בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
נשיא חדש, בעיות ישנות: האמת מאחורי ההתבטאויות בפגישת נתניהו-טראמפ 

נשיא חדש, בעיות ישנות: האמת מאחורי ההתבטאויות בפגישת נתניהו-טראמפ

 
פוליטי-מדיני |
 

ההתחמקות של טראמפ משאלות על אנטישמיות, ההבדלים בינו לבין אובמה והתעסקות סביב שלוש מילים - "פתרון שתי המדינות": הכתב המדיני של חדשות 10 מלווה כל רקע בביקור ראש הממשלה בארצות הברית ומנתח את הפגישה המסקרנת בין המנהיגים • פרשנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בווידאו: מואב ורדי מדווח מוושינגטון

 

 
 

בין סקנדל לקרנבל

 

לפני מסיבת העיתונאים התלבטתי מה לשאול את טראמפ ונתניהו. נושא פתרון שתי המדינות היה בכותרות כבר שבוע לפני הפגישה. עמיתי מערוץ 2 אודי סגל ששאל לפני התמקד בצדק בנושא הזה.

 

עורך חדשות החוץ שלנו, נדב איל, הציע ללכת על עניין האנטישמיות הגואה כאן באמריקה מאז החל עידן טראמפ. זה היה רעיון מצוין. האמת שחשבתי שארים לטראמפ להנחתה עם השאלה הזו, אבל גם הייתי דיי בטוח שהוא יקפוץ על ההזדמנות ויגיד שהוא מגנה את הגילויים האנטישמיים הללו בכל פה, ויסגור את הסיפור.

 

אבל טראמפ, שמוציא ציוץ פרובוקטיבי בתדירות של פעמיים ביום, הצליח להפתיע גם הפעם. שאלתי אותו מה יש לו לומר לאנשים בקהילה היהודית באמריקה, כמו גם לאנשים בישראל, שמרגישים על רקע גילויי האנטישמיות הללו שהממשל שלו לא משחק עם העניין הזה של שנאת זרים וגזענות.

 

הנשיא הטרי פתח במונולוג על גאוותו בניצחונו הגדול בבחירות, על כך שיש לו חתן ובת ונכדים יהודיים, ובכלל על כך שהוא הולך להפוך את אמריקה למקום עם הרבה אהבה. זהו. בלי מילת גינוי אחת לאנטישמיות שמרימה ראשה כאן בארה"ב מאז בחירתו.

 

התשובה המתחמקת של הנשיא עוררה סערה כאן באמריקה. כל כלי התקשורת המרכזיים תקפו את טראמפ על כך שנמנע מלגנות אנטישמיות. הליגה נגד השמצה פרסמה הודעת גינוי, ואפילו צ'לסי קלינטון כתבה בחשבון הטוויטר שלה על אכזבתה מתשובתו של הנשיא החדש.

 

מי שנחלץ לעזרתו של טראמפ על הבמה היה בנימין נתניהו, שהתערב ואמר שהנשיא הוא ידיד גדול של העם היהודי. טוב, ראש הממשלה לא רצה להבליט מחלוקות, הוא בא לכאן כדי לשדר תמונה של דף חדש ביחסים.

 

 
טראמפ התחמק משאלות על אנטישמיות. נשיא ארה"ב לצד רה"מ נתניהו בוושינגטון
 טראמפ התחמק משאלות על אנטישמיות. נשיא ארה"ב לצד רה"מ נתניהו בוושינגטון   צילום: אבי אוחיון לע"מ 
 

עידן חדש

הפגישה הראשונה של נתניהו עם ברק אובמה כאן בבית הלבן לפני 8 שנים הייתה טראומטית. רה"מ ואנשיו היו המומים למדי מקבלת הפנים של הנשיא החדש. הוא הפתיע אותם בדרישות להפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, ושידר טון תקיף שהכניס את נתניהו למצב של מגננה שהפכה עם הזמן למתקפה מול הבית הלבן. האמון בין שני המנהיגים רק נשחק יותר ויותר מאז אותה פגישה והיחסים הפכו לעכורים ורצופי טינה.

