בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האי היווני - מהלך האירועים 
 
 אפל תיכנן להפוך את האי למרכז תיירות ונופש (אילוסטרציה)   
 
חדשות נענע

מה הקשר בין דוד אפל, אריאל שרון, בנו גלעד, הכנסיה היוונית ואי אחד, לא רחוק מאתונה? כל פרטי הפרשה שעלולה היתה לעלות לשרון בכסאו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע היום (שלישי) כי החליט לסגור את התיק נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת האי היווני. חדשות נענע מביאים לכם את פרטי הפרשה שעלולה היתה לעלות לשרון בכסאו.

הפרשה החלה ביוני 1998, כאשר איש העסקים והקבלן דוד אפל ניסה לרכוש את האי פטרוקולס שביוון. אי שומם זה משתרע על שטח של 30 אלף דונם, ונמצא במרחק של 40 קילומטרים משדה התעופה של אתונה. אפל תיכנן להפוך את האי למרכז תיירות ונופש. אולם כאשר ניסה לסגור את העיסקה כחודש לאחר מכן, הוא נתקל בקשיים לא צפויים: חלקים נרחבים מהאי היו בבעלות הכנסייה היוונית, ובנוסף לכך, היה על אפל לשנות את ייעוד הקרקע, שהוכרז על מרביתה כאזור עתיקות מוגן.

באוגוסט נפגש אפל עם אריאל שרון, אז שר החוץ בממשלת נתניהו, ועם ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט. על פי החשדות, אפל הציע להעניק לשניים עזרה פוליטית ולוגיסטית, כאשר התמודדו ביניהם בבחירות על ראשות הליכוד. כל אחד בנפרד קיבל מאפל הבטחה, ללא ידיעת השני, כי הוא יעזור להם בפריימריז.

על פי החשד, שרון ואולמרט השתמשו במעמדם על מנת לעזור לאפל לבסס את קשריו עם אישי ציבור יווניים. כך למשל, גייס אפל סוחר נשק ידוע בשם נורמן שקולניק, ששמו הועלה גם במשפט שבס, בכדי לסייע לו לקדם את עיסקת האי היווני. שקולניק הציע לבכירים במפלגה הסוציאליסטית ביוון לבקר בישראל, והבטיח להם שהביקור יכלול פגישה רשמית עם שר החוץ שרון.
 

גלעד שרון נכנס לתמונה

על פי החשד, אפל לא הסתפק בהבטחה לעזור לשרון בבחירות הפנימיות בליכוד, אלא אף רכש את שירותי בנו גלעד בן ה-30. גלעד היה טירון בעסקים בסדר גודל זה, והתנסה רק בשתי עסקאות נדל"ן כושלות בדרום הארץ ובמרכז תל אביב. גלעד שרון היה אמור לשווק דירות בשלב המתקדם של העסקה. על פי החוזה, גלעד שרון היה אמור להתחיל בעבודתו, כאשר אפל יידע היכן קיבל אישורי בניה, אילו פרוייקטים יאושרו לו ומתי.

אפל הבטיח לגלעד שרון, על-פי החשד, מיליון דולר וחצי נוספים ברגע שפרוייקט הבניה בחו"ל יושלם. עם חתימת החוזה קיבל גלעד שרון לפחות תשלום אחד על סך 100 אלף דולר עבור "שירותי יעוץ". על פי ההסכם, היה אפל אמור לשלם לגלעד לפחות עוד 300 אלף דולר, ו-20 אלף דולר לחודש, גם אם הפרוייקט לא ייצא לפועל.

בינואר 99' ביקרה בישראל המשלחת היוונית, בראשות תת-שר החוץ היווני, לצורך הידוק הקשרים עם ישראל. שיא הביקור היה הפגישה עם שרון, אז שר החוץ, בקבלת פנים בביתו הפרטי של אפל, כשלצדו בנו גלעד, אביגדור ליברמן ומשה ליאון. לאורך כל הביקור בארץ ניסו אנשי אפל לקדם אצל האורחים היוונים את פרוייקט האי.
 

הפרוייקט עומד לקרוס

כמה חודשים לאחר מכן, שר החוץ היווני נהרג בתאונת מטוס, ושרון הפסיד את כסא שר החוץ עם נפילת ממשלת נתניהו. נדמה היה כי הפרוייקט עומד לקרוס. עם זאת, עוד ביומו האחרון במשרד החוץ נאבק שרון להעניק אזרחות ישראלית לאיש הפטריארכיה היוונית, השולטת בחלק מהאי היווני פטרוקולוס.

על פי החשדות, אפל זנח בשלב זה את נסיונותיו לקדם את העסקה באמצעות שרון, ופנה לאהוד אולמרט. הוא הביא את ראש עיריית אתונה לביקור בישראל, שמטרתו העיקרית היתה כריתת ברית ערים תאומות בין ירושלים לאתונה. אפל מימן, באמצעות חברת "ציביון" שבבעלותו, את הוצאות קבלת הפנים לראש עיריית אתונה במלון המלך דוד.

במאי 2000 גלעד שרון ודוד אפל חתמו על חוזה כתוב. בחוזה מובטחים לגלעד סכומים הגבוהים בהרבה מהסכומים שהובטחו לו בתחילת ההתקשרות ביניהם. על פי החוזה, גלעד שרון היה אמור לקבל קרוב לשני מליון שקלים החל מיוני 1999 עבור שירותי ייעוץ לפרויקט, למרות שהיו ספקות גדולים לגבי פוטנציאל המימוש שלו.

בעקבות האזנות לקווי הטלפון של דוד אפל, נפתחה בשנת 2001 החקירה בפרשה. ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות החליטו לפתוח בחקירה נגד אפל, אריאל שרון, גלעד שרון ואולמרט בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים. בתחילת אפריל השנה החליט מזוז לסגור את התיק נגד אולמרט. נגד אפל הוגש כתב אישום בפרשה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by