בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
השוטר החשוד בהכאת החייל יוצא אתיופיה לא יועמד לדין פלילי 

השוטר החשוד בהכאת החייל יוצא אתיופיה לא יועמד לדין פלילי

 
בארץ |
 

היועמ"ש אימץ את המלצת פרקליט המדינה ומח"ש, והורה לסגור את תיק החקירה נגד השוטר החשוד בהכאת החייל דמאס פקאדה לפני כחודשיים. ע"פ משרד המשפטים, נמצא כי החייל יזם את הפרובוקציה נגד השוטר, ונקבע כי למרות שהשוטר חרג לכאורה מהמקובל, אין מספיק בכך כדי להעמידו לדין. "לא נמצא כל יסוד לפיו החשוד פעל ממניע גזעני"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

למרות התמונות הקשות, השוטר לא יועמד לדין פלילי. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט היום (ראשון) לאמץ את המלצת פרקליט המדינה והמחלקה לחקירות שוטרים, לפיה יש לסגור את תיק החקירה הפלילי שנפתח בעניינו של השוטר החשוד בהכאת החייל דמאס פיקאדה, יוצא העדה האתיופית, לפני כחודשיים.

 

עם זאת, על פי המלצת מח״ש, הוחלט להעביר את בדיקת התקרית למחלקת המשמעת במשטרת ישראל, אשר "תבחן במישור המשמעתי את התנהלות השוטר באירוע". בהודעת משרד המשפטים נמסר כי ההחלטה נבעה מחוסר הראיות בתיק החקירה.

 

"מחומר הראיות בתיק, לרבות סרטון שתיעד את האירוע, אשר נבחן בחינה מעמיקה לרבות בהילוך איטי, עולה כי לאחר שהשוטר ביקש מהחייל בקשות חוזרות ונשנות לעזוב את המקום בשל חפץ חשוד שהיה בסמוך, והחייל נמנע מעשות כן ודחף את השוטר, הפעיל השוטר כוח ממשי כדי להרחיק את החייל מהמקום", נכתב בהודעה.

 

"בתגובה, היכה החייל את השוטר באגרוף ובמענה לכך היכה השוטר את החייל באגרוף", נמסר בנוסף, "בסופו של דבר, בוצעה השתלטות של שני שוטרים על החייל וכבילתו, למרות התנגדות החייל, אשר בוצעו כשלעצמן בשלב המאוחר של האירוע, ללא דופי".

 

 
"השוטר הפעיל כוח ממשי כדי להרחיק את החייל". היועמ"ש וינשטיין
 "השוטר הפעיל כוח ממשי כדי להרחיק את החייל". היועמ"ש וינשטיין   צילום: חדשות 10 
 

על פי המשרד, תיק זה נכנס למסגרת התיקים בהם שוטר נקלע במסגרת פעילות מבצעית למצב של היתקלות באזרח, הממרה לכאורה את פיו ואינו פועל על פי הוראותיו. השוטר מאבד את קור רוחו ובוחר לעשות שימוש בכוח ממשי, החורג לכאורה מהמותר, בזמן שניתן היה לכאורה לפתור את האירוע בדרך מקצועית יותר. בעקבות זאת האזרח מגיב גם הוא בכוח ונוצרת הסלמה באירוע.

 

"לאור האמור, מכלול נסיבות העניין מצדיקות - כבמקרים דומים המגיעים לטיפול מח״ש - שקילת טיפול משמעתי בשוטר ולא העמדה לדין פלילי", קבע היועמ"ש, "בנוסף, השוטר כבר פוטר מתפקידו במשטרה, וגם בכך יש להשליך על העניין הציבורי שבמיצוי הדין עמו".

 

בנוגע לטענות על כך שהשוטר פעל באלימות בשל מוצאו של פיקאדה, נמסר ממשרד המשפטים עוד "כי לא נמצא כל יסוד לחשד לפיו החשוד פעל ממניע גזעני או על רקע השתייכותו העדתית של החייל".

 

וינשטיין קבע כי מחומר החקירה עולה לכאורה כי החייל לא ציית להוראת השוטר להתרחק מהמקום בשל חפץ חשוד שהיה שם, ובהמשך, כאשר השוטר החל להרחיקו מהמקום בכוח, הוא דחף את השוטר ואף היכה אותו במכת אגרוף. בנוסף, בסוף האירוע הוא איים על השוטר בכך שהרים אבן בתנועה מאיימת.

 

 
"לא נמצא יסוד לפיו החשוד פעל ממניע גזעני". תיעוד העימות בין השוטר והחייל
 "לא נמצא יסוד לפיו החשוד פעל ממניע גזעני". תיעוד העימות בין השוטר והחייל   צילום: חדשות 10 
 
 

האירוע שהצית את זעם יוצאי אתיופיה

כזכור, פרסום תיעוד העימות בין החייל לשוטר הוביל לכך שבחודש שעבר ערכו יוצאי העדה האתיופית כמה הפגנות במחאה על האלימות המשטרתית המופגנת כלפיהם, לדבריהם בשל מניעים גזעניים. המחאה הגיעה לשיאה בהפגנת ענק שערכו יוצאי העדה בתחילת חודש מאי בתל אביב, בה התחוללו עימותים קשים עם המשטרה שהובילו לפציעתם של עשרות בני אדם.

 

העימותים האלימים אירעו כשמוקד המחאה עבר לאזור כיכר רבין, לאחר שמוקדם יותר באותו היום חסמו אלפי המפגינים את נתיבי איילון, בסמוך למרכז עזריאלי. בין השאר, ניסו המפגינים לפרוץ לבניין עיריית תל אביב, הפכו ניידות משטרה והשליכו בקבוקים ואבנים כלפי השוטרים. בתגובה השתמשו אנשי הביטחון באמצעים לפיזור הפגנות, שכללו שימוש ברימוני גז, הלם, וזרנוקי מים.

 

 
עימותים בין השוטרים למפגינים במחאת יוצאי העדה האתיופית בת"א
 עימותים בין השוטרים למפגינים במחאת יוצאי העדה האתיופית בת"א   צילום: חדשות 10 
 
ניידת משטרה שהפכו המפגינים בת"א
 ניידת משטרה שהפכו המפגינים בת"א   צילום: חדשות 10 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by