בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"את יודעת למה אני לא מפחדת למות? כי אני לא מפחדת לחיות!" 

"את יודעת למה אני לא מפחדת למות? כי אני לא מפחדת לחיות!"

 
בארץ |
 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה הוא יום בו מדינת ישראל כולה מתייחדת עם זכר ששת המיליונים. בעמותת "עמך", התומכת בניצולי השואה ובבני הדור השני, מטפלים בהם מדי יום כבר כמעט 30 שנים • על הלב הריק והטיפול הנפשי היומיומי בניצולי השואה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מטפלים בנפשם של ניצולי השואה ובני הדור השני. עמותת "עמך"
 מטפלים בנפשם של ניצולי השואה ובני הדור השני. עמותת "עמך"   צילום: עמותת "עמך" 
 
 

״אני כבר לא מפחדת למות״, אמרה לי רוזי באחת מפגישותינו. ״את יודעת למה? כי אני כבר לא מפחדת לחיות!״. רוזי בת ה-83 הגיעה לטיפול ב"עמך" לפני כשבע שנים, כאשר התאלמנותה וגיל הזיקנה עוררו את השכול שחוותה בשואה. שני הוריה ואחיה הפעוט שנספו, ביתה ונוף מולדתה שהוחרבו.


רוזי הוצפה יגון, ריקנות ובעיקר תחושות אשם על כך ששפר לה מזלה להינצל. היא, שחוותה עצמה כל חייה כקרבן הנלחם על שרידותו, מרשה לעצמה בטיפול, לראשונה בחייה, להרפות ולהתבונן בנחת על שעברה. היא מתוודעת לקושי בה נהגה בעצמה וביקיריה, לחומות ולגדרות שהקיפה עצמה מתוך פחד לגעת בשכול, ומחרדה שהקטסטרופה תחזור.

 
חווים את ילדותם שנהרסה. הפעילויות בעמותת "עמך"
 חווים את ילדותם שנהרסה. הפעילויות בעמותת "עמך"   צילום: עמותת "עמך" 
 
רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית, ״עמך״ תל אביב.
 רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית, ״עמך״ תל אביב. 
 צילום: עמותת "עמך" 
 

יחד אנו מעבדות את רגשי האשמה, האבל והפחד, ולאיטה היא נפתחת אל הרוך הכבוש בתוכה, סוללת מסילות אהבה אל ליבם של בנותיה ונכדיה ומשתפת אותם לראשונה בסיפור שהשתיקה בתוכה. היא מגלה מחדש את המוזיקה שכה אהבה בילדותה, ונקברה עמוק יחד עם אהוביה וזהותה הפולנית, וחוזרת לפרוט על פסנתר ולשיר במקהלת בית עמך. שירתה מהדהדת בבניין ומרטיטה את לבבות באי הבית.


דווקא בערוב היום, כאשר הגוף הולך וכבה, הטיפול מציע חוויה של צמיחה רוחנית. לאחרונה רוזי החלה להתכונן לאקורד הסיום, כשהיא חשה שבזקנתה המופלגת זכתה לשוב ולהתחבר, ולו לרגע אחד ויקר, אל הילדה הפנימית שבה, ויכולתה לשחק, ליצור ולאהוב.


רוזי, כמו רבים מניצולי השואה, היא ילדה שקולה ושמחת החיים שלה נדמו בגיל שש. רוזי אהבה לדמות את רגע מותה כהתרפקות בחיק אימה, ואכן היא הלכה השנה לעולמה בשלווה ובהשלמה, כאשר על מצבתה, לבקשתה, נחקקו לצד שמה שמות הוריה ואחיה הפעוט. ״לעולם לא עוד״, קוראים ניצולי השואה, ואנו ב"עמך" מוסיפים, "לעולם לא מאוחר מדי".

 

 
 

החברה הישראלית חייבת להבטיח לניצולים: "אתם לא לבד"

מדי יום שואה אנו נזכרים בניצולים הזקנים שהמקרר שלהם ריק, אבל אצל רבים כואב הלב הריק עוד יותר. הדרך למלא אותו בתוכן ובחום היא להעניק לאנשים יקרים אלה יחס אנושי.

 

מדינת ישראל מתמודדת עם שאלת היחס לניצולים שבקרבנו מיום הקמתה. במשך שנות דור העלבנו אותם באמצעות השאלה "מדוע הלכתם כצאן לטבח?". דרשנו בדיעבד ממשפחה יהודית חסרת אונים בגטו, או משלד יהודי בודד במחנה-ריכוז, להתנהג כאילו היו פלוגת חיילי "גולני". במאות מקרים התמרדו יהודים בנשק או ארגנו בריחה. רוב היהודים החזיקו מעמד, איש בדרכו. המאבק הזה- האישי והקבוצתי כאחד- צריך להיות לנו למופת.


התייחסותנו לניצולים צריכה להתבטא באמצעות זכויות כלכליות וקשר אנושי כאחד. בשנים האחרונות השתפר מאוד מצב הזכויות הכלכליות. לא כל הבעיות באו על פתרונן, אולם בעיקר צר לנו על כך שמאות אלפי ניצולים הלכו לעולמם בטרם יכולנו להבטיח להם הזדקנות בכבוד מבחינה כלכלית. הקשר האנושי, החום וההרגשה שלנו, כחברה, אכפת- עולה הרבה פחות.

 

 
"אתם לא לבד". פעילות לניצולי השואה בעמותת "עמך"
 "אתם לא לבד". פעילות לניצולי השואה בעמותת "עמך"   צילום: עמותת "עמך" 
 
אריה ברנע, יושב ראש עמותת "עמך"
 אריה ברנע, יושב ראש עמותת "עמך" 
 צילום: עמותת "עמך" 
 

מעבר לסוגיה הישירה של היחס המכבד כלפי הניצולים מונחת לפנינו שאלה רחבה וארוכת טווח עוד יותר: אם אותם שכחנו לכבד כראוי, מיהם הזקוקים לעזרה שכלפיהם נהיה אכפתיים? הרי איש לא סבל כמו הניצולים, ואם הם אינם ראויים לתמיכתנו המלאה - מי ראוי לה? נוסף לערכם האנושי המיוחד, היחס לניצולים מהווה גם נייר-לקמוס בקשר לנורמות המוסריות של החברה הישראלית.


החברה הישראלית חייבת להבטיח ולקיים עבור ניצולי השואה את האמירה -"אתם לא לבד".


אני קורא כאן לכל הישראלים להסתכל סביב, לאתר את הניצולים שבסביבתם ובין אם המקרר שלהם ריק או מלא- למלא עבורם ועבורנו את הלב- להקשיב להם, ללמוד מחוכמתם ולוודא שכל אחד מהם מרגיש שאנחנו מכבדים ואוהבים אותו בכל ליבנו.

 

________________________________________________________

"עמך", העמותה לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה ובדור השני, הוקמה בשנת 1987 על ידי ניצולי שואה ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, ומטפל באמצעות 15 מרכזים ברחבי הארץ בניצולי השואה באמצעות טיפולים נפשיים ופעילויות חברתיות.

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by