בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
כשיהיה בנוי - המכשול ייקטע את המנהרות; בינתיים, הוא מציב פיתויים עבור חמאס 

כשיהיה בנוי - המכשול ייקטע את המנהרות; בינתיים, הוא מציב פיתויים עבור חמאס

 
מדיני-ביטחוני |
 

בצבא טוענים כי קיר המכשול שייבנה בגבול רצועת עזה יסכל את כל מאמצי חמאס. יחד עם זאת, בנייתו תערוך כשנתיים, ובזמן הזה הארגון עלול לממש את אחת מנהרות שלו. ישראל, מצדה, תשתדל לא להיגרר להרפתקאות עד שתשולם הבנייה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

צה"ל הכריז הבוקר (חמישי) על האצת פרוייקט המכשול בגבול רצועת עזה, שבנייתו עשוייה לקחת כשנתיים. המשמעויות עבור ישראל, כמו גם עובר חמאס, הן מרחיקות לכת, עד כדי שינוי דרמטי של מאזן הכוחות בדרום.

 

בצבא טוענים כי קיר המכשול שייבנה יסכל את כל מנהרות החמאס, אלו הבנויות וגם כל שאיפה עתידית בכיוון זה. המנהרות יגיעו עמוק מספיק בשביל להפוך חפירה תחתיהן לכמעט בלתי אפשרית. בנוסף, בקיר עצמו יהיו חיישנים שיתריעו על התקרבות מנהרה. כמו כן, החפירה עצמה צפויה להרוס כל מנהרה הקיימת בתוואי של המכשול. המשמעות: חמאס יצטרך לזנוח את כל פרויקט המנהרות שלו.

 

>> פרוייקט המכשול - כתבות נוספות:

צה"ל חושף: תצלומי אוויר של פירי מנהרות החמאס בצפון הרצועה

בחמאס מגיבים להאצת פרויקט המכשול: "לא חוששים מעימות"

 

מצד שני, אסור לשכוח את הזמן הממושך עד לסיום הבנייה. בזמן זה, יסתובבו ברצועה מאות אנשי צבא, מומחים מקצועיים ופועלים זרים. כל אחד מהם מהווה פיתוי עבור הארגון והצלפים שלו המוצבים לאורך גבול הרצועה. כמו כן, כיוון שחמאס מבין שימי המנהרות ספורים, קיים הסיכון שהוא יחליט לממש אחת מהן.

 

למרות שישראל, לא מעוניינת לצאת להרפתקאות עד שתשולם הבנייה של המכשול, במקרה של התקפה דרך המנהרות, לא תהיה לה ברירה אלא להגיב בעוצמה ואז המשמעות עלולה להיות מלחמה.

 

 
פרויקט המנהרות של חמאס יגיע לסופו, אבל האם אחת מהן תמומש קודם?
 פרויקט המנהרות של חמאס יגיע לסופו, אבל האם אחת מהן תמומש קודם?    צילום: דובר צה"ל 
 

המשמעויות לטווח ארוך קשות יותר לפענוח. כיום, חמאס מבין את המנהרות כיתרון אסטרטגי על ישראל - המכשול אמור לשים ליתרון הזה סוף. חמאס צפוי למצוא דרכים אחרים לתקוף בהן את ישראל, אך אין לדעת כיצד יעשה זאת.

 

פרסום תצלומי האוויר של תשתית המנהרות של חמאס, לצד ההכרזה על האצת פרוייקט המכשול, כוונה לתושבי עזה, לא פחות מאשר לקהל הישראלי. בצה"ל הזהירו כי אזרח פלסטיני אשר רכושו הפרטי משמש לחפירת למנהרה עלול להיפגע, ומסכן את חייו. זהו אולי צעד הרתעתי על מנת להוריד את הסיכוי לסבב לחימה.

 

אלוף פיקוד הדרום, איל זמיר, אמר בהתייחס למכשול כי הוא ייבנה, "בין אם חמאס ירצה בכך ובין אם לא". עוד הוסיף: "מדובר בפרויקט הגנה לגיטימי בתוך שטח ישראל. יש לנו את כל ההצדקה המוסרית והערכית להקמתו. הדילמה עוברת לצד השני, לחמאס, שצריך לבחור אם לפתוח במערכה".

 

 
איתור מנהרות של חמאס באזור בית לאהיא ברצועת עזה
 איתור מנהרות של חמאס באזור בית לאהיא ברצועת עזה   צילום: דובר צה"ל 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by