בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלה בזול, רק היום! 
 
 מפה ליקום ולדמות האדם : עץ החיים   
 
עדו הרטוגזון

אוהבים מיסטיקה? חסרי סבלנות? דחסנו לכם את כל תורת הקבלה בעמוד אחד, לא ארוך במיוחד. טוב, לא ממש את הכל. וגם העמוד יצא די ארוך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקבלה היא טרנד. מהרב דוד בצרי ועד מדונה, כולם עוסקים בה ולומדים אותה. מי שגדל להיות מקובל, אומרים המאמינים, מסוגל להטיל כישופים ולשחוט תרנגולות שיביאו לנפילתו של סדאם חוסיין. האחרים לומדים בדרך לקיים חיים של איזון וקדושה, כלומר לחזור בתשובה, ולהתחיל להבין את טבעו, צורתו ואופיו של אלוהים.

רגע, אנחנו יודעים שאסור לנו לנסות לתאר את אלוהים. הוא אוניברסלי, וניסיון לתארו יהיה עבודת אלילים. אבל הקבלה היא עסק מפותל ומורכב. ומכיוון שכבר הגעתי למסקנה שאיזון וקדושה לא ימצאו מקום בחיי, הרשיתי לעצמי לנסות ולהסביר, לפי מה שהבנתי מערימת חוברות שאספתי במכוני קבלה תל-אביבים, מה יש לקבלה להגיד על צורתו של אלוהים, ועל עולמנו.

עוד לפני ההתחלה, חשוב לזכור שבקבלה יש מספר זרמים וגישות, ופרשנויות שונות שפישטנו וסיכמנו בשבילכם. מי שבאמת רוצה להעמיק, מוזמן לעיין ברשימת הקריאה שבתחתית הדף.
 

10 הספירות – הבסיס להכל

 
מקורה של מערכת עשר הספירות היא ב"ספר היצירה" הקדום, שלפי האמונה נכתב בידי אברהם אבינו. הספר הוא תיאור מורכב ומוצפן של הכוחות המרכיבים את העולם והפועלים בו. הוא מתאר את העולם כמורכב מעשר ספירות, המקבילות לעשר הספרות, והן מקושרות ביניהן דרך 22 צינורות רוחניים - המקבילים ל- 22 אותיות האלפבית העברי.

ומהן בדיוק אותן ספירות? הספירות הן מעין מפה של העולמות הרוחניים, שבין העולם הגשמי והגס שבו אנחנו חיים, לבין המעיין השופע תמיד של האינסוף, שבו נמצאת התגלמות האלוהות. שמות הספירות הם לפי הסדר: כתר, חכמה, בינה, חסד, דין, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. כל אחת מהן מייצגת תכונה מסוימת של ההוויה האלוהית: ספירת חסד, למשל, מייצגת את הנתינה חסרת הגבולות של האל, ספירת דין מייצגת את הגבולות שהאל שם לבני האדם. ספירת מלכות מייצגת את עולם החומר שלנו.

* להרחבה נוספת - עשר הספירות באתר המרכז ללימודי הקבלה
 

איך נוצר העולם

העולם מורכב מערבובים שונים של עשר הספירות הללו. הוא – והספירות עצמן – נוצרו כשהאל האחד שם לב שהוא אחד, ובבדידותו ורוב טובו, החליט למשוך את עצמו מהאינסוף – לצמצם עצמו – ובכך לפנות מעט מקום להיווצרות היקום.
 
 

שבירת הכלים ותיקונם

לאחר שאלוהים צמצם את עצמו נוצר סוג של ואקום. על מנת לברוא את החיים החדיר אלוהים לתוך הואקום קרן דקיקה של אור – ובקבלה, האור הוא מקור כל החיים, והוא מגיע אלינו באמצעות ניצוצות. בתוך חלל זה, שבו עתידים להיווצר העולמות כולם, קיימים עשרה כלים, הלא הם עשר הספירות, המוכנים לקלוט את האור האלוהי.

ייתכן שהיה זה תכנון מדוקדק, וייתכן שפאשלה אלוהית – המקובלים חלוקים בשאלה זו – אבל בעת הבריאה לא עמדו שבעת הכלים התחתונים בעומס. הם התנפצו, ואיתם ירדו לתהומות עוד רפ"ח (288) ניצוצות חיים. תהליך זה נקרא 'שבירת הכלים' או 'מיתת המלכים', והוא האחראי לכל הרע שבעולמנו כיום.


במצב תקין מאופיינת מערכת עשר הספירות בזרימה הרמונית ומאוזנת של הכוחות השונים בעולם. אבל ניצוצות הקדושה נפלו שבויים בידי כוחות הטומאה, היונקים מהם את חיותם, וזהו מצב של תוהו ובוהו, של תשוקות מזיקות, תחושות שליליות, ושאר מרעין בישין, שאינם אלא שיקוף הקלקול שהתרחש בעולמות העליונים.

