בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח הפנטגון: הנשיא רשאי להורות על עינויים 
 
 מזכיר ההגנה רמספלד (רויטרס)   
 
חדשות נענע

לאחר שמפקדי גוואטאנמו התלוננו שאינם מוציאים מספיק מידע מעצירים, בדק הפנטגון את שאלת חוקיות העינויים. דו"ח מסווג קובע: הנשיא רשאי להורות על עינויים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרשת העינויים במתקני הצבא האמריקני נמשכת. לאחר שהודלף דו"ח מסווג המעיד כי מזכיר ההגנה, דונלד רמספלד, אישר "טיפול נוקשה" בעצירים, פורסם דו"ח חשאי, הטוען כי הנשיא מוסמך להורות על עינויים. כך דיווח אתמול (ראשון) הוול סטריט ג'ורנל.

ראשיתו של הדו"ח בסוף שנת 2002. מפקדי מתקן הכליאה בגווטאנאמו התלוננו כי הם אינם מצליחים להוציא מספיק מידע מן העצירים, וכי הם זקוקים לאמצעים נוספים. כתוצאה מכך, החלו מומחים משפטיים לבדוק את האפשרויות החוקיות לשימוש באמצעי לחץ פיזי.

הדו"ח, שסווכ כסודי, בחן את ההגבלות החוקיות המונעות שימוש בעינויים. החוק האמריקני איננו אוסר עינויים; האיסור נובע מפקודה נשיאותית של הנשיא פורד, האוסרת גם על התנקשויות. ארצות הברית חתומה על אמנות בינלאומיות נגד עינויים, אך הדו"ח טען שהצורך להשיג מודיעין "שיציל אלפי חיי אמריקנים חזק יותר מוסרית" מן החוזים הבינלאומיים.

מסקנת הדו"ח היתה כי הנשיא בוש מוסמך להוציא פקודה נשיאותית המתירה כמעט כל פעולה, וכי הוא מוסמך לאשר עינויים. כמה מעורכי הדין הצבאיים סירבו לחתום על הדו"ח, ועל פי מקורות בפנטגון אולצו לעשות זאת.

לא ברור אם הנשיא בוש ראה את הדו"ח, שנחתם בתחילת אפריל 2003, עם תחילת המלחמה בעיראק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by