בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח: פי 2 מומים מולדים באזור רמת חובב 
 
 מפעלי חברת ``ברום`` ברמת חובב (אתר המועצה)   
 
חדשות נענע

תושבי הנגב המתגוררים סמוך לרמת חובב חשופים למומים מולדים ולסרטן. כך עולה מסקר שנערך במשרד הבריאות. ועדת היגוי במשרד מסתייגת מהתוצאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תושבי הנגב המתגוררים סמוך לאזור התעשייה רמת חובב חשופים יותר למומים מולדים, למחלות בדרכי הנשימה ולסרטן. כך מדווח הבוקר (שלישי) עיתון "הארץ" על פי סקר אפידימיולוגי מקיף, שהוכן על ידי מומחים באוניברסיטת בן גוריון בנגב עבור משרד הבריאות. הנתונים אינם סופיים ואינם רשמיים, מאחר והדו"ח עדיין לא פורסם.

ממצאי הסקר אמורים היו לראות אור באוגוסט 2003. למרות זאת משרד הבריאות מעכב את פרסום תוצאות הדו"ח, שאמור לספק לציבור מידע על הסכנות הבריאותיות הנובעות לכאורה מהמפעלים ברמת חובב.

מהסקר עולה כי מגורים בסמוך לאזור התעשייה קשורים להולדתם של עשרות תינוקות הסובלים ממומים מולדים. בין היתר, מדובר במומים קשים במערכות העצבים, הלב והשלד. מומים אלה עשויים לגרום לפיגור, לנכויות, להפלות וכן למוות של תינוקות.

על פי הדיווח, שיעור המומים המולדים בקרב התושבים הבדווים הגרים במרחק של עד 20 קילומטרים מהאתר גבוה עד פי שניים משיעור המומים המולדים המתגלים אצל התושבים הבדווים שאינם מתגוררים באזור. יצויין כי ישנם בדווים המתגוררים כ-500 מטר מהכניסה לאתר. כמו כן, בתי באר שבע נמצאים כ-12 קילומטרים מאיזור התעשיה.

תושבי האזור סובלים גם משיעור גבוה של מחלות בדרכי הנשימה ומאשפוזים חוזרים ונשנים בבתי חולים. כמו כן עולה מהמחקר כי שיעור התמותה ממחלת הסרטן בקרב האוכלוסייה שמתגוררת ליד רמת חובב גדול בכ-65% מהשיעור הקיים בקבוצות מקבילות באוכלוסייה. ממצאים אלו התגלו באוכלוסיה הבדווית ובאוכלוסיה היהודית, בקיבוצים בסמוכים ובבאר שבע.
 

השגות רבות על דרך איסוף הנתונים

 
משרד הבריאות הזמין את המחקר. על פי הערכות, המשרד שילם כ-600 אלף שקלים עבור המחקר. בחודשים האחרונים הוצגו הנתונים לוועדת היגוי שהוקמה במשרד הבריאות לשם בחינת המחקר. חברי הוועדה העלו השגות רבות על דרך איסוף החומר ועיבוד הנתונים. הם ביקשו לחזור ולבדוק את הממצאים, לפני שיוצגו לציבור.

רמת חובב היא מועצה מקומית תעשייתית, הנחשדת בהפרות חמורות של תקני איכות הסביבה. בשנים האחרונות ידעה המועצה המקומית שריפה, דליפת גז, ודליפת אדי כלור. גם דו"ח מבקר המדינה ממאי 2004 טען כי המשרד לאיכות הסביבה והמועצה המקומית-תעשייתית של רמת חובב, לא הצליחו עד כה להתמודד עם זיהום האוויר והשפכים של אזור תעשייה זה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by