במדינה.

 

דמוקרטים שמתנגדים, רפובליקנים שתומכים

הפוסט טוען כי בניגוד לאובמה, שאינו יודע לנהל מו"מ, קסטרו השיג בדיוק את שביקש בהושבתו של היהודי אלן גרוס בכלא. הטיימס מנגד טוען כי קסטרו דווקא הוכיח כי למרות הקשיים הכלכליים שבהם נתונה ארצו, הוא מנסה להוביל רפורמות שנועדו לשפר את חיי האזרחים.


הויכוח של הפוסט והטיימס, הוא בעצם הויכוח של אמריקה כולה. הוא חוצה מפלגות. כך למשל הסנטור הדמוקרטי רוברט מננדס, שיושב בראש ועדת החוץ של הסנאט - מבקר את המהלך, כמו כצפוי רפובליקנים רבים. אבל גם בקרב הימין המהפכני של מסיבת התה יש למהלך תומכים מפתיעים, בדמות הסנאטור ראנד פול ששואף להתמודד בבחירות לנשיאות - וגם אחרים.

 

 
ברק אובמה וראול קסטרו. מי ניצח?
 ברק אובמה וראול קסטרו. מי ניצח?   צילום: רויטרס 
 
 

אלא שאובמה הלך הפעם עם האמת הפנימית שלו עד הסוף. הרי הוא הטיף, עוד בהיותו סנאטור צעיר מאילינוי, לשינוי היחסים עם קובה. כשרץ ב-2008 לבחירות, חרת את המהלך הזה על דגלו. לא אחת אמר בנאומיו "כי המדיניות של ארה"ב, שלא לדבר עם אויביה, לא עובדת". ואכן אובמה, בעודו מפנה כתף קרה לבנות בריתה המסורתיות של ארה"ב מסעודיה ועד מצרים, משוחח עם מי שנחשבו משך שנים לאוייבים המרים ביותר של ארצו.

 

עם איראן הוא פתח במשא ומתן, עם צפון קוריאה ניהל שיחות (לפני משבר הסרט "ראיון סוף") שהובילו לשחרורם בעת האחרונה של שלושה אמריקנים שישבו בכלא בפיונגיאנג, עם הטאליבן רקח עיסקה לשחרורו של החייל האמריקני השבוי בו ברגדל ועם קובה צעד השבוע את כל הדרך לנירמול היחסים, ושיחרר מן הכלא את אלן גרוס היהודי וגם מרגל אמריקאני שזהותו נשמרת בסוד, אולם יודעים לספר עליו כי ישב בכלא הקובני 20 שנה וסייע בחשיפתם של מרגלים קובניים רבים בארה"ב, לרבות השלושה ששוחררו השבוע בעסקת החילופים.

 
 

לא אחת אמר אובמה כי 'המדיניות של ארה"ב, שלא לדבר עם אויביה, לא עובדת'. בעודו מפנה כתף קרה לבנות ברית מסורתיות, אובמה משוחח עם מי שנחשבו לאויבים המרים ביותר של ארצו

 

הסיפור של קובה עמוק ושורשי יותר עבור האתוס האמריקני, מכל שאר הזירות שבהן פעל הנשיא. הוא מהלך בתפר שבין החלום האמריקני, לבין החזון הסוציאליסטי-קומוניסטי שעיצב את האומה הזו במאה שעברה. ראשיתו עם ההפיכה הקומוניסטית שביצע פידל קסטרו ב-1959. ארה"ב הגיבה אז בסנקציות כלכליות, שקיימות עד היום, ושנתיים לאחר מכן נותקו היחסים, כשארה"ב פועלת בשלומיאליות בניסיון להחזיר את ההיסטוריה לאחור ולבצע הפיכה נגד קסטרו, בכישלון הצורב של ה-CIA ב"מפרץ החזירים" שרק חיזק את שלטונו של הרודן הצעיר.

