בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך לשקר לפוליגרף? 
 
 
בלדד השוחי

האיש שיודע הכל מלמד אתכם לעבוד על מכונת אמת, וגם מספר את העובדות שמאחורי השמועה על "סם האמת"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר

על איזה עיקרון עובדת מכונת אמת ? והאם אפשר "לעבוד על מכונת אמת ?

בתודה
שקרן פתולוגי
 
מה הוא כותב?
 מה הוא כותב?   
שקרן יקר,

הכינוי "מכונת-אמת" אינו מדויק, ואפילו מטעה. אין מכונה שיודעת לזהות שקר. שמו האמיתי של המכשיר הוא "פוליגרף", שבתרגום חופשי מיוונית פירושו: "כותב הרבה".
 

איך זה עובד?

צד אחד של הפוליגרף קולט אותות מהגוף שלך. הצד השני של הפוליגרף משרטט גרפים שמייצגים כמה מהפעולות הבסיסיות של הגוף שלך: קצב הנשימה ועוצמתה, קצב הלב ולחץ הדם, רמת ההולכה של העור, ולפעמים גם תנועות ידיים ורגליים. העקרון שעומד מאחורי פעולת הפוליגרף פשוט מאד: כשאתה משקר אתה נלחץ, וכשאתה נלחץ הגוף שלך מגיב. הנשימה שלך נעשית מהירה יותר, קצב הלב מואץ, אתה מזיע קצת יותר, מזיז את הרגליים בעצבנות, וכיוצא בזה.

בבדיקת פוליגרף, מחברים את הנחקר למכשיר ושואלים אותו שאלות. חלק מהשאלות הן שאלות בקרה שאמורות לתת לחוקר מושג על תגובותיו הטבעיות של הגוף לחקירה או להכין את הנבדק לשאלה אחרת, וחלק מהשאלות נוגעות ישירות לנושא החקירה.

הן בזמן החקירה והן אחריה החוקר יכול לבחון את תגובותיו הבלתי-נשלטות של הנחקר לשאלות, ומהן לנסות ולהסיק אם התשובות כנות או לאו.
 
 

איך עובדים על זה?

כפי שכבר אמרתי, הפוליגרף לא מזהה שקרים. הוא מזהה תגובות של הגוף ללחץ, ושקר הוא לא הסיבה היחידה ללחץ. עצם מעמד החקירה מלחיץ מאד את מרבית הנחקרים, וברגע שמישהו שואל אותך "האם רצחת את ארלוזרוב?" רק טבעי שהלב שלך ידפוק קצת - בעיקר אם אתה יודע שיש איזה מכשיר ארור שאמור לבדוק אם אתה אומר את האמת או לא.

בדיקות פוליגרף מניבות תוצאות שגויות לעתים קרובות (לרוב לחומרא, אך גם לקולא) - אפילו המסנגרים על המכשיר טוענים לאחוזי הצלחה של בין שבעים לתשעים אחוז, שזה רחוק מאד, ועבור בתי משפט גם רחוק מדי ממאה.

הצרה האמיתית היא שאין פה תקן, אין פה חוקים, הפוליגרף לא מדליק אור ירוק במקרה של אמת ואור אדום במקרה של שקר. יש כאן חקירה כמו כל חקירה אחרת, ובסופו של דבר יש חוקר שצריך להחליט לפי דעתו האישית אם הנחקר שיקר או לא. אותו פלט פוליגרף עם אותן שאלות בדיוק יכול להראות כאמת לחוקר אחד וכשקר לחוקר אחר.

השיטה הנפוצה לרמות פוליגרף מתבססת על ההנחה שנבדקים לא מסוגלים לשלוט בפעולות גופם. אבל במציאות, כמעט כל אדם יכול ללמוד לשלוט בשרירי גופו, ואפילו בתגובות הבלתי-רצוניות שלו. טכניקה קלאסית אחת היא להכאיב לעצמך או לכווץ בכח איזה שריר בכל פעם שאתה נשאל שאלה. עם קצת מזל התגובה של הגוף שלך לכאב או לכיווץ השריר תהיה כל-כך משמעותית שהיא תכסה את התגובה שלו לשקר.
 

סם אמת - קיים באמת?

בלדד שלום,
יש לי שאלה שבאמת מטרידה את מנוחתי:
בסרטים רבים רואים שימוש ב"סם אמת" שהלוקח אותו מדבר אמת ורק אמת.
האם באמת יש סם כזה? אם כן, כיצד הוא פועל?

תודה
מושמושה
 
מושמושה היקרה,

סם-האמת הקלאסי (לפחות בסרטים) הוא סודיום פנתותל, השם המסחרי של נתרן תיופנטל, סם הרדמה קצר פעולה. סמים ידועים אחרים שנבחנו והושמו לשימוש בתחום זה הם אל-אס-די ואם-די-אם-איי (אקטזי), אבל השימושי מכל כנראה היה ונשאר אתנול (משקאות אלכוהוליים).

שמעת פעם את הבטוי "נכנס יין יצא סוד"? זה כל הרעיון מאחורי "סם-אמת".

תני לבן-אדם סם שיטשטש אותו, שיעזור לו להיפטר מהעכבות המטופשות שלו, בלבלי אותו קצת, שאלי אותו שאלות, ויש סיכוי די טוב שהוא ידבר. מה הוא יגיד? זו כבר שאלה אחרת.

אז התשובה הקצרה לשאלה שלך היא לא. אין סם שמכריח אנשים לומר את האמת. אם חשוב לך לגלות את האמת בקשר למשהו, כדאי שתבדקי את זה בעצמך. או שתשלחי שאלה לבלדד.


בכנות אין-קץ,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by