בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פוענח הגן האחראי ללחץ דם בעורק הריאה  

פוענח הגן האחראי ללחץ דם בעורק הריאה

 
 
רויטרס


פגם בגן BMPR2, המסדיר את הצמיחה והגדילה של הריאה, עשוי לגרום למחלה הקטלנית, שמחייבת השתלת ריאה או מכניעה את הקורבן. פענוח הגן עדיין אינו מבטיח תקווה מיידית לטיפול במחלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבוצות חוקרים מדווחות על פענוח הגן האחראי ללחץ דם בעורק הריאה, מחלה נדירה אך קטלנית, שתכופות גורמת למותו של החולה. פענוח הגן אינו מבטיח עדיין תקווה מיידית לטיפול, אך בהחלט יכול לסייע למדענים להבין את המחלה, שלעתים מצריכה השתלת ריאה ולפעמים מכניעה את הקורבן תוך חמש שנים.
 

המחלה המדוברת מאופיינת בהתרבות מהירה ולא מבוקרת של תאים בכלי הדם בריאות. התאים חוסמים את כלי הדם, ומכריחים את הלב לשאוב חזק יותר, ובכך מעלים את לחץ הדם בעורק הריאה. הדבר מוביל לאי ספיקת הלב, ובדרך כלל למוות בשלוש השנים שלאחר הדיאגנוזה, אם כי השתלת ריאה או מינון תוך ורידי מתמשך של סם הפרוסטסילין יכול לסייע בריפוי המחלה.

החוקרים מצאו את הפגמים בגן היחיד, BMPR2, כגורמים למחלה. הגן מסדיר את הצמיחה והגדילה של הריאה, דיווחו החוקרים בשני דו"חות, המתפרסמים בכתבי עת מדעיים.

"כעת, כשאיתרנו את הגן, אנחנו יכולים להתמקד בפעולתו", אומר ד"ר קלוד לנפנט, העומד בראש מכון הלב, דם וריאה הלאומי, שמימן את שני המחקרים. "המידע יאפשר לנו לתכנן טיפול ואולי לבסוף תראפיה מונעת או תרופה".

נשים נמצאות בסכנה גדולה יותר לחלות במחלה לעומת גברים, והריון, שימוש בקוקאין ובמדכאי תיאבון מהווים כמה מתנאי המצב העשויים להוביל למחלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by