בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך מדברים מהבטן? 
 
 וגם קיבלתם את דוגמנית הבית   
 
בלדד השוחי

ומאיפה באות הכינים לעולם? ומה עומד מאחורי השקופית הצבעונית המפורסמת מהתקלות של ערוץ 1? בלדד משיב לחופן שאלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד שלום,

יש לי שתי שאלות ממש לא קשורות, אתה יכול להתייחס רק לאחת ואני אשלח שוב את השניה.

1. איך זה שיש כינים? כלומר, בדרך כלל נדבקים בזה ילדים קטנים, אבל מי מדביק אותם? הרי כינים חיות רק על הראש של אנשים! איך זה שהן לא נכחדו?

2. מה זה בעצם דיבור מהבטן? למה רק חלק מהאנשים יכולים לעשות את זה?

תודה מראש,

goopi
 
 
גופי היקר,

על כינים כתבתי בתשובה על כינים, חיילים, ועוד. התשובה לשאלתך פשוטה מאד: ילדים קטנים נדבקים בדרך-כלל מילדים קטנים אחרים. למה ציפית?

והכינים לא נכחדו, בגלל שראשים של ילדים קטנים הם יופי של בית-גידול. נכון, מפעם לפעם איזו אם מודאגת חופפת את ראש ילדה בשמפו נגד כינים ורוצחת מושבה שלמה, אבל על כל ראש אחד נקי שכזה, יש עוד כמה וכמה ראשים מגרדים - לרכישה בגני-הילדים המובחרים.
 

אמת מבטן תצמח

ולשאלתך השניה: בעברית, קוראים לדיבור מהבטן "פיתומות", והדבר הראשון שעליך לדעת בקשר לפיתומות זה שהיא לא מגיעה מהבטן. היא מגיעה מהפה, ממש כמו דיבור רגיל, ועם קצת אימון כמעט כל אחד מסוגל לעשות את זה (במידה זו או אחרת של הצלחה).

פיתום הוא מי שיודע לדבר בלי להזיז את השפתיים. זה הרבה יותר קל ממה שזה נשמע. בתור-התחלה, כדאי למתוח את השפתיים בחיוך רחב (המתיחה עוזרת לשמור אותן דוממות), ולהשאיר את הפה טיפ-טיפה פתוח, כך שצלילים יוכלו לצאת, אבל אף-אחד לא יראה כמה קשה עובדת הלשון שלך.

ישנם כמה צלילים - ב, מ, ופ למשל - שלא ניתן להפיק ללא שימוש בשפתיים, ולא משנה כמה אתה מוכשר. כשפיתום רוצה להגות מלה המכילה צליל כזה הוא מזיז קצת את השפתיים, או שהוא מחליף את הצליל בצליל אחר הדומה לו.

הקונץ האמיתי של הפיתום הוא יכולתו לנצל את רצוננו להאמין שהקול בוקע ממקור אחר. יש אפילו "פיתומים" שכלל לא טורחים להסתיר את תנועות השפתיים שלהם, והם סומכים על הקהל שלא יסתכל עליהם, אלא על הבובה.
 
 

סליחה? תקלה

למה כשאין שידור בטלוויזיה (הכוונה לערוץ 1 ודומיו) או כשיש תקלה, מופיע מין עיגול כזה עם כל מיני צורות ריבועיות סביבו ובתוכו - חלקן צבעוניות וחלקן שחר לבן? אני מתכוון לעיגול המלווה בציפצוף הידוע ....

מה זה, מאיפה זה בא ולמה זה טוב?

אלמוני
 
, כרטיס מבחן ששימש את הבי-בי-סי עוד ב-1934, והוא כנראה כרטיס המבחן הראשון בעולם
 , כרטיס מבחן ששימש את הבי-בי-סי עוד ב-1934, והוא כנראה כרטיס המבחן הראשון בעולם   
מכשיר הטלויזיה, כפי שתוכל לקרוא בתשובה הזו, עושה עבודה מסובכת למדי. הוא צריך לכוון זרם של אלקטרונים אל עבר המסך בתזמון וכיוון מדויקים ביותר. היום, מעבדים קטנים בתוך המכשיר עושים את רוב העבודה בעצמם, אבל פעם טכנאים היו צריכים לכוון את מכשירי הטלויזיה באופן ידני - וכך נולד "כרטיס המבחן".

כרטיס המבחן היה כרטיס קרטון גדול שהיה מונח מול המצלמה כדי לעזור לטכנאים לכוון את המכשירים. העיצוב הראשוני כלל עיגול גדול, כדי לאבחן עיוותים רציניים בתמונה ותו לא. ברבות הימים הוא התפתח לדוגמאות מורכבות יותר ויותר שאיפשרו לטכנאים לאבחן כל-מני עיוותונים קטנים האופיניים למכשירי טלויזיה. וכך גלשו לתוך כרטיס המבחן דוגמאות מורכבות יותר: משבצות, קווים בכל-מני זויות, וגוונים שונים של אפור.
 
כרטיס עם שעון. המחוגים עשויים קרטון, והיו מזיזים אותם באופן ידני
 כרטיס עם שעון. המחוגים עשויים קרטון, והיו מזיזים אותם באופן ידני   
שימוש נוסף של הכרטיס היה לתת לצופה הנאמן סימן שהמקלט שלו מתפקד ומכוון לערוץ הנכון. בימים שבהם השידורים היו נמשכים רק כחצי-שעה ביום, ומקלט הטלויזיה נזקק לכחצי שעה רק בשביל להתחמם, זה היה מאד שימושי. כאן גם נכנס לתמונה השעון המפורסם שמראה לצופה עוד כמה זמן יתחילו התוכניות.
 
כרטיס של פיליפס PM5544, בשבילכם בלי הצפצוף
 כרטיס של פיליפס PM5544, בשבילכם בלי הצפצוף   
כרטיס המבחן שאתה מדבר עליו כבר אינו כרטיס כלל וכלל. זוהי תמונה המיוצרת באופן דיגיטלי על-ידי מכשיר פיליפס PM5544, יחד עם צליל קבוע ומתמשך שנועד במיוחד כדי לבדוק את הרמקולים שלך ולהעלות לך את לחץ-הדם.
 
אם אתה באמת רוצה לדעת, ה"כרטיס" הזה מאפשר בדיקה של: יחס אורך ורוחב, גאומטריה, התכנסות, תזמון מאוזן ומאונך, גווני אפור, תגובה לתדירות נמוכה, השתקפויות, תגובת מעברים, הפרדה, רוחב-פס, התאמת צבעים, איזון צבעים, מטריצת צבעים, ועוד אינספור מונחים טכניים בעלי שמות משונים.

היום כרטיס המבחן כמעט ונעלם. מכשירי הטלויזיה מכוונים את עצמם, ערוצים משדרים באופן תמידי, ואף-אחד כבר לא משתמש באנטנה. כדברי המשורר: "יש לי שלושה-עשר ערוצים של חרא בטלויזיה לבחור מתוכם". את האמת? אני קצת מתגעגע לתקופה שבה הייתי קם באמצע הלילה, ואפילו הטלויזיה היתה ישנה - עם חיוך אווילי מרוח על-גבי כרטיס המבחן שלה.

המשך צפיה מהנה,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by