בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
גם להן מגיע 
הכירו את מפלגת "אור": בעד מערכת חינוך אחת, המבוססת על מדע - וביטול הרבנות 

הכירו את מפלגת "אור": בעד מערכת חינוך אחת, המבוססת על מדע - וביטול הרבנות

 
גם להן מגיע |
 

במפלגת "אור" מזהירים ממה שהם מגדירים כבעיה הקיומית האמיתית של ישראל: שלוש מערכות חינוך, של מגזרים בעלי קצב גידול מוגבר, שמחנכות נגד ערכי הדמוקרטיה או היהדות. ירון ידען, ראש המפלגה, פועל למען הפרדה מוחלטת של דת ומדינה, מה שיחסוך למשק 2 מיליארד שקלים • על המפלגות הרחוקות מהעין הציבורית ומאחוז החסימה, כתבה שנייה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוגו מפלגת אור
 לוגו מפלגת אור   צילום: ויקיפדיה 
 
 

הפרדת דת ומדינה למתקדמים: למרות שקיבלו 815 קולות בלבד בבחירות 2009 ו-1,027 קולות בבחירות 2013, מפלגת "אור" של ירון ידען תרוץ בפעם השלישית בבחירות. לדברי ידען, בן 53, פעיל חברתי מוכר שחזר בתשובה בגיל 17 ולאחר מכן חזר בשאלה בגיל 33, למפלגה יש בסיס בוחרים שהיה מאפשר להם לחצות את אחוז החסימה - ולקדם את האג'נדה שלהם מבין ספסלי הכנסת.

 

"חברי מפלגת אור הם פעילים חברתיים למען חירות האדם, חופש מדת וחופש דת", מסביר ידען, שהקים את התנועה בשנת 2007. "ארגונים כמו עם חופשי, קול הרוב הדומם, דעת אמת ויוצאי מפלגת שינוי. אנחנו בעד חוקה חילונית, הפרדת מוסדות דת ממדינה ומערכת חינוך אחת לכל האזרחים - חילונים, חרדים, דתיים ומוסלמים - המושתתת על המתודה המדעית, חשיבה ביקורתית וערכי הנאורות".

 
 

שלוש מערכות חינוך אלו - חרדי, ממלכתי-דתי, ממלכתי-ערבי - מהוות כיום רוב, והמגזרים עתידים לגדול. המשמעות הריאלית? ישראל עתידה לכלול רוב אזרחי בוגר המתנגד לדמוקרטיה, וחלק לא מבוטל - אף לקיומה היהודי

 

> לכתבה הראשונה בסדרה: "מגנים על ילדינו, מפסיקים להאכיל אותם פורנו"

 

ידען מסביר כי הצבעה למפלגתו אינה עניין של כדאיות, אלא יותר מזה. "מדובר בבעיה קיומית, רצינית ומדאיגה הניצבת בפני החברה הישראלית", הוא מסביר. "המפלגה שלנו היא היחידה שזיהתה את הבעיה הקיומית - רוב אזרחי ישראל מתחנכים במערכת החינוך להתנגד לדמוקרטיה, וחלקם אף להתנגד לעצם קיומה של מדינת היהודים. החינוך החרדי מחנך נגד הדמוקרטיה ושלטון יהודי חילוני במדינה; בממלכתי דתי, מתנגדים לדמוקרטיה ומעדיפים את ההלכה על פני הדמוקרטיה; בממלכתי ערבי (מוסלמי) מחנכים שהקוראן עדיף על חוקי הדמוקרטיה, לזהות פלסטינית, ולשייכות לקולקטיב של העם שנושל ממדינת ישראל על ידי הציונים".

 

לדברי ראש המפלגה, "שלוש מערכות חינוך אלו מהוות כיום רוב וחלקם של המגזרים הללו עתיד לגדול, בגלל הריבוי הטבעי שלהם הגדול מריבוי הציבור החילוני. המשמעות הריאלית? מדינת ישראל עתידה לכלול רוב אזרחי בוגר המתנגד לדמוקרטיה, וחלק לא מבוטל - אף לקיומה היהודי".