 

קסטרו התחזק בשלטון, ובשלהי 1962 (כשאובמה היה בן שנה), פרץ "משבר הטילים", סביב טילים שהציבו הסובייטים בקובה. משבר שאיים להפוך את המלחמה הקרה בין ברית המועצות לארה"ב, למלחמה של ממש, קרוב מאוד לחופי ארה"ב.

 
פידל קסטרו. ההפיכה האמריקנית רק חיזקה את שלטונו
 פידל קסטרו. ההפיכה האמריקנית רק חיזקה את שלטונו   צילום: רויטרס 
 

אלו שהצליחו לצאת מקובה, הקימו בארצות הברית קהילת גולים רבת השפעה. היום מונים הם וצאצאיהם כשני מיליון בני אדם, קצת יותר ממחצית האחוז מאוכלוסיית ארה"ב, אבל כמו המיעוט היהודי, הם מרכזים כח והשפעה רבים. גם להם יש נציגות מכובדת בהוליווד - מקמרון דיאז ועד לאנדי גרסייה, וגם להם לובי חזק כדוגמת איפ"ק, והלובי הזה מאוד לא אוהב את ההתפתחויות הדרמטיות של השבוע האחרון.

 

כבר עכשיו מאיימים חברי קונגרס כי יעשו לאובמה חיים קשים עוד לפני שיביא לאישורם את הסרת האמברגו והסנקציות הכלכליות המוטלות על קובה. כך למשל, הם מאיימים שלא לאשר תקציב לבניית השגרירות האמריקנית בהוואנה ולא לאשר את מינוי השגריר האמריקני שם. ועוד לא הזכרנו את הסנאטור הצעיר והשאפתן מפלורידה, מרקו רוביו, בן ליוצאי קובה, שמתכנן לרכוב על הגל הקובני לפריימריז הרפובליקנים ואולי אפילו עד לבית הלבן.

 

קובנים, פלסטינים, איראנים?

רוביו, השבוע. גל שיגיע לבית הלבן?
 רוביו, השבוע. גל שיגיע לבית הלבן? 
 צילום: רויטרס 
 
 

תומכי ישראל מתנגדי אובמה חוששים עכשיו; על פי תסריט האימים שלהם, מי שלחץ יד לאחיו של פידל הנורא, עלול להפנות גב ללובי הישראלי החזק וללכת עם מצפונו גם בנושאים הפלסטיני והאיראני

 

וכמו תמיד, יש מי שמתעקשים ללמוד מהמקרה הקובני גם עלינו, בקרב אחדים מתומכי ישראל כאן, שלא כל כך אוהבים את אובמה, שמעתי את הפרשנות הבאה: אובמה, על פיהם, הוכיח שוב שדווקא כשהוא ברווז פוליטי צולע שאין לו מה להפסיד, הוא הולך עם האמת הפנימית שלו עד הסוף. הוא מצפצף על הלובי הקובני החזק כל הדרך ללחיצת היד עם ראול, אחיו של פידל הנורא. וע"פ תסריטי האימים האלה לא מן הנמנע שאובמה יפנה גב ללובי הישראלי החזק ויילך עם מצפונו גם בנושאים הפלסטיני והאיראני. כמאמרו של מיט רומני בבחירות שעברו, "אובמה השליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס".


אז לפני שאתם קונים את נבואות הזעם האלה, כדאי להזכיר למתנבאים שאובמה דיבר על המהלך הקובני כבר לפני שנים ואכן עשה עכשיו את מה שהבטיח כל העת. ואם כך, הרי שבאשר אלינו - אין מה לדאוג. כי כבר ששנים שהוא חוזר ומבטיח בלי הרף לדאוג לחוסנה ועתידה של ישראל, להתנגד לכל מהלך חד צדדי ולא לאפשר לאיראן פצצה גרעינית.


לכן, אם לשפוט רק על פי המקרה הקובני של השבוע, אפשר גם להסיק את המסקנה ההפוכה - שאובמה עושה בדיוק את מה שהבטיח. ואם כך, למה להיות מודאגים ולהסיק מסקנות מרחיקות לכת ומהלכות אימים ביחס לישראל?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by