בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
המשבר לא היה על גלאי המתכות, אלא על מי יציב אותם • פרשנות 

המשבר לא היה על גלאי המתכות, אלא על מי יציב אותם • פרשנות

 
מדיני-ביטחוני |
 

הוויכוח שעמד בבסיס סוגיית הר הבית הוא לא הביטחון של השוטרים הישראלים והמתפללים המוסלמים, אלא מי ישלוט על המתחם: הוואקף או ישראל? בנוסף, שאלות עולות לגבי התנהלותו של נתניהו במשבר - איך ייתכן שרה"מ שידוע בשימושו הזהיר בכוח לא הבין את הסכנה שבהצבת אמצעי הבידוק?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

שורש הבעיה במתחם הר הבית

 

יש נטייה בציבור הישראלי לראות את סיפור גלאי המתכות בהר הבית באופן הבא: היה פיגוע בו רצחו לנו שני שוטרים, אנחנו הצבנו גלאי מתכות בשביל לשמור על הביטחון (שלנו ושל המוסלמים) והערבים מכופפים אותנו וגורמים לנו להתפשר על בטחוננו.

 

העניין הוא אחר לגמרי. לא גלאי המתכות הם הסיפור. הוויכוח הבסיסי, העמוק, בין הוואקף לישראל הוא על מי ישלוט על הכניסות להר הבית ומי יחליט מי נכנס למתחם. בעיני הוואקף הר הבית הוא שטח בשליטתו. נקודה. ולכן הגורם היחיד שיכול לקבוע מי נכנס ומי לא הוא הוואקף עצמו. הצבת גלאי מתכות הייתה ערעור על המצב הזה.


>> עוד כתבות בנושא:

המשבר הסתיים? המופתי של ירושלים והוואקף: חוזרים להתפלל באל-אקצא

גורמים במשטרה: הבידוק הידני בהר הבית - לא יעיל

משבר הר הבית: קריאה ליום זעם בשטחים - וחילוקי דעות בהנהגת הוואקף

 

כעת, כשכל אמצעי הבידוק שהוצבו בעקבות הפיגוע הוסרו, והמופתי של ירושלים ומועצת הוואקף קבעו המצב חזר לקדמותו והתפילה באל-אקצא מותרת, אז ניתן לבחון את השבועיים האחרונים ולבחון מה הטעויות שנעשו ומה היה ניתן לעשות אחרת.

 

היפותטית, אם היו מגיעים לסיכום לפיו הוואקף היה מציב את אמצעי הבידוק, וכך היה נראה מבחוץ כאילו הוא זה שמפעיל אותם, ייתכן שזה היה עובר - גם אם שוטר ישראלי היה יושב מטר מאחור. כי הסיפור הוא לא ביטחון. הסיפור הוא שליטה וריבונות.

 

 
מי ישלוט על הכניסות בהר הבית?
 מי ישלוט על הכניסות בהר הבית?   צילום: ללא קרדיט 
 

פעם אחר פעם, החל מאוקטובר 2000 ועד היום, פוגשת ישראל את קיר המציאות הזה. זה הסטטוס קוו, והאמת היא שישראל פשוט אינה שולטת בהר הבית. היא מעולם לא שלטה. מיד בתום מלחמת ששת הימים הורה שר הביטחון, משה דיין, להוריד את דגל ישראל מהר הבית ולסלק משם את הרבנים שרצו להקים שם ישיבה.


מדינת ישראל יכולה להחליט שהסטטוס קוו הזה לא מקובל עליה והיא רוצה לשנותו. זוהי החלטה לגיטימית. אך פעם אחר פעם מתברר שישראל מעדיפה לא לעשות זאת. ולא במקרה.


"תרחישי האימים" שהציגה מערכת הביטחון לשרי הקבינט אינם נובעים מדעה פוליטית של ראש השב"כ או ראש אמ"ן. הר הבית הוא הכור האטומי של העולם המוסלמי. הוא ליבת פצצת הגרעין. כניסה לעימות שם תגרום לפיצוץ גרעיני מטאפורי. הר הבית הוא הגורם המאחד בין כל העולם המוסלמי, הוא מייצר אחדות בין איראן, טורקיה, מצרים, ירדן וערב הסעודית.


הניסיון להסתכל על המצב במושגים של זכות היסטורית אינו רלוונטי להכרעה המדינית. ודאי שיש ליהודים ולמדינת ישראל זכות בהר הבית, השאלה היא אם מדינת ישראל רוצה להתמודד עם השלכות הפיצוץ.

 

 
אסר על הקמת ישיבה בהר הבית - משה דיין ויצחק רבין בעיר העתיקה בירושלים, מלחמת ששת הימים (ארכיון)
 אסר על הקמת ישיבה בהר הבית - משה דיין ויצחק רבין בעיר העתיקה בירושלים, מלחמת ששת הימים (ארכיון)   צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון 
 
 

התנהלות נתניהו במהלך המשבר

מכל הדברים המוזרים והמפתיעים שקרו כאן בשבועיים האחרונים זה אולי המפתיע מכולם - איך ראש הממשלה נתניהו לא הבין שהצבת המגנומטרים תקים עליו את העולם המוסלמי, שייראה בכך הפרה של הססטוס קוו. נתניהו חווה על בשרו את מהומות הדמים בעקבות פתיחת מנהרת הכותל, הוא ראה היטב מה קרה בשנת 2000 לאחר עליית אריק שרון להר.


