בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
המפצח 
"המפצח": הקשר בין משרד האנרגיה לתחנות הכוח המתוכננות בעמק המעיינות 

"המפצח": הקשר בין משרד האנרגיה לתחנות הכוח המתוכננות בעמק המעיינות

 
המפצח |
 

6 תחנות כוח פרטיות עומדות לקום בהליכי תכנון מזורזים בעמק בית שאן, בלי סקרי השפעה על הסביבה או על התושבים. חברות האנרגיה הציעו לתושבים סכומים גבוהים וגרמו לסכסוכים בתוך הישובים. ברקע עומדת החלטה של השר שטייניץ, שהכריז על שעת חירום במשק הגז: "הוא שבוי של תאגידי הגז"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שש תחנות כוח פרטיות עומדות לקום בעמק המעיינות שבעמק בית שאן בהליכי תכנון מזורזים, בלי סקרי השפעה על בריאות התושבים או על הסביבה. בדיקת "המפצח" מגלה כיצד השפיעו חברות האנרגיה הפרטיות על תושבי העמק, ומה חלקו של מרד האנרגיה בסיפור.

 

לפני ארבעה חודשים ממשלת ישראל הכריזה על שעת חירום במשק הגז הטבעי, מה שמאפשר לחברות האנרגיה הפרטיות להקים תחנות כוח איפה שירצו, ללא הכתבה של תוכנית מתאר. "מה מצב החירום הזה שצריכים לעקוף את כל מוסדות התכנון, שבין היתר תפקידם לייצג את התושבים?", שואל עובד נור, ראש המועצה האזורית גלבוע.

 

>> "המפצח" - כתבות קודמות:

"המפצח": מדוע אנחנו משלמים עמלות מופרזות על משיכת מזומן בכספומטים?
עמותת החינוך מגלגלת מיליונים, הילדים החולים לא מקבלים שיעורים

הציבור משלם: המינוי הכפול המיותר של רבנים אשכנזיים וספרדיים במועצות המקומיות


"האזור הזה הופך להיות מפרץ חיפה 2", אומר דרור חייק ממושב רמת צבי. הוא מסביר כי חברות האנרגיה מציעות לתושבים כסף רב, ומאיימים לעבור לשכנים אם לא יקחו את הצעתם. כך נוצרים ויכוחים מרים בין אלו שרוצים את הכסף, לשכניהם שמעתקשים על איכות החיים.

 

כך הפך העמק הפסטורלי לזירת התגוששות עם הפגנות נגד ובעד, סרטונים ושלטי מחאה נגד החקלאים, וחלקאים מדור המייסדים שבסך הכל מבקשים לשרוד במציאות הכלכלית. "המדינה מפקירה את האנשים להילחם אחד בשני. זה הרג לנו את הקהילה", אומר אבירן אלדמע מרמת צבי. רחל פרץ מוסיפה: "החקלאים נפלו טרף למילים היפות של יזמים פרטיים תאבי בצע".

 

 
"שבוי של תאגידי הגז". שר האנרגיה, יובל שטייניץ (ארכיון)
 "שבוי של תאגידי הגז". שר האנרגיה, יובל שטייניץ (ארכיון)   צילום: חדשות 10 
 

אלא שמתברר כי אין בכלל צורך באנרגיה נוספת באזור, או בכלל בישראל. "יכולת הייצור גוברת על הביקוש המקסימלי", מסביר מומחה האנרגיה אמנון פורטוגלי. כמו כן מתברר כי המדינה מגבילה את חברת החשמל ולא מאפשרת לה להגדיל תחנת כוח שכבר קיימת בעמק.

 

ואז נשאלת השאלה, מדוע לוחצים במשרד האנרגיה לעבר לתחנות כוח פרטיות? "להערכתי שטייניץ נהפך שבוי לתחום הגז והוא פועל למען האינטרסים של תאגידי הגז כדי להגדיל את הביקוש לגז, אחרת לא תהיה הצדקה למשל לפיתוח לוויתן'", מסביר פורטוגלי.

 

כדי שמאגר הגז של תשובה ונובל אנרג יפותח, צריך חוזים לאספקת גז. ותחנות כוח פרטיות הן שחותמות על חוזים כאלה. כך מתברר שהחשמל שהן ייצרו בעמק ילך לירדן או למפעלים גדולים באזור, הוא לא יגיע אלינו הביתה ולכן לא יוזיל את חשבון החשמל. "לא מצליח להבין למה שר האנרגיה שטייניץ נתן ליזמים הפרטיים סוכריה כזאת", אומר ראש המועצה.

 

 
6 תחנות כוח יוקמו בקרוב. עמק המעיינות
 6 תחנות כוח יוקמו בקרוב. עמק המעיינות   צילום: חדשות 10 
 
 

תגובת משרד האנרגיה: "כדי למנוע מחסור בחשמל בעתיד פועל המשרד לתכנן את משק האנרגיה לטווח ארוך. הליכים אלה מאפשרים הקמת מלאי של אתרים שבהם אפשר יהיה להשתמש בהתאם לגידול בביקוש לחשמל. אם וכאשר יוקמו מדובר בתחנות שייבחרו אחרי הליך תחרותי אשר ייטיב עם הציבור ויפחית את מחיר החשמל".

 

תגובת אור אנרגיה/דליה אנרגיה: "החברה פועלת לאיתור קרקעות לצורך תחילת הליכי תכנון. הסכמה של בעלי קרקע להחכירה לצורך הקמת תחנת כוח הנה שלב מקדמי בדרך ארוכה. במסגרת הליכי התכנון ועדת התכנון הלאומית תבחן את החלופות השונות ויישמעו התנגדויות מצד כל גורם המעוניין בכך, לרבות נציגי רשויות מקומיות ותושבים".

תגובת "כוכב התבור"/אדלטק: "תחנת ״כוכב התבור״ תיבנה הרחק מכל יישוב באזור, החותמת הוויזואלית שלו תהיה מינימלית והיא תעמוד בכל התקנים המחמירים ביותר לשמירה על איכות הסביבה. אנו צופים מן הצד בהתנגדותם של קומץ תושבים המפיצים מידע מסולף ונוקטים דרכים אלימות כדי להפעיל לחץ על החקלאים שישנו את החלטתם. האלימות שנוקט אותו קומץ הכוללת איומים ברשתות החברתיות וכן אלימות פיזית היא הגורם העיקרי לפגיעה במרקם החברתי באזור. פעולות אלו לא יצליחו למנוע את הקדמה הטכנולוגית והאנרגטית העולמית והמעבר לייצור חשמל מאנרגיה ירוקה".


תגובת ועד האגודה החקלאית רמת צבי: "ההחלטה לאשר את ההסכם עם היזמים התקבלה פה אחד בהליך דמוקרטי באספה שאליה זומנו כל בעלי זכות ההצבעה במושב. תחנת הכוח לא תפגע במרקם החיים הכפרי ובסביבת היישוב הואיל ותוקם ותפעל עפ״י חוקי התכנון ותקני איכות סביבה מחמירים. אנו רואים בהסכם זה מנוף כלכלי לשיפור תשתיות היישוב בעתיד לרווחת כלל התושבים".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by