זהו מצב הדורש תיקון, ובאופן מוזר, הקבלה מייעדת למשימה דווקא את האדם. ליתר דיוק, היא מייעדת לכך את בני ישראל. לשם כך, המשימה המוטלת על כל אדם בישראל, ובייחוד על הצדיקים היודעים לנהוג בכוונה, היא מלאכת ה"בירור"- ברירת ניצוצות הקדושה מכוחות הטומאה. את ה"בירור" מבצעים בצורות רבות: רובן הן מצוות ותפילה, אבל ביניהן גם יחסים עם בני זוג, עם משפחה, עם הסביבה ובאמצעות האופן שבו מבצע האדם כל מעשה בעולם.
 

אדם קדמון לכל קדומים

הגמרא אומרת על האדם ואלוהיו: "כפי שהוא רחום - היה אתה רחום. כפי שהוא חַנון – היה אתה חנון". כאן טמון מסר חשוב מבחינתה של הקבלה, שרואה את מערכת הספירות כמערכת המשקפת גם את הווית האלוהות - וגם את הווית האדם.

שרטוט אופיו של האל באמצעות מערכת הספירות הוא גם המודל לדמותו של "אדם קדמון לכל קדומים", שהוא דמות האדם הראשון, ומעין דגם אב למין האנושי כולו. הקבלה אף טוענת כי כל איבר בגופנו מייצג אחד מהספירות: חסד ודין הן זרועות ימין ושמאל, ספירת תפארת היא הגוף, נצח והוד- השוקיים, יסוד- איבר המין, מלכות- פה וכן הלאה.

הרעיון הזה מביא את מושג הבריאה בצלם האלוהים כמעט אל מעבר לגבול הכפירה, אך הוא גם מכיל בחובו מסר עמוק. האדם נדרש לשקף במעשיו והוויותו את איזונה העילאי של ההוויה האלוהית. גם כאן, לפי הקבלה, המפתח הוא היהדות והשמירה על המצוות, שלכל אחת מהן יש גם משמעות קבלית: אי אכילת בשר וחלב מפורשת כהימנעות מערוב כוחות החסד (כוחות הנתינה והחיים של האם המיוצגים בחלב הלבן, שהוא גם צבע ספירת החסד) בכוחות הדין (דם המוות הנמצא בבשר – אדום הוא צבע ספירת הדין).
 

זכרי ונקבי

הקבליסטים רואים במערכת האלוהית שלושה צדדים: הצד הזכרי של המערכת, הוא צד הימין במודל המצויר של עשר הספירות, מסמל את השפע האלוקי, כוחות הנתינה, הטוב והחסד חסרי הגבולות. הצד הנקבי, צד שמאל במערכת, הוא הצד הקוצב והתוחם, שמעמיד גבולות בדיוק אך גם בחומרה. אגב, מורי הקבלה של ימינו מדגישים שלמושגים "זכרי" ו"נקבי" אין קשר לגברים ונשים.

כמו בעולמות העליונים, גם בעולמנו רק הזיווג הנכון בין היסוד הזכרי לנקבי מביא תיקון לאלוהות. הזיווג הפסול, לעומתו, משמעו הפריית כוחות הטומאה של לילית, אשת חיקו של השטן. תפקידן של הקבלה והזוהר הוא להסביר את הכללים לבצע את אותו משגל קדוש.

וכך מגיעה הקבלה לתיאורים מפורטים של הדרך הנכונה לקיים יחסי מין קדושים, ולהביא תיקון לעולם בעזרת המעשים הנכונים והכוונות המיסטיות הנכונות. לעומת זאת, קיום יחסי מין בתקופת המחזור של האישה גורמת נזק ממשי לייקום, כשכוח החסד שבזרע מתערבב בדין שבדם הנידה. קבלה מעשית, חברים.
 

ג' קווים

קצת בדומה לתורת היין והיאנג המזרחית, מזיגה נכונה בין הזכרי והנקבי אצל כל אחד היא שיוצרת את האדם השלם. היא מיוצגת בספירת תפארת, המהווה את המרכז ואת נקודת שיווי המשקל של כל הספירות.

אם כן, בני האדם מיוצגים לפי הקבלה בשלושה קווים: הימני, קו החסד, המקושר גם אבי האומה אברהם, השמאלי, קו הדין, המיוצג על ידי יצחק, וקו האמצע של ספירת התפארת, שנקשר ביעקב אבינו. דרכה של הקבלה נקראת גם "דרך ג' הקווים", השואפת לאיזון מעולה שאינו נע לקיצוניות זו או אחרת, אלא לוקח כל העת מכל הקיצוניות ומטמיע אותן במזיגה מושלמת של חסד ודין, גבורה ורחמים. יחי המלך.
 

ליסודיים שבינינו:

קבלה ברשת
המרכז ללימודי קבלה
ספר היצירה אונליין


הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה...
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by