נתניהו אינו אהוד אולמרט, אינו אריק שרון וגם לא אהוד ברק - ראשי ממשלות שלא היססו להפעיל כוח ברוטאלי גם כשהמחיר היה גדול. באישיותו, ראש הממשלה הוא אדם זהיר מאוד בהפעלת כוח. הוא מאמין גדול בבניית כוח הרתעה, אך מאמין בצורך להשתמש בו בקמצנות גדולה.

 

יתרה מכך - נתניהו הפוליטיקאי הבין היטב לאורך הקדנציה הנוכחית כי החברה הישראלית אינה בנויה יותר למראות של המוני חיילים החוזרים בארונות. הוא מבין שזה מה שהפיל את אולמרט - מלחמת לבנון השניה - יותר מאשר השחיתות. לכן התעקש לסיים את מבצע "צוק איתן" כמה שיותר מהר, ושילם על כך מחיר פוליטי מול בנט וליברמן שדאגו להגיד לכל העולם כמה הממשלה הססנית.

 

 
זהיר מאוד בשימוש בכח. ראש הממשלה נתניהו (ארכיון)
 זהיר מאוד בשימוש בכח. ראש הממשלה נתניהו (ארכיון)   צילום: רויטרס 
 

נתניהו מאמין הדוק בשקט תעשייתי. בלי מלחמות גדולות, בלי נסיגות גדולות, בלי מהלכים עצומים. על פי הידוע לנו כיום, באותו סוף שבוע אחרי הפיגוע בהר הבית מישהו נתן לנתניהו להבין שגלאי המתכות יהיו מקובלים על הערבים. מוזר שנתניהו לא ביקש דעה נוספת, מוזר שנתניהו עצמו לא הבין בחושיו המחודדים עד כמה הדבר נפיץ.

 

אין ספק שנתניהו דחף להצבת אמצעי הבידוק מתוך צורך פוליטי להראות לציבור תגובה חזקה ונחושה לרצח שני השוטרים על ההר. אז מה? נתניהו ידע עד היום ללכת יפה מאוד בין הטיפות - להודיע על מהלכים זוקפי גאווה לאומית, מבלי להבעיר את השטח. פה היתה שגיאתו הראשונה.

 

שגיאתו השנייה היתה כאשר התעקש על השארת הגלאים למרות שבאמצע השבוע שעבר כבר היה לו ברור כי הדבר מוביל להסלמה. בשיחות עם הכתבים בפריז ובבודפשט, אמר לנו נתניהו שהגלאים יישארו ואין כוונה להסירם. שוב - הפחד מלהיראות חלש הוביל את ראש הממשלה המנוסה, השקול והאחראי לשגיאה חמורה. הערכות השב"כ וצה"ל בדבר הסלמה התממשו לצערנו. ביום ראשון נתניהו כבר החליט להוריד את המגנומטרים מההר.


היה לו צורך בשני דברים: אחד, לוודא שהסרתם תביא לרגיעה - לכן החליט לשלוח את ראש השב"כ לרבת עמון לתאם זאת עם הירדנים. ושנית - מנוף לחץ על שרי הקבינט שלא ששו להיראות כחלשים ופשרנים. אירוע הירי של זיו המאבטח בירדן הזדמן לנתניהו בדיוק בזמן הנכון.

 

 
אירוע הירי של זיו המאבטח בירדן הזדמן לנתניהו בדיוק בזמן הנכון (בתמונה: רה"מ מתחבק עם זיו המאבטח)
 אירוע הירי של זיו המאבטח בירדן הזדמן לנתניהו בדיוק בזמן הנכון (בתמונה: רה"מ מתחבק עם זיו המאבטח)   צילום: חיים צח, לע"מ 
 

לא היה דיל, אמנם, של החזרת המאבטח לישראל תמורת הסרת הגלאים, אבל המאבטח מהשגרירות שנדרש לחקירה היה המנוף שיצר אצל כולם את תחושת הדחיפות לסיים את משבר הר הבית.

 

במודע או באופן פחות מודע - קשה לשרי קבינט להתנגד להסרת הגלאים כאשר הם יודעים שהאזור מתחיל לבעור. נתניהו שלף מהר ונאלץ להתקפל. אין משהו מגונה בהתקפלות כשהיא נעשית לטובת האינטרס הכולל שלך. חבל שקוצר רואי הביא מראש לשליפת ההחלטה להצבת גלאי המתכות. שבועיים שיכלו היו להיראות אחרת. האירוניה היא שעל הגלאים החליט נתניהו בעיקר כדי להיטיב עם הדימוי שלו כמנהיג נחוש. ההחלטה הזו הביאה אותו, בסופו של דבר, לכך שדווקא בציבור הבוחרים שלו - הדימוי הזה נסדק באופן מכאיב.

 

 

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by