 

אתמול נפתח דף חדש, והנשיא טראמפ עשה הכל כדי להראות לנו כי הוא מבקש להיות האנטיתזה של ברק אובמה. מקבלת הפנים מחוץ לבית הלבן, דרך מסיבת העיתונאים, ארוחת הצהריים המשותפת, האירוח האישי שנתנה הגברת הראשונה לרעיית ראש הממשלה, כולל סיור משותף "ספונטני" במוזיאון החדש להיסטוריה האפרו-אמריקנית - הכל נועד כדי לשדר מסר ברור: הממשל החדש הוא ידיד אמיתי של ישראל.

 

אין ספק, המוזיקה השתנתה. אחרי שמונה שנות מדון וחנק, נתניהו יכול לפתוח כפתור בז'קט ולנשום טיפה אוויר. יותר מכך: האינטימיות חזרה. בין נתניהו ואובמה שרר ניכור עמוק, תוצאה של השקפת עולם מנוגדת בין אחד לשני. אתמול על הבמה במסיבת העיתונאים ראו שיש חיבה והערכה הדדית.

 

אבל השאלה היא האם המוזיקה מעידה על המהות, האם בנושאים הרגישים לנתניהו הוא ימצא פרטנר אמיתי בבית הלבן. התשובה העקרונית היא שמוקדם לשפוט. הממשל הזה לא רק שטרם גיבש מדיניות חוץ סדורה בנוגע למזרח התיכון, הוא אפילו לא השלים את המינויים הבכירים בתפקידים שיגבשו ויוציאו לפועל את המדיניות הזו.

 

אלא שכבר אתמול התחלנו לראות סימנים לכך שהאווירה החמה והמחבקת ששררה באולם הנשפים בבית הלבן, האיסט רום בו התקיימה מסיבת העיתונאים, לא תמנע חילוקי דעות מהותיים בין ירושלים לוושינגטון.

 

 
האם בנושאים הרגישים ימצא נתניהו פרטנר אמיתי? שני המנהיגים במהלך ביקור רה"מ בארה"ב
 האם בנושאים הרגישים ימצא נתניהו פרטנר אמיתי? שני המנהיגים במהלך ביקור רה"מ בארה"ב   צילום: לע"מ 
 
 

מחלוקות עקרוניות

את המונח פתרון שתי המדינות לא שמענו מפיהם של טראמפ ונתניהו אתמול. זה אכן חידוש גדול. אך האם זה אומר שהנוסחה הזו לפתרון הסכסוך נזרקה מהחלון ונקברה עמוק באדמה? לא נראה כך.

 

טראמפ אמר שהוא יתמוך בכל פתרון ששני הצדדים ירצו בו - תהיה זו מדינה אחת או שתי מדינות. אבל הנשיא חזר והדגיש את רצונו להגיע לעסקה בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר לנתניהו שגם הוא יצטרך לעשות ויתורים, ועוד הוסיף כי היה שמח לראות הפסקה מסוימת של הבנייה בהתנחלויות.

 

נשיא ארה"ב מדבר על עסקה לסיום הסכסוך ששני הצדדים מסכימים לה. שימו לב - שני הצדדים. כלומר לא הסדר כפוי על הפלסטינים. האם מישהו (כולל טראמפ) חושב שהפלסטינים יסכימו לאוטונומיה משוללת ריבונות בשטח מצומצם ביהודה ושומרון, או קונפדרציה עם ירדן תמורת חתימה על סיום הסכסוך? יש להניח שהנשיא מבין שרוב השטח יצטרך להיות בסוף תחת שליטה פלסטינית.

 

איך יודעים? בגלל מה שמתברר כנחישות שלו לא לאפשר בנייה נרחבת בהתנחלויות. זה התחיל באמירה שלו במסיבת העיתונאים על רצונו לראות הפסקה בבנייה בהתנחלויות, והמשיך במה שנתניהו אמר לנו בתדרוך לאחר הפגישה.

