בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
במקום נאום, הרצוג פונה לאמריקנים במאמר: "נתניהו פוגע ביכולות למנוע נשק גרעיני באיראן" 

במקום נאום, הרצוג פונה לאמריקנים במאמר: "נתניהו פוגע ביכולות למנוע נשק גרעיני באיראן"

 
פוליטי-מדיני |
 

בעוד ראש הממשלה נוסע לוושינגטון, מדגיש ראש האופוזיציה במאמר ב"ניו יורק טיימס" את חשיבות השמירה על האיום האיראני כנושא על-מפלגתי בארצות הברית. "שום מנהיג ישראלי לא יסבול איראן גרעינית", הוא טען. "מעולם לא היה עלינו להגיע לנקודה שבה היועצת לביטחון לאומי שראש הממשלה הישראלי עשה משהו 'הרסני למרקם היחסים'"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרצוג. "נתניהו חותר ביכולתנו להשפיע בנושא איראן"
 הרצוג. "נתניהו חותר ביכולתנו להשפיע בנושא איראן"   צילום: חן גלילי 
 
 

יושב ראש מפלגת "המחנה הציוני", יצחק הרצוג, הבהיר השבוע כי לא ייסע לארצות הברית בשבוע הקרוב על רקע נאומו הצפוי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם היום (שישי) הרצוג מאמר דעה ב"ניו יורק טיימס", בו שטח את משנתו בנושא הגרעין האיראני והיחסים עם ארצות הברית.

 

בפתח מאמרו, הרצוג טוען כי על ההנהגה הישראלית לשמור על יחסים עם ארצות הברית ושהתמיכה בישראל בארצות הברית חייבת להיות תמיד נושא על-מפלגתי. "בעוד אני מתמודד נגד בנימין נתניהו בבחירות בישראל, אני מחויב לגישתו העל-מפלגתית של אבי ואבותיה המייסדים האחרים של ישראל, בהם דוד בן גוריון, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין ושמעון פרס", כתב הרצוג. "זו הסיבה שאני מאמין שנאומו המתוכנן של נתניהו לקונגרס שבשליטת הרפובליקנים - הזמנה שקיבל ללא התייעצות עם הנשיא הדמוקרטי - הוא טעות גדולה. הוא רק יחתור תחת יכולתה של ישראל להשפיע על הנושא הקריטי של השגת הבטחה אמיתית מצד איראן שלא תשיג לעולם נשק גרעיני. תוצאה זו היא מה שישראל צריכה, אבל היא יכולה להיות מושגת רק דרך דיאלוג באמון מלא עם הממשל האמריקני, על בסיס תמיכה על-מפלגתית רחבה"

 

לטענת הרצוג, הדאגה מההסכם המסתמן עם איראן מדאיג לא רק את ראש הממשלה. "גם אני מודאג מהאפשרות שדיפלומטים אמריקנים יכולים להתפתות להסכים להבטחות לא מספקות על ביטחוננו. אבל ניתן לבטא דאגות אלה גם בלי להכניס את עצמנו לתוך המערכת הפוליטית האמריקנית, וכי גישה מכובדת יכולה להביא לדיאלוג בריא יותר על הנושא עם האמריקנים. מעולם לא היה עלינו להגיע לנקודה שבה היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, סוזן רייס, צריכה לומר שראש הממשלה הישראלי עשה משהו 'הרסני למרקם היחסים'", הוא טען.

 

 
נתניהו. "אין חילוקי דעות בנושא הגרעין"
 נתניהו. "אין חילוקי דעות בנושא הגרעין"   צילום: רויטרס 
 

"במקום ליצור את תדמית השווא שהאינטרסים שלנו קשורים במפלגה או קבוצה מסוימת, עלינו להושיט יד לכל האמריקנים", הוסיף יו"ר האופוזיציה. "ישראל, בסופו של יום, היא לא רק בת ברית איתנה במזרח התיכון, אלא דמוקרטיה שמחזיקה באמיתות עליהן מבוססת אמריקה. כשהיא מתמודדת עם תופעות כמו דאע"ש והקטסטרופה האנושית בסוריה, ישראל היא נווה מדבר של חירות שיש לה הזכות והחובה להגן על עצמה. אבל עליה לזכור תמיד את החוב המוסרי שהיא חייבת לאחות הגדולה שעמדה לצדה למעלה מחצי מאה".

 

לדבריו, "האמריקנים צריכים להבין דבר נוסף על הדמוקרטיה שלנו. לא משנה עד כמה עמוקה חוסר ההסכמה שלי עם נתניהו בנושאים רבים - תהליך השלום, מדיניות ההתנחלויות, צדק חברתי ונאומו הקרוב בקונגרס - הנושא שאין שום הבדל בינוני הוא ביטחונה של ישראל. שום מנהיג ישראלי יסבול רקטות על ילדינו. שום מנהיג ישראלי יפנה מבט מהסכנות של המזרח התיכון החדש והאלים. שום מנהיג ישראלי לא יסבול איראן גרעינית. בנושא הגרעין האיראני ישראל מאוחדת. אנחנו יודעים ששלטון הדת בטהרן משלב הגמוניה ושאיפות גרעיניות שמהוות איום אסטרטגי על אומתנו הקטנה. אבל איראן גרעינית תסכן לא רק את ישראל. אם תשיג יכולת גרעינית, המזרח התיכון יהיה גרעיני ויעמיד את השלום העולמי בסכנה. זו הסיבה שאין לראות את איום הגרעין האיראני כאובססיה של נתניהו או להיות נושא מפלגתי, אלא נושא מרכזי שעל הקהילה הבינלאומית כולה להתייחס אליו".

 

לטענת הרצוג, החשש מאיראן לא מוגבל רק לישראל: "אכן, בני עמי חברו לערבים רבים שכמונו מודאגים מהצנטריפוגות המסתובבות בנתנז ובפורדו. ישראלים וערבים חיים במזרח התיכון ומכירים את המזרח התיכון. כשמולנו איראן ואלימות האסלאם הקיצוני ביותר, אנחנו נכונים לעבוד יחד כדי להביא יציבות לאזור ולהציע עתיד טוב יותר. כשישראלים, סעודים, מצרים, ירדנים וברי דעת אחרים שומעים את אותם פעמוני אזהרה מאיראן, כולם צריכים לעצור ולהיות זהירים מקבלת הסכם בלתי הפיך שיתכן שנתחרט עליו".

 

לסיום, הוא טען שהוא תומך במשא ומתן, אך מדגיש את חשיבות השארת האיומים בתקיפה. "אני תומך בפעילות דיפלומטית שתהיה יעילה בחסימת דרכה של איראן לפצצה. אבל על המאמצים לשמור את כל האפשרויות על השולחן, למנוע מאיראן את מדיניותה המערערת את האזור בליווי דרישה בינלאומית שאיראן תנטוש את איומיה על קיומה של ישראל. זו קריאתי: על כולנו לעמוד מול האיום האיראני. איראן מסכנת לא רק את ישראל, ואין זה צריך להיות נושא מפלגתי. איראן היא נושא משמעותי בינלאומי שעל אומות העולם לנטרלו. כישראלי וכאזרח העולם החופשי שתמיד האמין בהנהגה האמריקנית, אני מקווה שאמריקה תוביל שוב בדיפלומטיה נחושה, אמיצה ויצירתית. עלינו לעבוד יחד כבנות ברית למען עתיד ילדינו".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by