 

 
הפגנת חרדים בירושלים נגד עצירת התקצוב לישיבות. "מתחנכים נגד הדמוקרטיה"
 הפגנת חרדים בירושלים נגד עצירת התקצוב לישיבות. "מתחנכים נגד הדמוקרטיה"   צילום: רויטרס 
 
 
מוסלמי קורא בקוראן. "גם הוא מנוגד לדמוקרטיה"
 מוסלמי קורא בקוראן. "גם הוא מנוגד לדמוקרטיה"   צילום: רויטרס 
 

אם וכאשר ייכנסו לכנסת, מבטיח ידען לפעול להפרדת מוסדות דת ממדינה. "נבטל את מוסד בית הדין הרבני, השריעי ודרוזי, מה שיחסוך מיליארד שקלים בשנה. נבטל את מוסד הרבנות ורבני עיר יפסיקו לכהן מטעם המדינה, מה שיחסוך עוד מיליארד שקלים. את הכספים נעביר לחינוך, בריאות ודיור", הוא אומר.

 

> טור: ירון ידען על מה יקרה כשהחרדים יהפכו לרוב

 

מפלגתו של ידען כוללת 8 חברים, כולל הוא: רן עדיני, שרית יחזקאל, דוד דרזי, אורנה שני, יאיר רזק, קובי סורוג'ון ותום וולף. "לא השמות מביאים שינוי", מסביר ראש המפלגה, "אלא הרצון הכן והאמיתי של אנשים שעסקו בפעילות ציבורית זמן רב עם השקעה גדולה. ואלו האנשים הנמצאים עם מפלגת אור".

 

אז מדוע מספר הקולות שקיבלה המפלגה נמוך? "המפלגה שלנו מוכרת ומקובלת בקרב ציבור רחב, המאפשר לנו לעבור את אחוז החסימה. הבעיה הניצבת בפנינו היא 'הצבעה טקטית' של אנשים", הוא מסביר, "התקשורת והפוליטיקאים העמידו את הבחירות על 'הם או אנחנו'. לכן, מפלגת אור יוצאת בהסברה שהמצביע לקיים, יקבל את מה שהיה בעבר".

 

 
אם זה תלוי במפלגת "אור" - הרבנות תבוטל
 אם זה תלוי במפלגת "אור" - הרבנות תבוטל   צילום: חדשות 10 
 

"להשמיד כל תשתית של גרעין איראני"

השאלון: מה עמדותיכם בנושאים שבלב הדיון הציבורי

 

עם מי הייתם מעדיפים לשבת בממשלה, עם נתניהו או הרצוג?

 

"מפלגת אור מקווה להוות לשון מאזניים בהרכבת הממשלה, ולאלץ את אחד המנהיגים ללכת לקראת עקרונות מפלגת אור. המנהיג שיסכים לצעוד לקראת הפרדת דת ממדינה - עליו נמליץ".

 

מי חבר הכנסת הנערץ עליכם?

 

"איננו מעריצים אדם, אלא מעריכים לפי המעשים".


איזה מנהיג היסטורי מהארץ או מהעולם הייתם רוצים לפגוש?

 

"צ'רציל, לינקולן, חניבעל, אוגוסטוס ומשה רבנו".


מה לדעתכם צריך לעשות כדי לעצור את הגרעין האיראני?

 

"להשמיד כל תשתית המהווה פוטנציאל לגרעין איראני. שתי האופציות צריכות לשמש במקביל: דיפלומטי והתקפי. מדינת ישראל חייבת ליצור מצב בו היא מגנה על עצמה בכוחותיה שלה ואל לה לסמוך על אחרים: 'לא ייתכנו חוקים טובים במקום שאין צבאות טובים, ובמקום שיש צבאות טובים, סביר שיהיו חוקים טובים' (הנסיך, ניקולו מקיאווילי)".

 

כמה צריך לעלות גביע קוטג'?

 

"מחיר הקוטג' ייקבע על פי השוק החופשי. מדינה לא צריכה להתערב במחירים. במקביל, על המדינה לספק תחרות חופשית בינלאומית ולשקול מחדש את הגוף הנקרא 'מועצת החלב'".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by