 

מסתבר שיש אי הסכמות בין נתניהו לממשל בנוגע לבנייה בהתנחלויות. שאלנו את נתניהו מה סוכם על כך בפגישה, והוא השיב כי הוא וטראמפ דנו על הנושא וסיכמו להמשיך לשוחח על ההתנחלויות מתוך ניסיון להגיע להבנות. "אם יש בקשה של נשיא ידידותי כזה לבחון את הנושא, אני חושב שראוי לעשות את המאמץ להיענות לבקשתו", אמר ראש הממשלה. גם לגבי ההתנחלות החדשה שהבטיח נתניהו להקים למפוני עמונה אמר רה"מ כי הנושא הוא "חלק מהדיונים עם הממשל".

 

טראמפ שונה מאובמה. הנשיא הקודם הפעיל לחץ עצום על נתניהו ליישם את פתרון שתי המדינות כאן ועכשיו. הממשל החדש מסתמן כקשוב הרבה יותר לטיעוניו של ראש הממשלה כי במצב הנוכחי אין היתכנות לפתרון כזה עקב סירובם של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית. אבל כל הסימנים מעידים שממשל טראמפ רוצה לשמור על פתרון שתי המדינות כאופציה פתוחה לעתיד, ולא לאפשר מהלכים שיבטלו את ההיתכנות הזו.

 

לכן בוושינגטון מבקשים למנוע בנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות. ראו מה אמר טראמפ לבועז ביסמוט בראיון ב"ישראל היום". "הרחבת ההתנחלויות", הוא אמר, "מקטינה את השטח שנשאר פנוי למשא ומתן", ולכן הוא מאמין שהרחבת ההתנחלויות אינה תורמת למאמץ להגיע לשלום.

 

 
טראמפ מאמין שהרחבת ההתנחלויות פוגעת במאמצי השלום. טראמפ ונתניהו, אתמול בארה"ב
 טראמפ מאמין שהרחבת ההתנחלויות פוגעת במאמצי השלום. טראמפ ונתניהו, אתמול בארה"ב   צילום: רויטרס 
 

הצבת של נתניהו

אל תטעו בנתניהו. הוא אמר לנו שוב בעצמו אתמול כי הוא לא רוצה מדינה דו-לאומית ולא רוצה להפוך 2 מיליון פלסטינים לנתינים שלנו. הוא לא נפתלי בנט. הכי טוב היה מבחינתו להקפיא את המצב הקיים. הוא מאמין אדוק בסטטוס קוו. הוא לא רוצה פינוי ישובים, אבל גם לא סיפוח ולא הקמת התנחלויות חדשות.

 

אלא שיש לו בעיה פוליטית בבית. בנט וחלקים בימין מצפים ממנו לשחרר את הרסן ולאפשר בנייה נרחבת ביהודה ושומרון. לכן הפגישה אמש בבית הלבן הבהירה כנראה לנתניהו שהוא מצוי עם טראמפ באותה הצבת בה היה נתון בתקופת אובמה: לחצים מנוגדים של הימין בישראל מול הדרישות של הבית הלבן.

 

נשיא ארה"ב החדש, וזו כבר אמירה שחוקה קצת, הוא קלף משוגע. אדם בלתי צפוי, נטול משנה סדורה, שיכול לקום בבוקר ולהחליט שהוא נעול על כיוון מסוים - ואוי למי שיעמוד בדרכו. לא מזמן אמר לי בחצי חיוך אחד הדיפלומטים הבכירים של ישראל, כי הם לוקחים בחשבון שהם יכולים לקום יום אחד בבוקר עם מייל שהגיע בלילה מהבית הלבן שאומר כי אלו ואלו התנאים להסדר עם הפלסטינים, וישראל מתבקשת להחזיר תשובה עד הערב אם היא מקבלת את העסקה. בינתיים אנחנו לא שם. בינתיים טראמפ עוד לא החליט מה ואיך הוא רוצה לעשות, אבל מחלוקות כבר קיימות.

 

מצד שני אין להכחיש שאתמול מצא נתניהו בבית הלבן ידיד אמיתי. ולכן הביקור הזה מסתיים בשאלה מה יגבר על מה - הידידות ואינטימיות בין ראש הממשלה לנשיא האמריקני, או המחלוקות העקרוניות?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by