בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המורדים חוזרים 

המורדים חוזרים

 
 
יואב יצחק, מחלקה ראשונה

שרון לא יכול לנוח על זרי הדפנה. כעת עליו להתגבר על התנגדות שרי הליכוד להקמת ממשלת אחדות עם העבודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש הממשלה אריאל שרון אינו יכול לנוח על זרי הדפנה. עדיין לא. גם לא אחרי שעבר באחרונה שתי מסוכות גבוהות - תוכנית ההינתקות ופרשת האי היווני. עתה הוא עומד בפני המסוכה השלישית, הניראת עתה מורכבת לא פחות: הקמת ממשלת אחדות עם סיעת העבודה. וכאן, נראה עכשיו, הוא עלול להיתקל בהתנגדות עיקשת מצד "השרים המורדים", ובראשם מצד בנימין נתניהו.

נתניהו כרת באחרונה ברית בלתי כתובה עם שני השרים שחברו אליו בהתנגדותו לתוכנית ההינתקות: שר החוץ סילבן שלום, ושרת החינוך לימור לבנת. הברית ביניהם כוללת התחייבות מצד נתניהו: לשמור על מעמדם בליכוד, אם יאלץ שרון לפרוש ובמקומו ימונה נתניהו לראשות הממשלה.

שרים אלה חוזרים עכשיו לפעילות מלאה, תחת כותרת חדשה: "תוכנית ההיתנגדות" לממשלת אחדות. כל אחד מהשלושה משוחח כמעט כל יום עם חברי כנסת ועם חברים במרכז הליכוד, ומגייסם לתוכנית זו. נכון לעכשיו: 21 מחברי הכנסת של הליכוד, מתוך 40, מתנגדים לכניסת העבודה לממשלה. חלק מהם מבטאים זאת בקולם הם. אחרים רק מבטיחים לתת לכך את אצבעם בכנסת.

שרון יודע היטב על התארגנות המורדים. בשל זאת, בין היתר, הוא מקבל בערבון מוגבל מאוד את דברי נתניהו, שבירכו, בפומבי, על החלטת היועמ"ש, מני מזוז, בפרשת האי היווני. דבריו של נתניהו התקבלו בחשדנות בלשכת ראש הממשלה, במיוחד לאור המידע הרב הממשיך לזרום אל שרון ואנשיו: נתניהו ואנשיו, שנערכו קודם להחלטה אחרת של מזוז, פועלים עתה לגיבוש רוב חוסם, שישלול משרון את האפשרות להכניס את העבודה לממשלת אחדות.

מדוע נתניהו מתנגד כל כך לכניסת העבודה? לפי נתניהו - הסיבה לכך היא המדיניות הכלכלית שבה דוגלת מפלגה העבודה, בראשה ח"כ שמעון פרס, ואליה סופח ח"כ עמיר פרץ. מדיניות, מזהיר נתניהו, עלולה לנגוס במדיניות הנוכחית של הממשלה. נתניהו, אומרים אנשיו, חושש שחלק מהישגיו יימחקו, או למצער, הוא ייצטרך להתחלק בהצלחה עם בכירי העבודה.

הנימוק הפומבי של נתניהו הינו פשטני. אך זה, ככל הידוע, אינו הנימוק המהותי האמיתי. הסיפור האמיתי מקורו בחשש של נתניהו מכך שיאבד את מקומו כמס' 2 בממשלתו של שרון. לכל ברור כיום, כי אולמרט מוגדר פורמלית כמס' 2, אך האיש החזק בממשלה, אחרי שרון, הוא נתניהו. ואם תיכנס העבודה לממשלה, יהפוך שמעון פרס למס'2 , עם כל הזכויות הנלוות לכך, ומי יודע: נוכח מרצו של פרס וההיתנגדות הגדולה שיש נגד נתניהו, בחלקים מסויימים בכנסת, עלול פרס, בנסיבות מסויימות, להפוך ראש ממשלה, במיוחד אם שרון יכשל בתפקידו ליישם את תוכנית ההינתקות או אם יאלץ לפרוש בגלל פרשת סיריל קרן.

כיצד יכול שרון לטפל במצב זה? האם יוכל הפעם להתגבר על השרים המורדים? שרון, נודע לי, מכין כמה הפתעות. הגדולה מכולן: הוא הולך להביא נושא זה לאישור הכנסת, עם או בלי הסכמת חברי מרכז הליכוד ו/או חברי הכנסת מטעם הליכוד. שתי חלופות בלבד הוא עומד להציב בפניהם: הצביעו בעד הקמת ממשלת אחדות, עם העבודה בפנים, או שאני מביא לפיזור הכנסת. חד וחלק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by