בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סגן הנשיא צ'ייני נחקר בפרשת חשיפת הסוכנת 
 
 בוש וצ`ייני מחוץ למשרד הסגלגל (רויטרס)   
 
חדשות נענע

לפני כשנה חשף מקור בכיר את זהותה של ואלרי פליים, סוכנת סי.איי.איי. שבעלה פרסם מידע לא נוח לממשל. עכשיו מתמקדת החקירה בבית הלבן. בוש כבר שכר עורך דין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע רע עובר על ריצ'רד צ'ייני, סגן הנשיא האמריקני: בתחילת השבוע, הואשם במסירת חוזה שלא כדין למעסיקתו הקודמת; באמצע השבוע, חביבו אחמד צ'לבי נחשד בריגול לטובת איראן; ואתמול (שבת) פורסם כי צ'ייני נחקר בפרשת חשיפת זהותה של סוכנת הסי.איי.איי. ולארי פליים.

פרשת פליים החלה לפני כשנתיים. הסי.איי.איי. קיבל מהמודיעין האיטלקי מסמך הדן במכירת אורניום מניז'ר לעיראק של סדאם חוסיין. ג'וזף ווילסון, השגריר לשעבר בניז'ר, התבקש לברר את אמינות המסמך. ווילסון בילה חודשיים בניז'ר, ומסקנתו היתה שהמסמך היה מזויף, בין השאר משום שהשרים שהוזכרו במסמך לא כיהנו בתפקידם בתאריך בו נכתב. וילסון מסר זאת לסי.איי.איי., שהעביר את המידע לבית הלבן.

בנאום לאומה של הנשיא בוש, ב-20 לינואר 2003, בו שטח בוש את הסיבות למלחמה הקרבה בעיראק, הזכיר בוש את מכירת האורניום שלא היתה. זאת למרות העובדה שהסי.איי.איי. הזהיר את הבית הלבן מספר פעמים שהמידע אינו נכון. ביוני אשתקד, פירסם ווילסון את גרסתו לאירועים במאמר ארוך בניו יורק טיימס.

תגובת הממשל היתה מהירה: עוד באותו היום, מסר "מקור בכיר" לעיתונאי השמרני רוברט נובאק כי ולארי פליים, אשתו של ווילסון, היא סוכנת סי.איי.איי. הפועלת תחת שמות בדויים. נובאק פרסם את המידע, הקריירה של פליים חוסלה, ווילסון האשים את הממשל בפעולה נקמנית - וקהילת המודיעין של ארצות הברית סערה. חשיפתה של פליים העמידה אותה בסכנה, ורבים בקהילת המודיעין חשו שהיא נפלה קורבן למהלך פוליטי.

תגובת הבית הלבן היתה איטית, אך לאחר זמן מה הוקם צוות חקירה שמטרתו לחשוף את המדליף. החשדות התמקדו בצוות הבית הלבן. החשוד הראשוני היה היועץ הפוליטי של הנשיא, קרל רוב. לאחר מכן הועלה שמו של ראש המטה של צ'ייני, סקוטר ליבי.

צ'ייני הכחיש כי נחקר בשבועה. מעבר לכך, סירב הבית הלבן להגיב, ודובריו הפנו את העיתונאים אל משרד המשפטים. עוד נמסר כי הנשיא בוש, שטרם נחקר, כבר שכר עורך דין, למקרה של חקירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by