בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האיש שמוטט את אימפריית הרשע 
 
 רונלד רייגן. קשוח, ולא טיפש (רויטרס)   
 
יוסי גורביץ

רונלד רייגן מת אתמול בגיל 93. אזרחי ארה"ב אהבו ללעוג לעברו כשחקן הוליוודי, ושכחו את תרומתו לארה"ב ולעולם כולו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רונלד רייגן תמיד משך אש. אהבו לתפוס אותו במילים, והוא אמר הרבה מילים. זכרו לו את "עובדות הן דבר טפשי", ושכחו את קריסת ברית המועצות, שהושגה לא מעט בזכותו. אמרו שהוא היה שחקן קולנוע; שכחו את השנים הארוכות כמושל, ומושל מוצלח, של קליפורניה. אמרו שהוא היה פשטני, וסירבו להכיר באמת שבביטוי "אימפרית הרשע".

כשהוא קיבל לידיו את השלטון, ארצות הברית ספגה מפלה אחרי מפלה: ויאטנם, קמבודיה, איראן. שריפת דגלי ארה"ב הפכה לספורט בינלאומי. הנשיא הקודם, קרטר, דיבר על "מחלה שאחזה באומה האמריקנית", ושליט ברית המועצות, ברז'נייב, יכול היה להתפאר בחוגים סגורים ש"רצוננו נעשה בכל מקום". הכלכלה האמריקנית היתה באחת משעות השפל שלה, לאחר משבר הנפט. מוראל הצבא האמריקני מעולם לא היה גרוע יותר.

כשהוא סיים את כהונתו, הכלכלה הבריאה. שורה של נצחונות קטנים העלו את מוראל הצבא, שכעבור כמה שנים, במלחמת המפרץ, יוכיח עצמו כצבא הטוב ביותר בעולם. מזרח אירופה החלה לצאת לחופשי; וברית המועצות קרסה סופית שלוש שנים לאחר פרישתו.

הוא לא היסס להשתמש במונחים שלא היו נכונים פוליטית: הוא דיבר על "אימפריית הרשע", וכל המתוחכמים נאנחו באנינות, ודיברו על "מלחמת הכוכבים" כמקור ההשראה של הנשיא - בהתעלמם ממאות האנשים שנרצחו מדי יום בבריח המועצות, ממליוני האנשים ששימשו כעבדי מדינה בגולאגים, מהדיכוי הפוליטי שהעולם לא ידע כמותו, מכפיית אורח החיים הסובייטי על מדינות שלא חפצו בכך, מהנסיונות הסובייטיים לחתור תחת כל ממשלה עוינת - בקצרה, מכל מה שאכן הפך את ברית המועצות לאימפריית רשע.

רייגן נחשב לבלתי מתוחכם, אבל הוא זיהה את עקב אכילס של האימפריה: הכלכלה שלה, שרובה המכריע הושקע בצבא. אחוז ההוצאה על הגנה של ארצות הברית היה נמוך; רייגן העלה אותו, ויצר את יוזמת ההגנה האסטרטגית, משפך כסף שמטרתו המוצהרת היתה הגנה מפני טילים. מטרתו הלא מוצהרת היתה לאלץ את ברית המועצות להוציא סכומים גדולים עוד יותר על הגנה, סכומים שלא תוכל לעמוד בהם. בקצרה, להביא את ברית המועצות לכדי פשיטת רגל.

זה עבד. כאשר גורבצ'וב הפך לראש המדינה הסובייטית, הוא גילה בבהלה שהוא שולט במדינה מחלידה. "אנחנו יכולים לשלוח אדם לחלל, אבל איננו יכולים לייצר מצנם מתפקד", כתב בספרו "פרסטרויקה", שיצא לאור ב-1985. הלחץ הכלכלי שהפעיל רייגן אילץ את ברית המועצות, שרק שנים ספורות לפני כן היתה המועמדת המובילה לשלטון בעולם, לשאת ולתת מעמדה של חולשה.

רייגן החליט לסייע למורדים האפגנים, שנלחמו בפולשים הרוסים, וסייע להפוך את אפגניסטן לויאטנם הרוסית. יוקרתו של הצבא האדום ספגה מכה אנושה.

הוא עשה גם טעויות, כמובן. אנשיו נשאו ונתנו עם האיראנים ומכרו להם נשק, בניגוד לחוק. הוא בדק מקרופון במילים "אזרחי ארצות הברית, אני שמח להודיע לכם שהוצאתי את רוסיה אל מחוץ לחוק לנצח. ההפצצה תתחיל בעוד חמש דקות", והסתבר שזה היה שידור חי.

לפני עשר שנים, כשהסתבר שהוא חולה באלצהיימר, הוא פנה בפעם האחרונה האחרונה לעם האמריקני, ואמר "אני מתחיל כעת את המסע האחרון, אל הדמדומים". אתמול הסתיים המסע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by